Kalėdinių dovanų maratonas – o gal jau užteks?

Parašyta: 2021-11-05 | Kategorija: Gamta, Jaunimas, Renginiai, Savivaldybė, Trakai |

Praėjusiais metais buvome sustabdyti prieš pat įsisiūbuojant kalėdinių dovanų maratonui –dėl nebesuvaldomos pandemijos visos parduotuvės užvėrė duris. Virusas ir ribojimai jau įgriso visiems, tačiau ne vieną ši situacija priverčia dar kartą permąstyti tai, ką iki šiol darėme tarsi automatiškai. O permąstyti prieškalėdinį bėgiojimą po miestą ir didžiules išlaidas dovanoms gali ir nepasitaikyti geresnės progos.

Ar tikrai mūsų dovanojamos dovanos bent 3-is iš 5-ių kartų yra naudojamos ir suteikia jų gavėjui vertės? Ar galėtume dovanojamą daiktą pakeisti dovanojamu laiku, skirtu praleisti kartu? Rankų darbo skanėstais ar bendrus prisiminimus įprasminančiais kūriniais? Patys supakuoti dovanas naudodami ne rulonus blizgančio popieriaus, o tai, ką surinksime pasivaikščiojimų gamtoje metu per artimiausią mėnesį?

Gilios tradicijos: tai ramybės, o ne bėgiojimo ir streso metas

Kūčios ir Kalėdos laikomos ypatingomis metų šventėmis. Etnokosmologas Jonas Vaiškūnas viename iš interviu yra atkreipęs dėmesį, kad lietuviai gyvena tokiame klimate, kuris kuria tam tikrą ciklą: vėlyvą rudenį ima ilgėti naktys, baigiasi lauko darbai, dalis gamtos užmiega „žiemos miegu“. Tokiu laikotarpiu žmonės susiburdavo namų viduje, ties židiniu, daugiau dėmesio skirdavo šeimai, pokalbiams, rankdarbiams, kurie greičiausiai leisdavo monotoniškai minant verpimo ratelį ar mosuojant virbalais, apmąstyti praėjusius metus. Mūsų proseneliai tokiu metu leisdavo pailsėti tiek gamtai, tiek sau. Ar šiandien galime padovanoti sau ir artimiesiems šiek tiek prieškalėdinės ramybės?

Neįtikusių dovanų – šimtai

Galiausiai – dėl ko bėgiojame ir tempiame namo nuo dovanų plyštančius parduotuvių maišus? Praėjusiais metais socialiniuose tinkluose suaktyvėjo mainų puslapiai ir po Kalėdų  viename iš jų buvo paskelbtas toks įrašas: „Na, ar turite kokių nepatikusių dovanų? Norite išsimainyti?“. Vos per kelias dienas šis kvietimas turėjo maždaug 200 komentarų su dovanų nuotraukomis.

Žvelgiant į  nesibaigiančią „nepataikytų“ dovanų virtinę, mintyse sukosi skaičiai, kiek pinigų joms buvo išleista. Kiek laiko stumdytasi parduotuvėje ar stovėta prie kasos. Tebūnie, net jei dovana nupirkta vos kliktelėjus kelis mygtukus elektroninės parduotuvės lange – kažkam reikėjo ją pakuoti ir skubėti pristatyti per patį intensyviausią kurjeriams periodą.

Kita vertus, po įrašu, kviečiančiu rodyti nepatikusias dovanas, netruko ir „sėkmės istorijų“ – kai kurie daiktai iškart surado naujus šeimininkus ir bent tapo ramiau, kad nekeliaus tiesiai į konteinerį.

Taigi ar ne per daug įsijautėme į dovanas? Kodėl švaistome pinigus dovanodami žmogui, kurio dorai nepažįstame? Jei taip jau norime pasveikinti žmogų su šventėmis, kodėl tiesiog nepakviečiame jo puodelio kavos (arbatos ar deserto) ir nepadovanojame jam valandos savo laiko?

Nepatikusių dovanų „šulinys“ socialiniame tinkle – tik dar vienas įrodymas, kad didelė dalis dovanų nėra vertos joms išleidžiamų eurų ir laiko. O taip nutinka todėl, kad nepažįstame žmogaus taip gerai, kad net ir „pataikytume“ su jo mėgstama arbata. Tad jei nepažįstame, gal užtektų tiesiog paspausti ranką ir palinkėti šiltų švenčių? O jei norime pažinti geriau – pralieskime daugiau laiko kartu!

Dovanas puoškite natūraliomis medžiagomis

Jei išties jau nuo šiandien pradėtume galvoti apie artimiausius, greičiausiai spėtume kiekvienam pagaminti nedidelę rankų darbo dovaną, o galbūt paslaugą (suorganizuotą šeimos iškylą, namų tvarkymą, 10-ies masažų namuose „abonementą“) ateinantiems metams.

Jei jau populiarūs įvairūs iššūkiai – galbūt ir Jūsų šeima priimtų iššūkį nepirkti dovanų, o jas gaminti rankomis arba vietoj kalėdinių arbatų, kojinių ar megztinių su elniukais tiesiog susiorganizuoti išvyką, kurios įspūdžiai priverstų su šypsena ir geromis emocijomis pasitikti Naujuosius metus?

Jei dovanas perkate – galima susitarti, kad kiekvienas šeimos narys išsitraukia, kam dovanos dovaną ir ištempęs ausis klausosi užuominų, ko tam vieninteliam jo dovanos gavėjui šiemet tikrai reikėtų.

Todėl aplinkosauginė iniciatyva „Kita forma“ kartu su Trakų rajono savivaldybe taip pat kviečia parduotuvėse nesipešti dėl blizgučiais dabinto dovanų popieriaus (dažniausiai visi blizgučiai – tai mažos mikroplastiko dalelės, vėliau užteršiančios gamtą) ir pasiruošti šventėms iš anksto ir tvariai, prisijungiant prie kūrybinių eko dirbtuvių „Kalėdos Trakuose kitaip ‘21”. Dovanoms gaminti daug rasite priemonių tiesiog namuose, o supakuoti jas galite į perdirbtą popierių, perlankstytą dėžutę ir papuošti tuo, ką randate nukritusio gamtoje. O tam, kad švenčių laukti būtų dar jaukiau ir ramiau – edukaciniai užsiėmimai padės pasipuošti namus gamtai draugiškais ir netaršiais būdais!

Informaciją apie renginius, jų datas bei registracijos formas rasite facebook puslapyje Kita forma – https://www.facebook.com/KitaformaRV.

Plačiau apie projektą skaitykite https://www.trakai.lt/gyventojams/aplinkosauga-ir-atlieku-tvarkymas/aktuali-informacija/815.

 

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ

Užs. Nr. 842

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *