Miko Petrausko opera „Eglė – žalčių karalienė“ atgimė Vievyje

Parašyta: 2019-12-02 | Kategorija: Renginiai |

Du paskutiniuosius rudens šeštadienius, lapkričio 23 ir 30 d., Vievio gimnazijos salė nesutalpino visų norinčių pamatyti M. Petrausko operos „Eglė – žalčių karalienė“ premjerą. Tai – dalis tęstinio projekto, besiremiančio bendradarbiavimu su šalies profesionaliaisiais teatrais ir profesionalius atlikėjus rengiančiomis mokymo įstaigomis. Operos pastatymas – jau septintas šio tęstinio projekto etapas: vieviečiai drauge su profesionalais statė lėlių spektaklius, operą vaikams, operetę, spektaklį-pasaką, baletą.

Kūrybinė grupė po premjeros

Šiemet Vievio kultūros centras, įgyvendindamas Lietuvos kultūros tarybos ir Elektrėnų savivaldybės finansuojamą projektą „Kviečiu operą!“, pasiryžo atgaivinti garsaus XXa. I pusės lietuvių kompozitoriaus Miko Petrausko operą „Eglė – žalčių karalienė“. Šį sceninį veikalą kompozitorius sukūrė 1920 m. (libretą pagal A. Fromo-Gužučio dramą ir liaudies pasaką parašė pats M. Petrauskas). Operos, kurią Maestro statė kartu su „Gabijos“ draugijos choru ir solistais, premjera įvyko Bostone (JAV) 1924 m. Žalčio vaidmenį atliko pats kompozitorius. 1939 m. pavadinimu „Eglė“ opera buvo pastatyta Kaune.

Keletą metų trunkantis kūrybinis bendradarbiavimas su Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos profesorėmis Audrone Eitmanavičiūte ir Sabina Martinaityte subrandino idėją „prikelti“ šį veikalą ir pastatyti jį Vievyje.

Projekto veiklos prasidėjo jau vasaros pradžioje, kai kūrybinės stovyklos metu vykusiuose edukaciniuose užsiėmimuose vieviečiai mokėsi scenos meno paslapčių: sceninio judesio, ansamblinio dainavimo (vad. prof. Sabina Martinaitytė, Audronė Stepankevičiūtė), dekoracijų kūrimo (vad. Ona Varanauskienė), choreografijos (vad. Dijana Petkevičienė), sceninių kostiumų kūrino (vad. Dalia Kobelevienė), scenos apšvietimo (vad. Vitas Umbrasas). Užsiėmimai tęsėsi ir rudenį, įtraukdami ne tik scenos veiklas mėgstantį jaunimą, bet ir tuos, kurie iki šiol nebuvo aktyvūs kultūrinių renginių dalyviai. Projekto tikslinės grupės nariai ne tik dalyvavo operos pastatymo „virtuvėje“ Vievyje, bet ir dalyvavo edukacinėse išvykose: Kauno valstybiniame muzikiniame teatre lankėsi užkulisiuose, susipažino su įvairių sričių specialistų darbu, VDU Muzikos akademijoje, Kauno J. Gruodžio konservatorijoje – stebėjo būsimųjų solistų profesionalų dainavimo užsiėmimus, bendravo su vokalo pedagogais, repetavo. Vievyje taip vyko susitikimai-koncertai su šių profesionalius atlikėjus rengiančių įstaigų pedagogais ir studentais.

Operos „Eglė – žalčių karalienė“ (sutrumpinta versija), pristatytos Vievyje, režisierė yra prof. Audronė Eitmanavičiūtė. Pagrindinius vaidmenis atliko VDU Muzikos akademijos studentai, ansamblių ir chorų scenas, choreografinius intarpus – Vievio bendruomenės nariai, kuriems kostiumus kūrė ir siuvo taip pat vieviečiai. Sukurtos dekoracijos – Vievio jaunimo indėlis.

Vievio kultūros centro kolektyvas dėkoja projekto dalyviams už kūrybines iniciatyvas ir entuziazmą, projekto rėmėjams UAB „Dailinta“, UAB „Apvalūs medžio gaminiai“, UAB „Bauwerk-Boen“ ir kt. – už finansinę ir dalykinę paramą, publikai – vieviečiams ir miesto svečiams – už nuoširdų palaikymą, aplodismentus, gėles, tikrą bendruomeniškumą. Drauge su VDU Muzikos akademijos pedagogais jau turime idėjų naujiems kūrybiniams projektams.

Audronė STEPANKEVIČIŪTĖ,

projekto „Kviečiu operą!“ vadovė

Edmundo Šimaičio nuotr.

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *