Jaunimas – už kokybišką žiniasklaidą!

Parašyta: 2015-09-07 | Kategorija: Kelionės, Lentvaris, Lietuva, Mokyklos, Naujienos, Pramogos, Renginiai, Savivaldybė, Trakai |
„Trakų žemės“ žurnalistai (iš kairės) Irma Stadalnykaitė, Jolanta Zakarevičiūtė, Rūta Suchodolskytė, Evelina Kislych ir Juozas Vercinkevičius su Andriumi Tapinu (centre)

„Trakų žemės“ žurnalistai (iš kairės) Irma Stadalnykaitė, Jolanta Zakarevičiūtė, Rūta Suchodolskytė, Evelina Kislych ir Juozas Vercinkevičius su Andriumi Tapinu (centre)

Rugpjūčio 21–23 d. Palangoje vyko jaunųjų žurnalistų festivalis „Dramblys 2015“, kuriame dalyvavo keliasdešimt jaunųjų žurnalistų, pasirengusių tapti orios ir garbios žurnalistikos puoselėtojais, ir „Trakų žemės“ žurnalistai.

Lietuvoje yra daugybė masinės informacijos priemonių. Todėl turbūt ne vienam kilo klausimas, kuriomis žiniasklaidos priemonėmis galima pasitikėti, o kurios yra žalingos. Jau trečią kartą pajūryje – šiemet vėl Palangoje – įvyko trečiasis jaunųjų žurnalistų festivalis „Dramblys 2015“, skirtas asmenims, tiek svajojantiems apie žurnalisto kelią, tiek jau einantiems šios profesijos keliais. Per tris dienas jaunimui bandyta išaiškinti, kuo skiriasi profesionali žiniasklaida nuo menkavertės ir kaip reikia ugdyti kritinį mąstymą.

Kas yra Dramblys?

Lygiai prieš metus įvairių Lietuvoje vykstančių festivalių sąrašą papildė dar vienas – jaunųjų žurnalistų festivalis „Dramblys 2014“, kuris įvyko rugpjūčio 22–24 d. Palangoje. Jis buvo skirtas asmenims, siekiantiems tapti etiškos ir atsakingos žurnalistikos puoselėtojais. Antrasis festivalis „Dramblys 2015“ pakvietė visus 2015 m. kovo 22 – 24 d. į Šventąją padiskutuoti tema „Profesionalus žurnalistas – ne propagandistas: kaip netapti politikos įrankiu?“. Neaprimus įspūdžiams po šio įvykio, sulaukėme ir trečiojo „Dramblio“, kurio dalyvius priglaudė Senoji Palangos gimnazija. Renginio tema buvo „Neskanaus maisto nevalgai, tad kam skaitai neskanią žiniasklaidą?“.
Vienas iš festivalių organizatorių yra Palangos gimnazistas Žygimantas Mitkus, kuris ne tik svajoja apie žurnalistiką, bet ir jau veikia šioje srityje – bendradarbiauja su Palangos miesto laikraščiu „Palangos tiltas“. Vaikinas, paklaustas, kodėl renginys pavadintas taip, atsakė: „Dramblys ir žurnalistas yra panašūs: turi dideles ausis ir per gerai girdi. Abiejų oda privalo būti stora, ypač žurnalisto, – kad išmestas iš politiko kabineto drįstų grįžti atgal ir vėl klaustų. Drambliai vaikšto bandomis, kad lengviau apsigintų, o tikro žurnalisto funkcija – apsaugoti žmogų nuo visuomenės“.
Pagrindiniai renginio rėmėjai yra Palangos miesto savivaldybė, Gintaro Steponavičiaus paramos fondas, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas, VšĮ „Kretingos maistas“, Hotel „Tubinas“, Lietuvos paramedikų asociacija, Palangos miesto laikraštis „Palangos tiltas“, Palangos senoji gimnazija.

Patirtis iš profesionalų.

Ilgalaikis šio festivalio tikslas –suburti kuo daugiau bendraminčių jaunųjų žurnalistų, perimti patirtį iš vyresniųjų šios srities atstovų bei dalintis ja tarpusavyje, ugdyti profesionalią ir etišką jaunųjų žurnalistų kartą. Šiame tris dienas trukusiame festivalyje dalyvavo profesionalūs žurnalistai. Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius paruošė dalyviams praktinių užduočių, siekdamas paaiškinti, kaip parašyti objektyvų straipsnį. Interneto žiniasklaidos asociacijos pirmininkė Aistė Žilinskienė pristatė darbo naujienų portaluose specifiką. Vienas iš žinomiausių festivalio pranešėjų buvo laidų vedėjas, žurnalistas, rašytojas Andrius Tapinas, kuris nepabijojo pasipasakoti apie savo patirtį ir davė naudingų patarimų jaunuoliams, kaip tapti geidžiamu darbuotoju. Ilgametis Lietuvos televizijos žurnalistas, politologas Vygandas Pugačiauskas teigė, kad Lietuvos žiniasklaidai iki Vakarų žiniasklaidos reikia dar augti ir augti, kad būtina į ją lygiuotis. Vakarų žiniasklaida, anot pranešėjo, yra objektyvi, neskleidžianti propagandistinių idėjų ir pati save kontroliuojanti, kad nenukryptų nuo tiesos kelio. Taip pat tarp pranešėjų buvo ir žurnalo „Verslo žinios“ apžvalgininkas Rytas Staselis, kalbėjęs apie kokybiškos žiniasklaidos svarbą, o režisierius Audrius Lelkaitis akcentavo, kiek daug svarbių žinių mums gali suteikti socialinė dokumentika. Labai sveikintina, kad tarp pranešėjų buvo ne tik jau profesionalūs savo srities žinovai, esantys šiame kelyje ne vienerius metus, bet ir tie, kurie dar tik neseniai pradėjo eiti žurnalistikos keliu. Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto dekano padėjėjas, Analitinės žurnalistikos magistrantūros antro kurso studentas Audrius Nenėnas aptarė žalingos žurnalistikos atvejus studentų darbuose, o Žurnalistikos bakalauro studentės Reda Stangytė ir Kotryna Reimerytė pristatė studijų metais dėstomus dalykus ir paaiškino, kodėl verta studijuoti žurnalistiką. Įvairiuose žiniasklaidos projektuose dirbanti Toma Mačiulskytė, kurios parašyti straipsniai buvo įvertinti kaip geriausias tų metų praktikos darbas VU Žurnalistikos institute, festivalyje pasidalino pastebėjimais, kokias savybes turi turėti žurnalistas.

Iš visų festivalyje dalyvavusių keliasdešimties jaunuolių iš įvairių Lietuvos vietų, deja, buvo tik 4–5 asmenys, studijuojantys žurnalistiką. Tik maža dalis susirinkusiųjų prisipažino, kad teko ragauti žurnalisto duonos. Tarp dalyvių buvo ir žiniasklaidos atstovų – Trakų rajono laikraščio „Trakų žemė“ redakcijos darbuotojai ir bendradarbiai (Rūta Suchodolskytė, Evelina Kislych, Irma Stadalnykaitė, Jolanta Zakarevičiūtė ir Juozas Vercinkevičius).
Galima apgailestauti, kad didžioji dauguma dalyvavusių moksleivių nežino, kas jų laukia studijuojant žurnalistiką. Taip pat festivalyje buvo ir tokių, kurie tiesiog norėjo taip pagilinti žinias apie žiniasklaidą, nesvajojant susieti su ja savo ateities, bei tiesiog smagiai praleisti laiką.
Vienas iš festivalio organizatorių Žygimantas Mitkus pažadėjo, kad artimiausiu metu sulauksime dar vieno festivalio. Tikėkimės, kad dalyvių skaičius ir toliau augs bei susirinks tikslinė auditorija, o ne tie, kurie tiesiog neturi, ką veikti.

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Algirdo Šocho nuotr


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *