Apie aplinkos ir sielos ekologiją

Parašyta: 2021-10-25 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

Nuotraukose vaizdai iš parodos “Išgirsk upės dainą” atidarymo Trakuose. Lilijos Valatkienės ir Vytauto Juškos nuotraukos

Trakų meno galerija „Fojė“ savo trijų metų sukaktį švenčia bičiulių ir menininkų apsuptyje. Taip jau sutapo, kad trisdešimt metų skaičiuojanti, 1991 metais Kaune įkurta bene pirmoji privati menininkės Irenos Mikuličiūtės (Mikos) galerija istorinėje sostinėje surengė tapybos, fotografijos ir skulptūros parodą “Išgirsk upės dainą”. Pasveikinusi trakiečius, Irena Mikuličiūtė priminė, kad pripažinimas ir sėkmė neužgriūna nuo pirmųjų dienų. Patyrė tai ir Trakų meno galerijos „Fojė“ vadovė Edita Tamulytė, per trejus metus parengusi kelias dešimtis ekspozicijų, atradusi naujų meno pasaulio veidų.

Ties katastrofos slenksčiu

Parodos “Išgirsk upės dainą” pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai. Tai vaizdinga metafora vedusi plenero dalyvius į apmąstymus ne tik apie Lietuvos, bet ir visos planetos komplikuotą   ekologinę situaciją.

Irenos Mikuličiūtės Mikos, Rūtos Eidukaitytės, Lilijos Valatkienės, Daivos Kairevičiūtės, Gintauto Vaičio, Romano Averincevo, Sigito Straigio tęstinio dailininkų plenero “Dailininkų sodai 2021” kūrybos darbai yra individualia meninės raiškos kalba išreikšta nuomonė apie mūsų aplinkos ir sielos ekologiją.

Tęstinių plenerų ir parodos organizatorė Irena Mikuličiūtė sakė, kad žurnalistės, fotomenininkės Lilijos Valatkienės fotografinis leitmotyvas „Globalinis atšilimas. Diena po“ virto visų labai skirtingų kūrėjų bendros parodos pagrindine vinimi. Mūsų sielos ir aplinkos ekologinės problemos yra nedalomas vienis. Pasaulio likimas priklauso nuo kiekvieno žmogaus.

„Greitoji mada“ ir su juo susijęs išteklių vartojimas beatodairiškai naikina pasaulį. Mano sukurtas filosofinis simbolis žymi dar neatpažintą/nepažintą būseną, į kurią judame be jokių stabdžių. Ištuštėjo pasaulis, padirbėjome iš peties tenkindami savo ego: iškirtome medžius, išgaudėme visas žuvis, sunaikinome žvėris ir paukščius. Dabar pilnom kišenėm pinigų sėdime savo apsauginiame kiaute ir dairomės kur čia nuvykus poilsiui… Tik nuvykti nebėra kur“, – taip savo kūrinį apibūdina Lilija Valatkienė.

Mįslingų labirintų meistrė

Šios parodos sumanytoją, ryškių potėpių charizmatišką asmenybę, dailės pedagogę Ireną Mikuličiūtę neįmanoma  įsprausti į konkrečius rėmus. Ji nesiekia išskirtinumo, tačiau savo išvaizda, kūryba ir nuveiktais darbais laikoma ryškia Kauno figūra. „Mikuličiūtė-Mika priklauso XX a. pabaigos ekspresionistų kartai, susijusiai su Raimundo Mikšio, Alfonso Vilpišausko ir Arūno Vaitkūno kūrybos strategijomis. Be abejonės, šios tapytojos kūryba – kitokia negu kolegų <…> Tapytoja ištikima ekspresyviam potėpiui ir mįslingai abstrakcijai, kurie žiūrovą veda po meno labirintą tarp tamsos ir šviesos, horizontalės ir vertikalės, abstrakcijos ir figūratyvo“, – apie dailininkę rašo meno kritikas Astijus Krauleidis Vermontas.

Penktus metus nuo balandžio iki lapkričio grupė menininkų susirenka skulptoriaus Sigito Straigio sodyboje, esančioje Salupiuose (Jonavos raj.), kur intensyviai kuria, semdamiesi įkvėpimo iš supančios natūralios gamtos, joje tvyrančios ramybės ir harmonijos tiek Salupiuose, tiek išvažiuojamuose pleneruose į Trakus, Kalvius bei Viliūnus.

„Neris, tekanti visiškai šalia Sigito vasarnamio, įkvepia spalvinių dėmių žaismui darbuose, o netoliese esantis miškas – apgaubia raminančiais garsais. Nuo miestietiško gyvenimo ritmo nepabėgsime, tačiau būnat šioje sodyboje ir kuriant, kiekvienas turime galimybę pasijusti esantys gamtos dalimi“, – įspūdžiais dalinasi  tapytojas Romanas Averincevas.

„Pleneras suburia menininkus ne tik kūrybai, bet ir patirties pasidalinimui, bendroms diskusijoms, bičiulystei“, – sako menininkų desantą iš įvairių miestų sukvietusi kuratorė Irena Mikuličiūtė–Mika.

Savo veiklą galerija plėtoja keliomis kryptimis: eksponuoja šiuolaikinių lietuvių ir užsienio dailininkų kūrinius, rengia konceptualias ir temines parodas, organizuoja įvairias akcijas, tarptautinius plenerus. „Galerijai ypač svarbi veiklos kryptis – edukacija“, – sakė jos vadovė ir siela – Irena Mikuličiūtė.

Galerija suruošė piešinių parodą Paryžiuje, „City des Arts“ (2019), grafikos ir Tarptautinėje bienalėje piešinių parodą Izraelyje 2018 metais. I. Mikuličiūtės galerija jau 20 metų Kauno mieste organizuoja piešimo akciją, skirtą iškiliam tarptautiniam džiazo festivaliui „Kaunas jazz ant grindinio“, kuriame kasmet dalyvauja 200 vaikų ir jaunuolių.

Visi skirtingi, todėl ir įdomūs

Apie autorius: IRENA MIKULIČIŪTĖ-MIKA – dailininkė tapytoja, dailės pedagogė, galerininkė, Lietuvos dailininkų sąjungos narė, Lietuvos dailės ugdytojų draugijos narė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos ir Nacionalinių kūrybinių industrijų asociacijos narė. Yra surengusi bei dalyvavusi daugiau nei 60 parodų, plenerų bei kitų meno projektų. Irena Mikuličiūtė – Mika apdovanota Kauno miesto savivaldybės įsteigtu Kauno miesto burmistro Jono Vileišio medaliu už aktyvią kūrybinę veiklą, taip pat 2021 m. pelnė Kauno miesto savivaldybės kultūros premiją.

RŪTA EIDUKAITYTĖ – Galerijos ,,Ra“ Vilniuje savininkė, organizuoja parodas ir plenerus, Lietuvos Dailininkų sąjungos narė. Jos kūrinių yra įsigiję Lietuvos Mokslų Akademija, Kauno Žydų muziejus, privatūs kolekcininkai Lietuvoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir kitur. 2014 m. ji tapo A. Gudaičio premijos laureate.

LILIJA VALATKIENĖ – Trakų – Lietuvos kultūros sostinės 2020 ambasadorė, žurnalistė, redaktorė, fotomenininkė. Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos narė. Surengė 30 personalinių parodų, dalyvavo 18-oje grupinių parodų su tapytojais ir fotografais. 2015 m. suteiktas meno kūrėjo statusas. Už kūrybą 2020 m. Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos ir Lietuvos žurnalistų sąjungos įvertinta Antano Macijausko premija. L. Valatkienės kūrinių įsigijęs Vilniaus miesto muziejus, Trakų istorijos muziejus, Panevėžio Stasio Eidrigevičiaus menų centras, Pagėgių Vydūno vardo viešoji biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka bei privatūs kolekcininkai.

DAIVA KAIREVIČIŪTĖ – baigė grafikos studijas Vilniaus dailės akademijoje, yra Lietuvos dailininkų sąjungos ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė. Parodose dalyvauja nuo 1999 m., per tą laiką yra surengusi per dešimt personalinių parodų. Stebint jos kūrybą, atgyja asociacijos su antikine juoda figūrine keramika – šviesus, neutralus fonas, juodos, itin dinamiškos, judrios figūros. Jos išsiveržia iš lapo formato ir išsiveda mintį į kitas erdves.

GINTAUTAS VAIČYS – baigė tapybos studijas Vilniaus dailės akademijoje, yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys, dėsto Kauno dailės gimnazijoje, nuo 2009 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas. Dirba tapybos, fotografijos, video ir objekto meno, piešinio srityje. G.Vaičys apdovanotas Kauno miesto savivaldybės įsteigtu Kauno miesto burmistro Jono Vileišio medaliu už aktyvią kūrybinę veiklą.

ROMANAS AVERINCEVAS – gyvena ir kuria Veiveriuose, o savo kūrybą vadina literatūrine. Primityvizmo dailės dvasią įkūnijantys paveikslai – tai žodžiai, o šia ryškiaspalve, drąsia kūryba tapytojas kalba žiūrovui apie save. Nuo 2004m. dailininkas dalyvauja profesionaliose parodose ir yra surengęs 6 personalines parodas.

SIGITAS STRAIGIS –  Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikume (dabar Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakultetas)  gijo meninio medžio, akmens, kaulo apdirbimo specialybę ir dailininko meistro kvalifikaciją. Jis Lietuvos dailininkų sąjungos narys, Tėvynės sąjungos Kauno architektų ir dailininkų klubo „Sfinksas“ narys, Kauno dailininkų klubo „Meno sparnai“ narys. Meninei formacijai įtakos turėjo J. Mozūraitė-Klemkienė, K. Švažas, B. Zalensas. Nuo 1971 m. dirba tik kūrybinį darbą. Sigitas Straigis apdovanotas Kauno miesto savivaldybės įsteigtu Kauno miesto burmistro Jono Vileišio medaliu už aktyvią kūrybinę veiklą.

Globalinis atšilimas. Diena po.

Paroda “Išgirsk upės dainą” Trakų meno galerijoje „Fojė“ bus eksponuojama iki lapkričio 22 dienos.

Karolina Andrijauskaitė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *