Alanijos delegacija Trakuose sėmėsi amatų puoselėjimo patirties

Parašyta: 2014-06-26 | Kategorija: Aukštadvaris, Kultūra, Naujienos, Savivaldybė |
Alanijos delegacija susitikime rajono savivaldybėje(iš kairės): Alanijos apskrities Europos projektų biuro atstovė Cagla Kandaz, Alanijos miesto mero pavaduotojas Nurkanas Sasmaz, rajono savivaldybės mero pavaduotojas Voitechas Vinskevičius, rajono savivaldybės meras Vytautas  Zalieckas, mero patarėja Audronė Virganavičiūtė, Alanijos visuomeninėms organizacijoms atstovaujančios  Yildiz Yucel , Ayze Ozdemir,  Alanijos HEP  universiteto atstovas Mehmet Semih Ozkan

Alanijos delegacija susitikime rajono savivaldybėje(iš kairės): Alanijos apskrities Europos projektų biuro atstovė Cagla Kandaz, Alanijos miesto mero pavaduotojas Nurkanas Sasmaz, rajono savivaldybės mero pavaduotojas Voitechas Vinskevičius, rajono savivaldybės meras Vytautas Zalieckas, mero patarėja Audronė Virganavičiūtė, Alanijos visuomeninėms organizacijoms atstovaujančios Yildiz Yucel , Ayze Ozdemir, Alanijos HEP universiteto atstovas Mehmet Semih Ozkan

Alanijos delegacija susitiko ir su Lietuvos ambasadore dr. Halina Kobeckaite(pirmoje eilėje antra iš kairės)

Alanijos delegacija susitiko ir su Lietuvos ambasadore dr. Halina Kobeckaite(pirmoje eilėje antra iš kairės)

Svečiai iš Alanijos Joninių šventėje Aukštadvaryje

Svečiai iš Alanijos Joninių šventėje Aukštadvaryje

Trakų rajono savivaldybės mero kvietimu  birželio 21–24 dienomis Trakuose viešėjo delegacija iš Turkijos: Alanijos miesto mero pavaduotojas Nurkanas Sasmaz, visuomeninėms organizacijoms atstovaujančios ir su socialiniais projektais dirbančios Yildiz Yucel , Ayze Ozdemir,  Alanijos apskrities Europos projektų biuro atstovė Cagla Kandaz, Alanijos HEP  universiteto atstovas Mehmet Semih Ozkan. Šio vizito tema – „ Tradicinių amatų išsaugojimas ir puoselėjimas“.
Tradiciniai amatai vis sunkiau randa vietą sparčiai besikeičiančiame globalizacijos pasaulyje.   Laiko tėkmėje tirpsta senovinių buities įrankių gamybos ir maisto ruošimo technologojų tiesioginė reikšmė kasdienybėje. Joms vis sunkiau atlaikyti stiprią konkurenciją prieš  naujoviškus pramoninės gamybos daiktus. Tačiau tradicinis paveldas ir papročiai yra viena svarbiausių tautinio identiteto dalis, todėl būtina ieškoti naujo požiūrio ir būdų  paveldo integracijai į šiuolaikinį gyvenimą. Ši problema aktuali ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje kitų valstybių. Taip pat ir Turkijoje.
Turkijos miestą Alaniją  jau daugelį metų su Trakais sieja tarptautinės partnerystės ryšiai.  Bendradarbiaudami dalinamės patirtimi ir žiniomis apie abiems miestams aktualias problemas, tad ir tradicinių amatų puoselėjimas bei integracija yra viena iš abipusiai svarbių sričių.
Viešinčiai Alanijos delegacijai  Trakų krašto VVG pirmininkė Alvyda Kazakevičiūtė ir rajono savivaldybės specialistai  pristatė, kaip puoselėjami tradiciniai amatai ir paveldas mūsų krašte, kaip  vykdoma veikla bei įgyvendinami projektai. Šiame aptarime, išaugusiame į gyvą diskusiją,  buvo aptartos  ir būsimo bendradarbiavimo galimybės.
Svečiai turėjo progą susipažinti su įdomiais tradicinių amatų pritaikymo pavyzdžiais.
Alanijos delegacija apsilankė Senuosiuose Trakuose įsikūrusiose tautodailininkų  Dalios ir Jono Ališauskų   dirbtuvėse. Tai ryškus pavyzdys, kaip tradicinių amatų pagrindu įgyti įgūdžiai gali būti pritaikyti originalių lietuviškų dirbinių gamyboje. Meistrų  kuriami daiktai suderinti su Montesori terapinės teorijos pagrindais ne tik gražūs akiai, malonūs  rankoms, bet ir naudingi asmenybės vystymuisi. Taip iš pirmo žvilgsnio paprasti buities daiktai įgyja materialiai neišmatuojamą papildomą vertę.
Buvo aplankytas ir Trakų neįgaliųjų dienos užimtumo centras, kuriame pritaikant tradicinius  lietuviškus amatus kuriamos gydomosios programos negalią turintiems žmonėms. Pasirodo, kad tokie paslaptingi vabzdžiai – bitės –  ir jų gaminamų produktų panaudojimas, vytelių pynimas, tekstilės rankdarbiai ir medžio drožiniai gali būti efektyvi  psichologinės būsenos stabilizavimo ir motorikos įgūdžių formavimo priemonė.
Daug gerų įspūdžių suteikė apsilankymas vienoje iš Trakų kaimo turizmo objektų – Dalgedų  sodyboje, garsėjančioje ne tik aplinkos grožiu, bet ir turiningomis edukacinėmis programomis. Svečiai iš Turkijos labai susidomėję dalyvavo tradicinės lietuviškos duonos kepimo apeigose, susipažino su „Lino kelio“ programa  bei išbandė senovines audimo stakles. Pristatant šį autentišką paveldą  ne tik šeimininkei, bet ir delegaciją  lydintiems asmenims suvirpėjo širdis, nes daugiau ar mažiau kiekvienas iš mūsų dar žinome, girdėjome, atsimename…
Ne mažiau įdomu svečiams buvo ir Joninių šventėje Aukštadvaryje. Kartu su rajono savivaldybės meru Vytautu Zaliecku tarę sveikinimo žodį, Alanijos atstovai nuošidžiai įsijungė į aukštadvariečių sporto žaidynes.
Viešnagės metu Alanijos delegacija buvo susitikusi ir su Lietuvos ambasadore dr. Halina Kobeckaite, net dvi diplomatines kadencijas atstovavusia šaliai Turkijoje.
Alanijos atstovų vizitas Trakuose buvo abipusiai naudingas. Tai liudijo ir svečių, ir šeimininkų  akių spindesys ir širdžių šiluma, noras vieni kitus pažimti, pasisemti patirties, išmokti, patirti. Jokios metodologijos ir specialiai kuriamos programos nebus veiksmingos, jeigu tradicijų puoselėjimas nebus aktualus šiandien ir čia gyvenantiems žmonėms. Tradicijos gyvos, kol jos gyvos žmonių gyvenime, o visa kita tik priemonės, kurias rasime dirbdami, diskutuodami ir bendradarbiaudami.

Audronė VIRGANAVIČIŪTĖ,
Trakų rajono savivaldybės mero patarėja
Sigitos Nemeikaitės
ir Cagla Kandaz nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *