Mons.Vytautas Pranciškus Rūkas lankėsi bažnytinio paveldo muziejuje

Parašyta: 2014-04-18 | Kategorija: Bažnyčia, Kultūra, Naujienos |
Monsinjoras Vytautas Pranciškus Rūkas parodoje prie stendų

Monsinjoras Vytautas Pranciškus Rūkas parodoje prie stendų

2013 m.gruodžio 17 d.- 2014 m.kovo 29d . Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje veikė  paroda-hipotezė „Didžiulis mūras, vos per du uolekčius žemėn įgilintas, šitiek metų stebuklingai stovi“, skirta pirmajam Trakų parapinės bažnyčios šimtmečiui.
Jos atidarymas aprašytas“ 2014 m. sausio 11d. „Trakų žemės“ numeryje.
Kovo 29 d .bažnytinio paveldo muziejus ir menotyrininkė Giedrė Mickūnaitė  pakvietė lankytojus į renginį. Lankytojai išgirdo Trakų bažnyčios ankstyvąją istoriją,  naujienas apie vėliausių tyrinėjimų  archeologinius radinius , sienų tapybos tyrinėjimus.
Pagal atkastus pamatus, taip pat atrastos sienų tapybos vietas menotyrininkė atkūrė hipotetinį pirmosios mūsų bažnyčios vaizdą. Taip, tik tariamą, nes langų aukštis ir forma, stogas ir kiti architektūros elementai atkurti pagal žinomus to laikmečio architektūros pavyzdžius bei atkastų pamatų storį, įėjimo fragmentus.
Lankytojams buvo įdomu, kad pirmoji bažnyčia stovėjo ne Rytų- Vakarų kryptimi, kaip dabar, o statmena- Šiaurės-Pietų. Jos įėjimą po bažnyčios restauravimo žymi įstiklinta arka kairiojoje navoje.
Giedrė Mickūnaitė  pasidalijo savo spėjimais, kodėl jau  15a. pabaigoje bažnyčios atnaujinimui skirtos didelės lėšos. Galbūt  rytinis šventoriaus šlaitas galėjo slinkti į Bernardinų (Lukos) ežerą, juk Trakų ežerų vandens lygis  prieš 600 metų buvo žymiai aukštesnis.
Labai skirtingame gylyje esantys kapai – nuo pusės metrų iki beveik 4 metrų rodo, kad šventoriuje gruntas buvo nukastas vakarų pusėje, supiltas rytinėje.
Parodoje buvo eksponuojami radiniai iš kapų šventoriuje ir bažnyčioje. Įdomi detalė- presbiterijoje rasti gerai išsilaikę senoviški  akiniai, kurie galėjo būti  votas prie stebuklingo Dievo Motinos paveikslo, kaip padėka už sugrąžintą regėjimą. Per karus ir neramumus paveikslas buvo daug kartų išnešamas slėpti, nukritę daiktai liko gulėti tarp grindų plokščių, kol juos rado archeologai.
Tarp renginio dalyvių buvo keletas Trakų parapijiečių su monsinjoru Vytautu Pranciškumi Rūku.
Muziejaus direktorė Sigita Maslauskaitė-Mažylienė  parodė monsinjorui, kaip atrodo Trakų  bažnyčios lobio ekspozicija . Monsinjoras pasidalijo prisiminimais apie ganytojišką darbą Trakų parapijoje, taip pat apie Trakų bažnyčios lobio atradimo ir išsaugojimo istoriją.
Puikioje bažnytinės tekstilės parodoje Monsinjoras atpažino senuosius Trakų bažnyčios arnotus.
Direktorė susidomėjo Monsinjoro pasakojimu, susirūpino, kad reikėtų įrašyti jo pasakojimą. Apie bažnyčios brangenybių išsaugojimą.

Rūta LUKOŠEVIČIŪTĖ
Autorės nuotr. Pasakoja parodos autorė  dr. Giedrė Mickūnaitė
Editos Meškonienės nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite