Apėntas pavasaris atėjo

Parašyta: 2014-02-28 | Kategorija: Kultūra, Naujienos |

6

Ar dalyvavot kada edukaciniuose užsiėmimuose? Ne? Tai nerealus energijos užtaisas visai dienai, o kartais net savaitei. Netikite, sudalyvaukite… Rašau ne todėl, kad bandyčiau prisivilioti dalyvių. Apgailestauju, kad visi norintys dėl laiko stokos negalėjo juose sudalyvauti. Tačiau šį kartą ne apie tai… Noriu pasidalyti geromis emocijomis. Nuostabu kai išgirsti jaunų žmonių atsiliepimus – „buvo, faina“, ar „kada dar bus kažkas panašaus“. Dar smagiau išgirsti nuoširdų antrokėlio – „ačiū“, ir ne prie mokytojos, o po pamokų užėjus į biblioteką. Nustebino tėtis, paskambinęs iš sostinės ir nepatingėjęs atvykti su dukrytėmis į užsiėmimus. Trakiečiai ne tokie drąsūs.
Jaunoji karta jau primiršta senąsias Lietuvių šventes. Gal tai mūsų, suaugėlių apsileidimas. Paklausti apie Užgavėnes didžioji dauguma žino, kad tai blynų diena. Nuliūdina, kai išgirsti, kad tai diena kai vaikštai po namus pinigėlių ar saldainių  prašyti.
UŽGAVĖNĖS – išskirtinė metų diena, šiemet ji bus kovo 4 diena. XX a. pabaigoje Užgavėnės daugelyje Lietuvos regionų, išskyrus Žemaitiją, buvo primirštos, tačiau apie 1985-1990-uosius metus jos vėl buvo atgaivintos ir žinoma, kaip pagrindas buvo paimtos žemaitiškųjų Užgavėnių šventimo tradicijos. Savo pobūdžiu Užgavėnės – liaudies šventė nesusijusi su kitomis bažnytinėmis apeigomis, savotiškas liaudies teatras, kuriame buvo išjuokiama daugelis gyvenamojo meto negerovių. Užgavėnių pavadinimas kilęs nuo gavėnios pavadinimo, o pastarasis nuo žodžių „gavėti’ (silpti) bei ‘gautis’ (žemė gaunasi iš po žiemos miego).
UŽGAVĖNĖS – pavasario sutikimas, žiemos pabaigos šventė – džiaugsmo, juoko, linksmumo, įvairiais papročiais, apeigomis, burtais apipinta diena.
„Apėntas apsėsoka laiks ir vėl pavasaris“. „Mes vargša, iš Nugnybtosios žemės, katra yr ten, už to. Vėsur mes galim važiouti ir etė, nebėjom nieka, nei ano , nei šėta, na gal pasisauguote reikėto žąsina Jokūbo… iš gretimo kluba… Mona vardas – kaip daržinės gardas, Anuos pavardė – kaip daržinė…“ – žemaitiškai prasidėjo pristatymas su bibliotekoje apsilankiusiais vasario mėnesio edukaciniuose užsiėmimuose. Darėme kaukes, mėginome „rokoutė“ žemaitiškai, susipažinome su Užgavėnių šventimo papročiais.
Galutinį rezultatą galima išvysti apsilankius Trakų viešosios bibliotekos vaikų skyriuje. Besišypsančios kaukės linksmins iki šio mėnesio pabaigos, o vėliau bus panaudotos pagal paskirtį.  Smagiai praleidome laiką, kurio neperriši kaspinu, negali padovanoti, tačiau gali pasidalyti.
Šiemet gamta pasistengė, ir žiemos gal varyt neprireiks, bet smagiai sutikti pavasarį per Užgavėnes privalu. Senoliai sakydavo jei linksmai, triukšmingai atšvęsi šią dieną – visi metai bus pilni energijos. Energingų ir kūrybingų metų.

Rasa Pavilionienė,
Trakų r. sav. viešosios
bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *