Gelbėtojai įspėja apie ant ledo tykančius pavojus

Parašyta: 2018-01-15 | Kategorija: Naujienos, Seniūnijos, Sveikata |

Žiemos laikotarpiu, priklausomai nuo oro temperatūros, vandens telkiniai apsitraukia plonesniu ar storesniu ledo sluoksniu. Žmonėms, o ypač vaikams, kyla pagunda išbandyti ledo tvirtumą, padaugėja vandenyje žūstančių žmonių, ypač poledinės žūklės mėgėjų. Kad išvengtume tokių skaudžių nelaimių, Trakų rajono priešgaisrinė gelbėjimo įstaiga primena ir pataria gyventojams, kaip elgtis ant užšalusių vandens telkinių.

Trakų peizažas žiemą

Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Kad išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio yra netvirtas.
Prieš lipdami ant ledo, apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias. Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą arba peikeną ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu sudavus į ledą, ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų. Šliuožiant slidėmis reikia atsisekti jų tvirtinimus, kad, esant reikalui, jas greitai galima būtų nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas, kad lazdas būtų galima taip pat greitai numesti. Jeigu ledu eina grupė žmonių, atstumas tarp jų turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai. Einant ledu reikia aplenkti vietas, kurios užneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Labai atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis, jame gali būti įtrūkimų. Ledas ypač pavojingas atodrėkių metu.
Poledinės žūklės mėgėjams būtina turėti ir gelbėjimosi priemonių, pvz., virvę su svareliu, kurią galima būtų numesti skęstančiajam ar gelbėtojams. Gelbėjimo liemenė apsaugos ne tik nuo vėjo, bet ir neleis nugrimzti po ledu. Dar viena efektyvi priemonė – smaigai, su kuriais lengva įsikabinti į ledą net nuo šalčio sugrubusiomis rankomis.
Jei vis tik įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos. Ropškitės ant ledo į tą pusę, iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite, kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę, iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiektumėte šiltą vietą.
Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, tuoj pat šaukite jam, kad skubate į pagalbą. Gelbėjant reikia veikti greitai ir ryžtingai. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužti, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi patieskite slides ar lentą ir šliaužkite ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš, kai jūs mėginsite skęstančiajam ranką ir jį ištraukti. Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės.
Ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į šiltą vietą. Čia nukentėjusį ištrinti, pagirdyti karšta arbata, perrengti sausais rūbais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.

 

Gediminas ROMAŠKA,
Trakų rajono priešgaisrinės gelbėjimo įstaigos direktorius

Juozo Vercinkevičiaus nuotr.


Įvykus nelaimei skambinti nurodytais telefonais:

Bendrasis pagalbos centras – 112
Trakų rajono priešgaisrinė gelbėjimo įstaiga – (8 5) 2852349
Trakų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba – (8 5) 2853900


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *