Įdomiausios bibliotekos, kurias turėtų aplankyti kiekvienas knygų mylėtojas

Parašyta: 2022-06-01 | Kategorija: Kultūra, Skelbimai, Trakai |

Centrinės viešosios bibliotekos filialas

Sietlas, Vašingtonas

Bibliotekos tam tikru pavidalu egzistuoja tiek pat laiko, kiek ir pačios knygos. Jos yra ne tik spausdintos medžiagos saugyklos, bet ir istorijos bei žinių saugotojos. Šiame straipsnyje pateiktos bibliotekos turi pačią įdomiausią istoriją, išvaizdą ir kolekcijas!

Pritzkerio premijos laureato olandų architekto Remo Koolhaaso suprojektuotas Sietlo viešosios bibliotekos centrinio filialo pastatas drąsiai išsikiša iš miesto centro panoramos. Stiklo ir plieno statinys turi 11 aukštų, o dėl to, kad yra ant kalvos, į jį galima įeiti ir išeiti iš skirtingų aukštų. Vidus gausus ryškios žalios spalvos, kuria dekoruotos sienos ir lifto apdaila, nes Sietlo pravardė yra „smaragdo miestas“.

Čia būtina apsilankyti 10 aukšte esančioje skaitykloje, iš kurios atsiveria įspūdingi miesto vaizdai, įskaitant Elliotto įlanką. Na, o besilankantys skaitykloje nepraleidžia progos pavartyti geriausių šiuolaikinių ir klasikos kūrinių, kuriuos galite rasti čia.

 

Biblioteca do Convento de Marfa

Marfa, Portugalija

Rokoko stiliaus puošnumo įkvėptą pastatą 1771 m. pastatė karališkojo dvaro architektas Manuelis Caetano de Sousa. Planuota, jog statinys turėjo būti naudojamas kaip muziejus. Pro daugybę salės langų plūsta natūrali šviesa, todėl rožinio, pilko ir balto marmuro grindys spindi visą dieną. 1745 m. popiežius suteikė karališkajai komisijai leidimą čia laikyti „uždraustas knygas“, kurios iki šiol sudaro 35 000 odiniais viršeliais įrištų knygų kolekciją.

Parlamento biblioteka

Otava, Kanada

Kanados sostinėje įsikūrusi ši 1867 m. atidaryta elegantiška ir rafinuota biblioteka buvo suprojektuota Viktorijos laikų gotikinio atgimimo stiliumi. Didingi sklandantys kontraforsai, įspūdingos skliautuotos lubos ir sienos, išklotos smulkiai raižytomis baltosios pušies dailylentėmis… Nenuostabu, kad šis pastatas yra Kanados kultūros ir architektūros ikona. Pagrindinis akcentas – meistriškai inkrustuotos parketo grindys iš vyšnių, ąžuolo ir graikinių riešutmedžių, kurios daugelį lankytojų verčia žiūrėti ne vien tik į knygų puslapius.

Strahovo vienuolyno biblioteka

Praha, Čekija

Strahovo vienuolyno biblioteką sudaro trys patalpos: Teologijos salė, Filosofijos salė ir Smalsumo kabinetas, kurių kiekvienas yra savaip stulbinantis ir kuriuose saugomi neįkainojami tomai. Teologinėje salėje sukaupta 18 000 kūrinių, kurių didžiąją dalį sudaro įvairūs Biblijos leidimai arba Biblijos dalys skirtingomis kalbomis, o Filosofijos salėje – 42 000 tomų filosofijos ir gamtos mokslų temomis.

Tiek Teologijos, tiek Filosofijos salės yra įmantriai dekoruotos baroko stiliumi, su religinio įkvėpimo freskomis, lipdiniais, gražiomis medinėmis lentynomis ir parketu. Smalsumo kabinete yra knygų, taip pat stiklinių vitrinų, kuriose eksponuojamos gamtos mokslų kolekcijos, įskaitant išnykusio paukščio dodo liekanas, archeologinius radinius ir karinius eksponatus. Strahovo vienuolyne įsikūrusią biblioteką lengva pasiekti bet kurio apsilankymo Prahoje metu, ji dirba kasdien. Įėjimas kainuoja maždaug 5 eurus.

Kalgario centrinė biblioteka

Kalgaris, Kanada

Tarptautinė architektūros įmonė „Snøhetta“ suprojektavo naują Kalgario centrinę biblioteką, įkvėpimo semdamasi iš provincijos arkos formos debesų darinių. Fasadą sudaro susikertantys šešiakampiai raštai, todėl kiekviena pastato pusė yra vienodai svarbi ir atrodo taip, tarsi galėtų tarnauti kaip bibliotekos priekis. Modernaus dizaino pastato, išlenkto virš lengvojo geležinkelio linijos, vidus užpildytas vakarų raudonuoju kedru. Lengvos, tarsi tekančios formos leidžia sujungti šiuolaikinį dizainą su gamtos akcentais.

Šv. Galo vienuolyno biblioteka

Sankt Galenas, Šveicarija

Tai – viena iš seniausių išlikusių bibliotekų Europoje. Šio vienuolyno biblioteka – nuostabus architektūros kūrinys, kuriame puikuojasi blizginti medžio dirbiniai ir lubų freskos. Bibliotekoje galite skaityti iki soties, tačiau fotografuoti nepavyks – čia griežtai draudžiama naudoti fotoaparatus ir mobiliuosius telefonus.

Neprilygstamo grožio bibliotekoje saugomi reti rankraščiai. Čia taip pat eksponuojami vertingi meno kūriniai, tarp jų – abatijos turto pardavimo sąskaita ir 800 m. Jono evangelija.

George Peabody biblioteka

Baltimorė, Merilandas

Šioje asketiškoje penkių aukštų bibliotekoje, priklausančioje Johnso Hopkinso universitetui, saugoma 300 000 tomų. Nors techniškai ji priklauso universitetui, bet Baltimorės gyventojai gali laisvai naudotis šia biblioteka, nes jos vardo turėtojas George Peabody buvo garsus filantropas. Biblioteka taip pat yra netoli Baltimorės Vašingtono paminklo, Mount Vernon-Belvedere rajone.

Šv. Mango abatijos biblioteka

Fiusenas, Vokietija

Nors iš originalios Šv. Mango abatijos bibliotekos Fiusene liko nedaug, interjero architektūra vis tiek yra pakankamai didinga, kad ją vertėtų aplankyti. Puošniai dekoruotame ovaliame kambaryje, kurį puošia nuostabios freskos, tebėra knygų, o iš jo atsiveria vaizdas į vienuolių valgomąjį.

XVII a. pradžioje, kai dėl kontrreformacijos judėjimo daug katalikų bažnyčių visoje Europoje perėjo į protestantizmą, Šv. Mango abatija buvo pertvarkytas į baroko stiliaus bažnyčią. Originali bibliotekos knygų ir rankraščių kolekcija buvo išvežta XIX a. pradžioje, kai po Napoleono karų vienuolyną ėmė valdyti Oettingeno-Valteršteino kunigaikščiai. Dabar minėtos knygos ir rankraščiai saugomi Augsburgo universitete.

PR


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite