Girdėjau daug gražių dainelių

Parašyta: 2013-11-29 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |
DSC09713

„Radastos“ kolektyvas ir svečiai

Kas paklos man patalėlį,

Kas nuvargusį paguos…

(Lietuvių liaudies daina)

 

Kiek buvo gražių senovinių liaudies dainų, smagių šokių, būgno garsų, nuostabios muzikos. Atrodė, kad Trakų kultūros rūmų sienos virpa, grindys linksta, lubos siūbuoja. Seniai svečiai ir trakiečiai negirdėjo tiek daug širdžiai malonių garsų, mat šį šeštadienį įvyko Trakų rajono folkloro ansamblio „Radasta“ kūrybinės veiklos 25-mečio šventė. Šventė, kurią nuostabiai vedė visiems gerai žinomas „Duokim garo“ vedėjas Stanislovas Kavaliauskas.

„Radasta“ kolektyvas kaip visada ypač nuostabiai pasirodė Vokietijoje, Olandijoje, Lenkijoje (dainavo Punsko lietuviams), Latvijoje, Estijoje ir kitose šalyse, bet gražiausiai skambėjo liaudiškos dainos Kernavėje, Druskininkuose, Nidoje, Nemenčinėje, Birštone, Čižiūnuose, Senuosiuose Trakuose, Dusmenyse. Ar įmanoma išvardinti, kur dainavo „Radastos“ dalyviai? Tai – Aldona Žemaitienė, Joana Suslavičienė, Juozas Jokubauskas, Janina ir Jonas Morkūnai, Irena ir Pranas Marčinskai, Marytė Morkūnienė ir daugelis kitų. Prieš 25 metus pirmoji ansamblio vadovė buvo Audronė Makaveckaitė, vėliau vadovavo Regina Žukauskienė, jai talkino nepakartojamas muzikantas Aleksas Dulkė. 1996 m. rudenį ansambliui imasi vadovauti jauni ir entuziastingi vadovai, tikri folkloro specialistai – Gediminas Rakauskas ir etnomuzikologė Rasa Norinkevičiūtė. Radastiečiai dalyvauja visuose Trakų miesto tradiciniuose renginiuose, dažnai kviečiami į rajono gyvenvietes ir miestelius. Ansambliečiai daugiausiai atlieka autentiškas dzūkiškas dainas. „Radastos“ programoje daugiausiai yra Trakų krašte užrašytos dainos pagal pačių ansambliečių ir jų tėvų ar senelių atneštus repertuarus. buvo parengtos Vėlinių, Kalėdų, Užgavėnių, Velykų, Joninių, vestuvinės, partizanų ir tremtinių dainų bei kitos programos. Išleista „Radastos“ kompaktinė plokštelė „Trakų krašto dainos“.

DSC09683

Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius Juozas Norinkevičius (kairėje) su kolektyvo vadove Rasa Zakare

Ansamblis turi savo vėliavą, kurioje simboliškai pavaizduotas „Radastos“ žiedas. Pasaulinei lietuvių dainų šventei ją išsiuvinėjo Valentina Masiukienė. Ansamblio nariai – tai daugiausiai Trakų miesto gyventojai, buvę pedagogai, medikai, žemės ūkio specialistai, vairuotojai, pardavėjai, kitų specialybių žmonės. Visi nori dainuoti, kartu šokti, pasidžiaugti vieni kitais ir džiuginti klausytojų širdis. Dabar „Radastos“ kolektyvui vadovauja Rasa Zakarė. Tai nuostabi moteris, paveldėjusi meilę muzikai, dainai, šokiui, gėriui ir grožiui.

Daug gražių ir įspūdingų emocijų suteikė Utenos muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Sietynas“, vadovė Rima Garsonienė, Lietuvos sveikatos mokslo universiteto Veterinarijos akademijos folkloro ansamblis „Kupolė“, vadovė Daiva Bradauskienė ir Elektrėnų kultūros centro folkloro ansamblis „Runga“, vadovai Giedrė Blažonienė ir Juozas Stabinis.

DSC09701

Kolektyvo vadovės mama Dana Norinkevičienė (kairėje) ir šventės vedantysis Stanislovas Kavaliauskas (LRT)

Po koncerto prie jaukaus sunešto vaišių stalo vyko nuoširdūs pokalbiai, dainos ir šokiai. Sakoma, dainos ir šokiai – tai didžiulė vertybė – iškrova, meditacija, sveikata, atgaiva širdžiai. Tad dainuokime visur ir visada. Tuo labiau, kad šiemet yra paskelbti sveikatingumo metai.

Viktoras KIERAS

Autoriaus nuotr.

 

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *