Dviejų savivaldybių merai tapo menininkės performanso dalyviais

Parašyta: 2020-07-10 | Kategorija: Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Trakų kultūros sostinės 2020 ambasadorės, žurnalistės, menininkės Lilijos Valatkienės foto refleksijų paroda „Mistiškas vanduo“ Nidoje pristatė šių metų kultūros sostinę ir jos kultūrinį potencialą. Dviejų savivaldybių merai tapo menininkės Lilijos Valatkienės performanso dalyviais. Ji sumanė per vandenį meninių priemonių pagalba sujungti  šių metų Lietuvos kultūros sostinę Trakus su  Nida, kuri 2021 metais taps kultūros sostine.

Menininkės Lilijos Valatkienės (centre) performanso „Mistiškas vanduo“ dalyviais tapo dviejų savivaldybių merai: Trakų – Edita Rudelienė (ketvirta iš dešinės) ir Neringos – Darius Jasaitis.

Valstybės dieną giedant himną iš legendomis apipinto Trakų Galvės ežero  pasemtas vanduo ir ištrauktas akmuo, simbolizuojantis ežero auką, vakar atkeliavo į Nidą. Atidarant parodą merai Edita Rudelienė ir Darius Jasaitis apšlakstė vandeniu akmenį-galvą ir aptarė kultūros sostinės gintarinio medelio perdavimo ceremoniją, kuri įvyks Trakuose gruodžio mėnesį. Tačiau iki tol Neringos savivaldybės meras buvo įpareigotas saugoti metaforinę galvą, o atvykęs pažadėjo ją grąžinti Galvės ežerui.

Nuotaikingas meninis veiksmas buvo sutiktas labai linksmai.  Po jo vyko aptarimai ir pokalbiai, apžiūrint menininkės L. Valatkienės 23 foto refleksijų parodą, kurioje  atsispindi mistiškas senosios sostinės ežerų vanduo ir su juo susijusios paslaptys.

Šiemet Trakams tapus Lietuvos kultūros sostine, profesionalūs menininkai jungiasi į reikšmingą kultūrinį veiksmą, kuriuo išryškinama senosios sostinės kūrybinė galia ir pristatoma visai Lietuvai. Nidoje eksponuojama garsios žurnalistės, fotomenininkės, Trakų kultūros sostinės 2020 ambasadorės Lilijos Valatkienės paroda „Mistiškas vanduo“ atskleidžia tik mažą dalį to intriguojančio sumanymo, atveda žiūrovus prie paslapties, gaubiančios Galvės ežerą ir palieka ant kranto, ragindama žvilgtelėti į gelmes. Metaforų kalba skatina vaizduotę.

Kūrybine inspiracija menininkei tapo legendomis apipintas ežeras.  Ar žinote kodėl neužšąla Galvė?

Sena legenda byloja, kad ežeras ledu neapsitraukia ir neatšyla kol negauna galvos. Įdomiausia yra tai, kad archeologai Galvės ežere atrado dvi akmenines žmogaus galvas. Spėjama, kad pagonybės laikais žmonės tikėdami, kad ežerui reikia aukų – žmonių galvų – bandė jį pergudrauti jam paaukodami akmenines galvas. Trakų istorijos muziejaus rinkiniuose saugomos tos dvi unikalios, analogų neturinčios akmeninės galvos, rastos 1923 m. Galvės ežere, prie Pirties salos.

Tad lankydamiesi Trakuose, būkite atsargūs mistika dvelkiančiame Galvės ežere. Ežeras laukia savo aukos – galvos.

Lilija Valatkienė. „Mistiškas vanduo“.

Parodos atidaryme Nidos bendruomenės namų meno galerijoje dalyvavo Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, Trakų kultūros sostinės ambasadorius, kultūrologas Vytautas Jonas Juška, Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis, mero pavaduotojas Narūnas Lendraitis, tarybos nariai ir garbūs svečiai iš Vilniaus, Trakų ir Nidos.

Apie autorę:

Lilija Valatkienė yra surengusi 28 asmenines parodas Lietuvoje ir užsienyje. Savo kūryboje ji naudoja platų raiškos spektrą – fotografijos, objekto, instaliacijos, foto tapybos ir savo autorinę techniką. Ženklų ir simbolių žymėjimas, įvairių objektų jungtys sukuria sudėtingas semantines prasmes. Keliuose šios parodos paveiksluose panaudoti skulptoriaus Juozo Lebednyko sukurti darbai.

„Mistiško vandens“ cikle toks kūrybinis pateikimas nėra abstrakčiai atsitiktinis. Sutvarkytas,  apibendrintas ir įprasmintas vaizdinio dėliojimas turi savo reikšmę, kurioje atsiskleidžia autorės pasirinkta tema.

 

Paroda Nidoje veiks iki rugpjūčio 1 dienos.

Vytautas JUŠKA


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *