Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos KREIPIMASIS Į ŽINIASKLAIDĄ

Parašyta: 2014-06-19 | Kategorija: Kultūra, Naujienos |

zin

2014-06-18

Valdantieji į Lietuvos Respublikos Seimo birželio 19 d. dienotvarkę įtraukė Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės įregistruotą Vardų ir pavardžių įstatymo projektą  XIIP-1653, kuriame numatyta Lietuvos Respublikos piliečių asmenvardžius oficialiuose dokumentuose leisti rašyti ne valstybine kalba, tuo pačiu atsisakant įrašų valstybine kalba. Pareiškiame, kad šis G.Kirkilo ir I.Šiaulienės teikiamas įstatymo projektas yra antikonstitucinis, nes ignoruoja valstybinį Lietuvių kalbos statusą.

Kviečiame pilietiškos žiniasklaidos priemones įsijungti į visuomeninę akciją „Viešinkime lietuvių valstybinės kalbos išdavikus“ ir paviešinti visų už šį įstatymo projektą balsavusių Seimo narių, o taip pat nedalyvavusių balsavime pavardes, kad piliečiai būtų geriau informuoti apie jų atstovų veiklą Seime. Atsižvelgiant į kiekvieno galimybes, prašome:

1)    paskelbti visų Seimo narių, balsavusių už šį  įstatymo projektą, o taip pat nedalyvavusių balsavime pavardes;

2)    šias pavardes skelbti ir mėnesį prieš kiekvienus būsimus rinkimus, taip pat nurodant ir politines partijas, kurias šie asmenys atstovauja.

Prisidedančias prie šios pilietinės akcijos žiniasklaidos priemones prašome informuoti Kalbos gynėjų sąjungą el. paštu
kalbosgynejusajunga@gmail.com

Jūratė Voloskevičienė

Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos pirmininkė, tel. 8-612 39305.

***

Primename, kad šių metų balandžio mėnesį daugiau nei 80 mokslo ir kultūros atstovų, reaguodami į siūlomus vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose pakeitimus bei svarstomus Tautinių mažumų įstatymų projektus, kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę bei ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių, prašydami nepažeisti Konstitucijos, Valstybinės kalbos įstatymo, valstybės ir piliečių interesų.

Kreipimąsi dėl vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo į šalies vadovus bei Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkę Daivą Vaišnienę paskelbė Nevyriausybinių organizacijų koordinacinė taryba LR Konstitucijai ginti, Lietuvių kalbos gynėjų sąjunga, „Vilnijos“ draugija ir Lietuvos laisvės gynėjų sąjunga. Šiame balandžio mėnesį išplatintame kreipimesi buvo priminta, kad „LR Konstitucijos 29 straipsnis draudžia varžyti žmogaus teises ir laisves, neleidžia teikti ir privilegijų dėl tautybės, kalbos ar pažiūrų“, o „1994 m. pasirašytoje Lietuvos ir Lenkijos draugiško bendradarbiavimo ir geros kaimynystės sutartyje (14 straipsnyje) numatyta pavardžių rašyba pagal skambesį“.

Balandžio pradžioje kreipimąsi į valstybės vadovus  taip pat paskelbė 45 Lietuvos rašytojai. Jie pabrėžė, kad įteisinus asmenvardžių rašybą nelietuviškais rašmenimis į lietuvių kalbos vartoseną tektų įtraukti apie 150 naujų raidžių ir diakritinių ženklų. „Lietuvių kalba vienija pilietinę tautą, užtikrina valstybės vientisumą ir jos nedalomumą, normalų valstybinių ir nevalstybinių įstaigų veikimą“, – pasakyta rašytojų kreipimosi tekste.

Daugiau nei 70 tūkst. Lietuvos gyventojų pasirašė ir buvusio Seimo nario Gintaro Songailos inicijuotą peticiją „Apginkime valstybinę kalbą ir Lietuvos teritorinį vientisumą“, kurioje, be kita ko, raginama nekeisti lietuvių kalbos abėcėlės ir Lietuvos Respublikos piliečių vardus bei pavardes dokumentuose rašyti valstybine kalba, o pageidaujantiems rašyti ir užsienietiškas formas – nurodyti jas antrame paso puslapyje.Kalbos gynėjų sąjunga

Daugiau informacijos:

Jūratė Voloskevičienė
Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos pirmininkė, tel. 8-612 39305,

Gintaras Songaila
Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos narys, tel. 8-699 49660.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *