8 dažniausi paminklų simboliai

Parašyta: 2018-12-03 | Kategorija: Naujienos, Skelbimai |

PR

 

Ritualiniai paminklų simboliai – tai būdas pagražinti paminklus ir antkapius. Paminklų simbolizmas pabrėžia mirusiojo ir jo artimųjų ryšį bei ryšį tarp mirusiųjų ir gyvųjų pasaulio. Piešinių vaizdavimas ant paminklų – tai mūsų paskutinis linkėjimas mirusiajam. Šiame straipsnyje kapų tvarkymo įmonės „Tyli kalva“ specialistai papasakos apie paminklų simbolius ir jų reikšmę.

 

Tradiciniai paminklų simboliai. Be fotografijų ant paminklų ar antkapių, kaip jau minėjome, yra vaizduojami tam tikri simboliai. Pateikiame populiariausius simbolius ant paminklų.

Lauro šakelė. Visažalis lauras simbolizuoja nemirtingumą ir begalybę. Tai triumfuojančiųjų žmonių ir nugalėtojų simbolis. Taip pat lauras yra apsivalymo simbolis.

Žvakės. Žvakė simbolizuoja gyvenimo tėkmę bei laikinumą. Vakarų Europoje manoma, jog žvakių liepsna padeda perteikti Dievui žmogaus mintis, sielos judesius bei maldos žodžius. Kartais paminklai ir antkapiai vaizduojami su deglu, kuris įkūnija sielos nemirtingumą.

Paukščiai. Paukščiai simbolizuoja ryšį tarp žemės ir dangaus. Simboline prasme paukščiai siejami su mirusiųjų sielomis: daugelyje legendų ir tradicijų kalbama apie asmens transformaciją po mirties į paukštį. Konkrečiai, balandis, kurio figūra dažniausiai naudojama paminklų gamybai, yra taikos ir meilės simbolis. Kartais paminklai ir antkapiai puošiami pelėdomis (išminties ženklas), ereliu (bajorų simbolis, garbė, kariuomenė bei Šv. Petro paukštis), rečiau – feniksu (atgimimo ir prisikėlimo simbolis).

Vakarų šalyse taip pat ant paminklų vaizduojamos liepsnelės, nes tai bendras krikščionių tikėjimo simbolis. Pasak legendos, būtent šis paukštelis ištraukė spyglį iš nukryžiuotojo Kristaus vainiko, kai jis ėjo kryžiaus keliu ir Jėzaus kraujas nudažė liepsnelės plunksnas raudonai.

Širdis. Vakarų tradicijoje širdis simbolizuoja dieviškąją meilę ir jos įsigijimą kitame pasaulyje. Dažnai dvigubi ir šeimos paminklai gaminami širdies formos, taip parodant, jog žmonės, artimai gyvenę gyvenime, liktų neatsiejami mirties atveju.

Gėlės. Dažniausiai ant paminklų galite pamatyti rožes, išgraviruotas ar pagamintas iš bronzos ar metalo. Rožė – tai Mergelės Marijos gėlė, o rožių vainikas yra motyvas, dažnai naudojamas katalikų tradicijoje ir simbolizuoja dorybingą gyvenimą. Taip pat populiarūs kiti augalai, skirti ritualiniams paminklams, pavyzdžiui, gali būti vaizduojamos ievos (klasikinis nemirtingumo simbolis) arba tiesiog medžio įvaizdis (gyvenimo ciklas).

 

Religiniai paminklų simboliai. Jau aptarėme tradicinius paminklų simbolius, o dabar aptarkite religinius simbolius.

Kryžius. Labiausiai paplitęs ritualinės grafikos simbolis, rodantis, kad miręs priklausė krikščionių bažnyčiai, yra kryžius. Kryžiai vaizduojami ant antkapinių paminklų ir plokščių, naudojant graviravimą. Kryžių forma gali skirtis nuo mirusiojo tikėjimo. Kryžiai ant katalikų paminklų yra keturkampiai ir gali išplatėti į kraštus. Viena iš katalikų kryžiaus rūšių, kurią galima rasti ant antkapinių paminklų, yra airiškas kryžius su žiedu, simbolizuojantis gyvenimo ciklą. Angelas. Angelai laikomi tarpininkais tarp Dievo ir žmonių. Vaizduodami angelą ant antkapio, mes prašome dangiško užtarimo ir išreiškiame viltį, jog mirusiojo siela kitame pasaulyje nebus palikta be palydovo. Istoriškai angelai kartu su Dievo Motina buvo vaizduojami ant katalikiškų paminklų, dažniausiai skulptūros ar marmuro paminklo pavidalu. Angelų figūros yra tokios įprastos, jog praktiškai nesuteikia paminklui religinių bruožų.

Dovydo žvaigždė. Šešiakampė Dovydo žvaigždė yra sudaryta iš dviejų lygiakraščių trikampių. Šeši šios žvaigždės spinduliai simbolizuoja penkis žmogaus jausmus, kuriuos vienija pagrindinis dalykas: Dievo paklusnumas. Tokia žvaigždė yra visuotinai pripažintas žydų tautos simbolis ir beveik visada yra ant žydų paminklų.

 Taigi antkapiai ir paminklai su tam tikrais vaizduojamais simboliais atrodo puošniau. Galima rinktis tarp tradicinių ar religinių simbolių. Tradiciniais paprastai laikomi lauro šakelė, žvakės, paukščiai, gėlės ir širdys, o prie religinių priskiriami tokie simboliai kaip kryžius, angelas ar Dovydo žvaigždė. Simboliai priklauso nuo kiekvieno pirkėjo norų bei pageidavimų.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *