Baigiamieji „Atsisveikinimo su Tėvyne“ akordai

Parašyta: 2015-11-03 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

DSC_1361

,,Jei ne tragiškas mano tėvynės ir tautos likimas, būčiau tapęs kompozitoriumi“ – artėjant gyvenimo saulėlydžiui, karčiai apgailestaudamas yra išsitaręs kompozitorius M. K. Oginskis.

2015 metais minime Mykolo Kleopo Oginskio 250-ąsias gimimo metines ir šiai progai Trakų viešoji biblioteka parengė projektą „Sugrįžimas į tėvynę“. Projektas skirtas kunigaikščiui, įžymiam Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Abiejų Tautų Respublikos valstybiniam veikėjui, diplomatui, politikui, vienam iš 1794 metų sukilimo vadų, Rusijos caro Aleksandro I slaptajam patarėjui, kuriam pasaulinę šlovę atnešė polonezas ,,Atsisveikinimas su Tėvyne“.

Pirmoji projekto dalis buvo  istorinis-muzikinis renginys „Tėvynei skiriu turtus ir gyvenimą“. Joje dalyvavo  instrumentinis ansamblis „Trio de Vilna“, kuris birželio mėnesį pristatė programą „Mykolo Kleopo Oginskio polonezų kelias“. Apie rašytinį Mykolo Kleopo Oginskio palikimą mintimis dalinosi jo knygų vertėjas į lietuvių kalbą, mūsų kraštietis Virginijus Baranauskas.

Spalio mėnesį projektas keliavo po Trakų rajoną.  Renginiai vyko Paluknio vidurinėje mokykloje, Rykantų daugiafunkciniame centre, Rūdiškių gimnazijoje ir Aukštadvario bendruomenės namuose. Programą šioms išvykoms parengė Trakų meno mokyklos moksleiviai, ansamblis „Trio de Vilna“ ir M. K. Oginskio knygų vertėjas į lietuvių kalbą, mūsų kraštietis Virginijus Baranauskas. Buvo parengta kilnojamoji paroda „Mykolas Kleopas Oginskis“,  su kuria išvykų metu galėjo susipažinti rajono gyventojai.

Projekto dalyviai spalio 26 d. apsilankė Plungėje bei Rietavo muziejuje, kur susipažino su M. K. Oginskio gyvenimu ir veikla.

Projektą „Sugrįžimas į tėvynę“ spalio 29 d. vainikavo  baigiamasis  renginys Trakų viešojoje bibliotekoje – ,,M. K. Oginskis. Tėvynei skiriu turtus, darbus ir gyvenimą“. Šios programos autorė ir  režisierė Virginija Kochanskytė, programoje dalyvavo dainininkė Giedrė Zeicaitė, pianistė Šviesė Čepliauskaitė.

Renginio metu žiūrovai tarsi nusikėlė į XIX amžių, kur skambėjo ištraukos iš M. K. Oginskio „Atsiminimų“, įvairios legendos apie jo gyvenimą ir mirtį, nežinomi šios neeilinės asmenybės gyvenimo faktai. Trys žavios moterys ilgisi talentingo menininko – skambina jo kūrinius, dainuoja romansus, kalbasi apie jo gyvenimą, diskutuoja apie kūrybą. Menininkių artistiškumas, įtaigiai kuriama romantiška dvaro meno salono atmosfera įtraukia publiką į muzikos ir literatūros dialogą,  tam tikrą improvizaciją. Į „Muzikinio salono“ erdvę buvo pakviesti ir salėje esantys dalyviai, kuriems teko suvaidinti A. Mickevičiaus ir jo mūzos vaidmenį.  Juos meniškai ir teatrališkai perteikė V. Kochanskytė. Muzikinius kūrinius skambino pianistė Š. Čepliauskaitė. Netikėta buvo išgirsti ir M. K. Oginskio vokalinius kūrinius, kuriuos atliko dainininkė  G. Zeicaitė. Poezijos ir muzikos sūkuryje besisukančios atlikėjos –  trys mūzos įsimylėjusios M. K. Oginskį – sužavėjo visus susirinkusius.

Pabaigoje skambėjo Š. Čepliauskaitės muzikinė improvizacija M. K. Oginskio polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ tema. Publika atlikėjoms dėkojo atsistojusi ilgais plojimais. Padėkos žodį tarė ir atsiminimo dovanas viešnioms įteikė Trakų rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus specialistė Ana Gornova. Renginio metu Trakų viešosios bibliotekos padėkos ir atminimo dovanos buvo įteiktos ir projekto dalyviams.

Vykdant šį projektą Trakų viešoji biblioteka papildė savo fondą gražiomis dovanomis: ansamblio  „Trio de Vilna“ dalyvis, Oginskių giminės muzikinio paveldo puoselėtojas, kultūros istorikas, pianistas Andžejus Pileckis padovanojo bibliotekai Oginskio polonezų natų rinkinį (12 polonezų), viešnagės metu Rietavo muziejaus direktorius įteikė naujai  išleistus „Priesakus sūnui“, baigiamojo renginio metu Virginija Kochanskytė įteikė bibliotekai 2010 m. išleistą šios programos kompaktinę plokštelę ,,M. K. Oginskis. Atsisveikinimas su Tėvyne“ (tai unikali garsinė knyga, kurioje pirmą kartą pasaulyje įrašyti šeši kompozitoriaus romansai ir trumpai pasakojama jo gyvenimo ir kūrybos istorija) ir taip pat kūrinių rinkinį M. K. Oginskis „Kameriniai, vokaliniai kūriniai balsui ir fortepijonui“ padovanojo leidinio sudarytoja dainininkė, KU Menų fakulteto dėstytoja G. Zeicaitė.

Dėkojame mūsų projekto partneriams: Trakų meno mokyklai, Trakų kultūros rūmams,  informaciniams rėmėjams -laikraščiams „Galvė“ ir „Trakų žemė“, informaciniam portalui www.trakietis lt. bei visiems dalyviams ir žiūrovams.

Šį projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, Trakų rajono savivaldybė.

Irena Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos

vyr. bibliotekininkė  

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *