Apie valdančiųjų etiką ir kitas smulkmenas

Parašyta: 2013-10-04 | Kategorija: Komentarai, Naujienos |

Trakų aštuonkojis 

octopusŠią savaitę valdantieji vėl kvietė etikos komisijos posėdį. Vėl ketino svarstyti tarybos narių Ž. Lenkausko ir M. Puč elgesį. Klausite – už ką? To rišliai nesuformuluoja net patys posėdžių iniciatoriai – darbotvarkės, kaip ir kviečiant į ankstesnius posėdžius, nėra. Juk visi žino, kad tarybos nariams Ž. Lenkauskui ir M. Puč pabodo tuščiai laiką leisti komisijoje ir negaudami atsakymų jie paliko salę, tad dabar rengiamasi svarstyti. Verčiau jau parengtų prašytus duomenis.

O gal mes pasiūlykime klausimus etikos komisijos darbotvarkei?

Gal pakvieskime į posėdį juos pačius, tik pasodinkime kitoje stalo pusėje – svarstomųjų?

Gal pakvieskime tarybos narį, konservatorių Kęstutį Blaževičių ir paklauskime, kaip atsitiko, kad vos jam tapus „valdančiuoju“ jo dukrelė Giedrutė be jokio konkurso buvo įdarbinta savivaldybės socialinės paramos skyriuje, kuriam vadovauja mero žmona? Kaip taip sutapo, kad žmona Milė taip pat greituoju būdu tapo kultūros darbuotoja Bijūnuose? Ir džiaugiasi visiškai ne tokia maža alga kaip kiti kultūrininkai po 20–30 metų šį darbą dirbantys? O apie kokį nors renginį Bijūnuose kas girdėjo? Nebent apie Jonines, kurias tradiciškai bendruomenė rengia.

Gal prie stalo reikėtų pasodinti tarybos narį, „zuokinį“ ar taip vadinamą „taipietį“ Andrejų Prokofjevą ir paprastai lietuviškai jo paklausti: ar žinai, žmogau, kad 3400 litų alga paprastiems žmonėms mokama ne už tai, kad jie nuo ryto iki vakaro vaikšto savivaldybės koridoriais su kavos puodeliu rankoje? Ir paklausti „Trakų paslaugų“ darbuotojų, ar jie žino, kad A. Prokofjevas tuos pinigus gauna kaip jų įmonės darbuotojas, iš jų įmonės kasos? Suprantama, kad ir iš mūsų visų dirbančiųjų. Ar kas nors matė jį ten dirbantį? Ar kas gali įvardinti nors vieną šio specialisto parengtą investicinį projektą, nors jo pareigybė kaip tik taip vadinasi – specialistas investicijoms! Tiesa, yra mačiusiųjų, kai prieš penkias užsuka pabendrauti aikštelėje su vadovu.

Toje pačioje stalo pusėje turėtų sėdėti dar viena „taipietė“, tarybos narė Zofija Abeciūnienė ir papasakoti, ką ji dirba UAB „Trakų šilumos tinklai“ direktoriaus pavaduotojos pareigose. Jai, matyt, būtų taip pat nelengva, kaip ir atsakinėti į gyventojų klausimus apie gyvenamųjų namų renovaciją tuose keliuose susirinkimuose, kuriuose ji buvo. Daug paprasčiau imti atlyginimą ir gerti kavą mero patarėjos kabinete. Juk iš čia visai nesudėtinga ir savo vyrą „prastumti“ į Grendavės seniūniją. Ir visai nesvarbu, kad septyniems rajono seniūnams aukštasis išsilavinimas būtinas, o aštuntam tarybos narės vyrui Abeciūnui pakanka ir traktorininko „diplomo“.

Gal pakvieskime ir konservatorių Romaškų šeimynėlę: tėvelį Gediminą, mamytę Nijolę ir sūnelį Tomuką? Gal paklauskime tėvelio, ar etiška jam, žmonai Nijolei tapus valdančiosios daugumos atstove politiniu tarybos sprendimu vėl grįžti į Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos direktoriaus pareigas? Juk nepanaikintas teismo sprendimas, kuriame aiškiai rašoma: G. Romaška iš pareigų atleistas teisėtai. Ir atleidimo priežastis tokia „žemiška“ – už valdiškų pinigų neteisėtą panaudojimą ir įgaliojimų viršijimą.

O gal labai etiškai elgiasi N. Romaškienė, kai būdama savivaldybės tarybos Švietimo komiteto pirmininke primygtinai nurodo visoms rajono švietimo įstaigoms mažinti darbuotojų atlyginimus ir etatus, o sau įsisteigia direktoriaus pavaduotojo etatą „Obelėlės“ darželyje? Žinoma, nepamirštama išsireikalauti keliatūkstantinį atlyginimą. Tik ar ponia Nijolė sugebėtų rišliai paaiškinti, kodėl, pavyzdžiui, Aukštadvario „Gandriuko“ darželyje-mokykloje, kurioje, be darželio grupių, mokosi ir 1–4 klasių moksleiviai, pavaduotojo etatas mažinamas, o „Obelėlėje“ – steigiamas?

O sūnelis Tomukas gal galėtų pagaliau pasakyti, kodėl prieš ketvertą metų, palikdamas specialisto vietą savivaldybėje, paliko ir krūvą nebaigtų darbų: neatsakytų raštų gyventojams, neišduotų licencijų verslininkams? Tai jo manymu etiška?

Būtų labai įdomu išklausyti ir patį merą Vytautą Zaliecką. Jis turbūt papasakotų, kas jį traukė už liežuvio meluoti, kai viešai dievagojosi, jog nevykdys „valymo“ ir neatleidinės iš darbo nė vieno darbuotojo. Pirmą kartą melavo tuoj po savo išrinkimo meru, sukvietęs į salę savivaldybės darbuotojus. Antrą kartą – gegužės mėnesį tarybos posėdžio metu. Net piktinosi, kad kažkas neva gandus apie tai laido. Tačiau faktai iškalbingesni už mero žodžius: be priežasties atleisti „Trakų paslaugų“, „Trakų vandenų“ direktoriai, o rugsėjo viduryje, prisidengiant lėšų taupymu – 18 savivaldybės darbuotojų. Tiesa, jų vietas jau pradeda užiminėti kiti, „savi“.

O gal melagystės tapo norma valdantiesiems? Gal postai ir solidūs atlyginimai už „darbą“ savivaldybės koridoriuose ir prie kavos puodelio – ne tik etikos klausimai? Gal tai kažkieno atlygis kažkam už kažką? Gal tokias smulkmenas galėtų įvertinti kitos, ne vien etikos klausimus nagrinėjančios tarnybos?

 

Rimtas NERIMTAS 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *