LR Seime paroda Šv. Jokūbo metams

Parašyta: 2022-11-18 | Kategorija: Kultūra, Mokyklos, Onuškis, Renginiai, Seimas |

Lapkričio 10 d. LR Seimo narės, signatarės dr. Laimos Liucijos Andrikienės ir Ispanijos Karalystės ambasados Lietuvoje iniciatyva LR Seimo rūmuose, Laisvės Gynėjų galerijoje, buvo atidaryta paroda ,,Gero kelio! Buen camino! Piligrimystė Šv. Jokūbo keliu.“

LR Seimo narė, signatarė (dabar jau – Europos Audito rūmų narė) dr. Laima Liucija Andrikienė (centre), Onuškio Donato Malinausko gimnazijos direktorė Rima Blikertienė (pirma iš dešinės) su kitais parodos dalyviais

Šv. Jokūbo kelias“ (isp. Camino de Sanjago) – katalikų piligriminis kelias į Kompostelos Santjago katedrą Ispanijoje, kur, kaip manoma, yra palaidotas apaštalas Šv. Jokūbas. Šis kelias žinomas nuo viduramžių. Jam jau per 1 000 metų. Viduramžiais, t. y. 820–830 m. pačiame Vakarų Europos pakraštyje esančioje Galisijoje buvo aptiktas laidojimo statinys. Netrukus buvo nustatyta, kad jame rasti apaštalo Jokūbo palaikai.
Žinia greitai pasklido po žemyną ir nuo tų laikų per ilgus amžius tūkstančiai piligrimų keliavo ir tebekeliauja į Santjago de Kompostelą, kad aplankytų apaštalo relikvijas. Tai – kelias, kuris veda į Sanjago de Kompostelos katedrą, o ji pastatyta toje vietoje, kur buvo rasti nužudyto Šv. Jokūbo palaikai. Kelias nėra apibrėžtas, juo laikomas visas piligrimo maršrutas į Katedrą. Tradicinis maršrutas driekiasi iš Prancūzijos į Santjagą – eina ,,prancūzu keliu“.
1987-aisiais Europos Taryba paskelbė Santjago de Kompostela deklaraciją, kuria priminė pasauliui, kad Europa nėra tik politinis ir ekonominis darinys. Tai Europos junginys, grįstas vertybėmis, jos bendrystės pagrindas – krikščioniškos Senojo žemyno šaknys. Prie deklaracijos pridėtame žemėlapyje buvo pažymėta ir Lietuva, nors dar tebebuvome SSRS sudėtyje. Tame žemėlapyje buvo pažymėtos dvi Šv. Jokūbo atšakos, kurios ir tapo pagrindu, dabar jau įteisintiems Šv. Jokūbo keliams Lietuvoje.
1993 m. Šv. Jokūbo kelias įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. 2012 m. šio kelio idėją Lietuvoje pradėjo skleisti Europos parlamentarė L. Andrikienė. Tada ir buvo pradėtas rengti projektas – Šv. Jokūbo keliai Lietuvoje. Jo globėju tapo Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Dabar Lietuvoje jau turime keturis tarptautinius Šv. Jokūbo kelius: Žemaitijos–Karaliaučiaus, Šiaulių, Kauno, Vilniaus – Šv. Jokūbo žiedas. Šv. Jokūbo keliai driekiasi per 40 Lietuvos savivaldybių.
Minėtos parodos atidaryme dalyvavo Ispanijos Karalystės ambasadorė Lietuvoje Maria Nieves Blanco Diaz, Nyderlandų Karalystės, Estijos Respublikos ambasadoriai, Italijos, Vokietijos diplomatai, LR Seimo nariai, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas prof. Vytautas Juozapaitis, Alytaus r. savivaldybės meras ir ir Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos prezidentas A.Vrubliauskas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos atstovas A. Jomantas, Švėkšnos Šv. Jokūbo parapijos klebonas J. Maškauskas. Dalyvavo ir renginiu pasidžiaugė Trakų r. Onuškio Donato Malinausko, Vilniaus Antakalnio, Šilutės Vidūno ir Švėkšnos „Saulės“ gimnazistai, Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro atstovai.
Parodos atidarymą pradėjo choras „Vilnius“, vadovaujamas maestro A. Dambrausko. Choras atliko klasikinius kūrinius.

Parodos atidarymo dalyviai

Ispanijos Karalystės ambasadorė kalbėdama pažymėjo, kad ši paroda yra skirta paminėti šv. Jokūbo metus ir tai yra išskirtinis reiškinys Ispanijai. Dabar, esant sunkmečiui, svarbu pažvelgti į mūsų istorinį dvasinį paveldą ir susivokti, ką mes giname, ko siekiame. Mes – ES turime skatinti bendradarbiavimą ir brolybę. Tai ypatingos galimybės Ispanijai ir Lietuvai, nors abi šalys Europos Sąjungoje yra geografiškai priešingose pusėse (viena – pietuose, kita – šiaurėje), bet turime tai daryti. Ji sakė: „Abi šalys puoselėja piligrimystės kultūrą ir tiki stipria, solidaria ir vieninga Europa“. Ambasadorė tęsdama kalbą pacitavo ispanų poeto eiles, kuriose kalbama apie kelią, skirtą žmogui, bet tas kelias lyginamas su gyvenimu, kuriame kiekvienas privalo praminti savo taką. Ambasadorė baigė savo kalbą linkėdama kiekvienam išbandyti Šv. Jokūbo kelią, nes kiekvienam jis yra nepakartojamas. Parodos atidarymo metu kalbėjo Seimo Kultūros komiteto pirmininkas V. Juozapaitis ir kt. Seimo narė dr. L. Andrikienė, būdama „Šv. Jokūbo kelio“ iniciatorė Lietuvoje ir šios asociacijos vadovybės narė, padėkojo Ispanijos Karalystės ambasadai už eksponuojamus meno kūrinius ir paminėjo, kad Šv. Jokūbo kelias – tai daug daugiau nei turizmas, tai – seniausias piligrimų sąjūdis Europoje.
Parodos kūriniai – tai nepaprastas piligrimystės į Santjago de Kompostelą kultūrinis ir dvasinis reiškinys, pabrėžiama jo svarba Europos istoriniam paveldui bei Šv. Jokūbo kelių reikšmė Lietuvai, kurią broliškais ryšiais jie susieja su likusia Europa.
Kalbant apie Šv. Jokūbo kelio parodos atidarymą, būtų galima sakyti, kad tai simbolinis renginys, tai LR Seimo narės dr. Laimos Andrikienės atsisveikinimas su Lietuvos visuomene. Ji išvyksta dirbti į Europos Audito rūmus. Taigi, tai – savotiškas ,,Šv. Jokūbo kelio“ tęsinys.
Parodą galima aplankyti iki lapkričio 21 d., penktadieniais 9:00–17:00 val.

Sofija DAUBARAITĖ

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite