Kaukės ne panacėja, bet kariauti su COVID-19 padeda

Parašyta: 2020-11-10 | Kategorija: Naujienos, Sveikata, Trakai |

Neslopsant koronaviruso infekcijos bangai, svarbu tinkamai užkirsti kelius plisti virusui. Viena iš veiksmingų priemonių – kaukės. Kodėl jas naudojame, kaip jas nešioti, kad efektyviai apsaugotume savo sveikatą – pateikiame atsakymus į dažnai keliamus klausimus.

– Kas dieną girdime apie vis naujus COVID-19 ligos atvejus. Kokių priemonių reikia imtis, norint apsisaugoti nuo viruso?

– Geriausia išeitis būtų pasiskiepyti. Bet vakcinos kol kas dar nėra. Kitos priemonės tik daugiau ar mažiau sumažina užsikrėtimo riziką. Maksimaliam efektyvumui pasiekti reikalingas visas jų kompleksas.

– Kokios tai priemonės?

– Kaukių nešiojimas, saugaus atstumo tarp žmonių išlaikymas, dažnas rankų plovimas, dezinfekcija, patalpų vėdinimas, kontaktų su kitais apribojimas.

– Viskas lyg ir aišku. Tik kaip yra su kaukėmis? Juk taip nepatogu su jomis.

–  Nuo COVID-19 kaukės 100 proc. neapsaugo. Bet jos sumažina įkvėpiamų virusų skaičių.

– O kokią tai turi reikšmę? Juk virusai vis vien patenka į organizmą. Reiškia, kaukės nenaudingos.

– Ar į organizmą patekę virusai sukels ligą, priklauso nuo pačio organizmo būklės ir virusų skaičiaus. Tai liečia bet kokią infekcinę ligą. Mat mikrobų ir virusų patogeniškumas, paprastai tariant, piktumas, nėra vienodas. Vieni mikrobai ir virusai nepikti, net naudingi. Jų milijonai gyvena mūsų burnoje, žarnyne, ant odos. Jie ligų nesukelia. O kiti pikti. Pvz., marą sukelia net keliolika į organizmą patekusių mikrobų, o salmonelioze susergame „suvalgius“ kelioliką tūkstančių.  Tarkime, kad COVID-19 sukelia 100 virusų. Bet tu gudrus, užsidedi kaukę, kurios efektyvumas, tarkime, 50 proc. Tada įkvepi ne 100 virusų, o tik 50. O toks virusų skaičius ligos nepajėgs sukelti. O jei dar laikysimės atstumo, vėdinsime patalpas, tai dar mažiau įkvėpsime virusų.

–  Nuo ko priklauso kaukės efektyvumas?

–  Priklauso nuo keleto veiksnių:

1.  Nuo audinio, iš kurio pagaminta kaukė, tankumo. Medicininė kaukė sulaiko daugiau mikrobų, iš paprasto audinio pagaminta – mažiau.

2.  Nuo kaukės dėvėjimo laiko. Kvėpuojant kaukės sudrėksta, su laiku ant  jų išorinio paviršiaus susikaupia daug virusų, blogiau juos sulaiko. Todėl kaukes reikia laikas nuo laiko keisti. Pvz., medicinės kaukės efektyviausios apie dvi valandas, po to jų efektyvumas mažėja. Daugkartines kaukes reikia gerai išplauti ir išlyginti karštu lygintuvu. Tada virusai žus.

3.  Nuo kaukės prigludimo prie veido. Jei paliksi plyšį, tai pro jį įkvėpsi neapvalyto oro, o kartu ir virusus. Labai svarbu, kad kaukė uždengtų ne tik burną, bet ir nosį. Jei kaukę nešiosi ant smakro, jokios naudos nebus. Nebent norėsi apgauti policininką.

Svarbiausia viską daryti sąmoningai, laikytis visų reikalavimų, kuriuos pasiūlo tos srities specialistai. Nes rizikuojame savo, o ne kitų, sveikata ir gyvybe.

 Algimantas ANDZIULIS,

gydytojas,

Jonas KRIAUČIŪNAS,

Trakų rajono savivaldybės gydytojas  


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite