Artėjant ,,Baltijos kelio‘‘ 25 – mečiui atkurkime ,,Baltijos kelią“ skaitmeninėje erdvėje

Parašyta: 2014-07-25 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

LOGO

Dar visai neseniai, lygiai prieš 25 metus, 1989 m. rugpjūtį, aidint varpams iš Katedros aikštės, skambant tris pavergtas Baltijos tautas vienijančiai giesmei, himnui ,,Bunda jau Baltija“, nešini Trispalvėmis, gėlėmis ir žvakelėmis, su jauduliu ir džiugesiu širdyse sukibo rankomis Baltijos kelyje Lietuvos – Latvijos – Estijos  laivės ir teisingumo trokštantys žmonės.  Jau piliečiais širdyse besijausdami, tuo išreikšdami begalinį norą ir tikėjimą būti, gyventi, kurti laisvose demokratiškose tėvynėse. Ranka – rankon, petys – petin, taikioje protesto akcijoje stovėjo demonstruodami sau ir pasauliui apie neteisėtą okupaciją…

,,Prie jūros miega sesės trys
Jas slegia pančiai, neviltis…
… Trys sesės iš miego kyla jau
Apginti savo garbės… Bunda JAU… Lietuva, Latvija, Estija…“

Ir  trakiečiai ženkliai prisidėjo prie šio virsmo, susirinkę Trakų rajonui skirtoje Vilnius – Ukmergė  atkarpoje, ties Širvintomis, Bagaslaviškio sankryžoje, 49 – 51 kelio kilometre.  Šiandien tą vietą mena kraštiečio tautodailininko Jono Kasparavičiaus kartu su sūnumis specialiai Baltijos keliui sumeistrautas kryžius, kuriam nukryžiuotojo Kristaus skulptūrėlę (krucifiksą) dovanojo monsinjoras Vytautas Pranciškus Rūkas.

Į UNESCO pasaulio atminties sąrašą įtrauktas Baltijos kelias – unikalus reiškinys, tapęs  didžiausia taikia  demonstracija, reiškinys, kurį ir šiandien dar bando atkartoti pavergtos tautos.

Specialiai šiam įvykiui pažymėti, ir visam Atgimimo laikotarpio archyvui išsaugoti,  yra sukurta svetainė www.europeana1989.eu., kurios  tikslas – sukurti ir išsaugoti  Atgimimo, Baltijos kelio ir kitų 1989 metų įvykių Europoje atsiminimų skaitmeninį archyvą. Projekto šūkis – ,,MES KŪRĖME ISTORIJĄ“.

 

europeana jpg

„1989 m. rugpjūčio 23-iąją iki dviejų milijonų žmonių sudarė gyvą piliečių grandinę, kuri nuo Vilniaus iki Talino nusidriekė per 600 kilometrų. Tai buvo didi manifestacija – ryžtingas kelias į laisvę. Tikiuosi, kad Lietuvoje ir dabar žmonės noriai prisijungs prie bendros iniciatyvos ir atsineš iki šiol niekam nerodytų nuotraukų ar kitų įrašų iš Baltijos kelio į „Europeanos“ renginius. Juk kiekvieno mūsų istorija yra svarbi siekiant ateities kartoms ir visam pasauliui parodyti kuo pilnesnį revoliucinių įvykių paveikslą”, – sakė projekto „Europeana 1989“ ambasadorius Lietuvoje Vytautas Landsbergis.

Projekto „Europeana 1989“ Baltijos šalyse partneriai – Nacionalinės Lietuvos, Latvijos ir Estijos bibliotekos (www.lnb.lt, www.lnb.lv, www.nlib.ee ).

 

J. Kasparavičiaus kryžius Baltijos kelyje.1989 m.

J. Kasparavičiaus kryžius Baltijos kelyje.1989 m.

Jūs galite savarankiškai jungtis prie svetainės www.europeana1989.eu  ir, vykdydami nurodymus, įkelti  savo archyvinę medžiagą.

Kitas būdas – atsinešti į Trakų viešąją biblioteką savo medžiagą, čia ji bus suskaitmeninta  ir įkelta į svetainę. Taip bus išsaugota unikali informacija ateinančioms kartoms, atkuriant  Baltijos kelią virtualiame „Europeana 1989“ žemėlapyje. Visi  dokumentai  ir autorinės teisės išlieka Jums.

Kilus informacijos įkėlimo, suskaitmeninimo ir kitiems klausimams, galite kreiptis į bibliotekos Aptarnavimo skyriaus darbuotojas Daivą Klimienę bei Rasą Selickaitę, kontaktinis tel. (8 528) 55461, el. paštas d.klimiene@trakubiblioteka.lt, r.selickaite@trakubiblioteka.lt.

Projekte  jau dalyvauja, savo originaliu archyvu su biblioteka pasidalijo aktyvūs Atgimimo ir Sąjūdžio dalyviai: gerbiami J. Bagdonas, buvęs ilgametis Trakų 2 – osios vidurinės mokyklos direktorius (dabar Vytauto Didžiojo gimnazija),  Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės įkūrėjo Trakuose, Atgimimo šauklio R. Lanko  nuotraukomis –  sūnus Algimantas. Viena iš pirmųjų į kvietimą pasidalinti istorine medžiaga virtualioje erdvėje atsiliepė H. ir M.  Meškauskų šeima. Nuoširdžiai dėkojame ir viliamės, kad į Trakų viešosios bibliotekos kvietimą atsilieps ir kiti geros valios Trakų krašto patriotai.
Visą dokumentinę medžiagą, kuri bus surinkta projekto vykdymo metu, bus galima pamatyti interneto svetainėje www.europeana1989.eu. ir susipažinti Trakų VB  Baltijos kelio 25 – mečiui skirtoje bei nuolat atsinaujinančioje parodoje  –  ,,Vilnius – Ukmergė  49 – 51 kilometras“.

Trakų  viešosios bibliotekos inform.

Trakų viešosios bibliotekos kraštotyros archyvo nuotr.

 

 

 

 

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *