Naujasis finansavimo modelis dėl daugiabučių renovacijos

Parašyta: 2017-06-16 | Kategorija: Naujienos, Politika |

 

LVŽS frakcijos narys
Kęstutis Mažeika

Seimas po pateikimo pritarė Aplinkos ministerijos parengtam Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti įstatymo projektui. Juo siūloma 100 proc. apmokėti daugiabučio atnaujinimo projekto parengimo, įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas bei kompensuoti 30 proc. investicijų, tenkančių energinį efektyvumą didinančioms priemonėms.
Šią valstybės paramą numatoma teikti iš valstybės biudžeto, ES ir kitomis lėšomis. Tikimasi, kad tai paskatins būstų savininkus dar aktyviau rengti ir įgyvendinti daugiabučių atnaujinimo projektus.
Įstatymo projekte nustatomos ilgalaikės valstybės paramos daugiabučiams modernizuoti teikimo sąlygos. Didelis dėmesys skiriamas namų atnaujinimo proceso kokybei, tad Vyriausybė įpareigojama patvirtinti projektų vertinimo ir įgyvendinimo priežiūros tvarką.
Pasak Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nario Kęstučio Mažeikos, pakeitimai parengti atsižvelgus į Aplinkos apsaugos komiteto parlamentines kontrolės posėdžių nutarimus ir įvertinus buvusios Vyriausybės pradėtus darbus bei išgryninus problemas, su kuriomis susiduriama norint atnaujinti savo būstą. Tikimasi, kad naujoji tvarka paskatins gyventojus dar aktyviau renovuoti savo namus.
„Išsigryninome tikslus, kurie renovaciją padaro patrauklesnę ir skaidresnę. Tikimės pasiekti maksimaliai gerą rezultatą ir ištaisyti iki šiol buvusias klaidas ir spragas, todėl, būtent, didžiausias dėmesys ir kreipiamas kokybei ir gyventojų lūkesčiams, taip pat didinama rangovų atsakomybė, detalizuojamas procesas, numatoma didesnė BETA (Būsto energijos taupymo agentūros) atsakomybė ir indėlis į projektą. Ateityje gyventojai galės rinktis ne tik pigiausią pasiūlymą, bet ir gauti finansavimą aukštesnės naudingumo klasės projektams“, – sako K. Mažeika.
Įstatymo projektu taip pat sudaromos sąlygos daugiabučiams namams, kuriuos šiluma aprūpina kelis namus aptarnaujantis šilumos punktas, įsirengti individualų šilumos punktą. Tai leis sumažinti patiriamus šilumos energijos nuostolius namui šildyti, todėl mažės ir gyventojų išlaidos už šildymą. Lietuvoje yra apie 3 tūkst. tokių daugiabučių namų. Šių būstų savininkams būtų teikiama papildoma valstybės parama kompensuojant iki 10 proc. šių priemonių įgyvendinimo kainos.
„Naujasis daugiabučių renovacijos finansavimo modelis – svarbus proveržis dar tik galvojantiems, bet nesiryžtantiems renovuoti savo būstą. Projektu nustatomos valstybės paramos teikimo sąlygos, būdai ir numatyti finansavimo šaltiniai. Renovacija galės pasinaudoti ir sunkiau gyvenantys – pagal Piniginės socialinės apsaugos nepasiturintiems gyventojams įstatymą 100 proc. bus apmokamos išlaidas (įskaitant kredito ir palūkanų įmokas), tenkančio nepasiturintiems gyventojams. Be to, tikimės, kad naujasis renovacijos finansavimo modelis padės išjudinti šį procesą, leis sukurti dar daugiau darbo vietų, skatins šalies ekonomiką, vidaus vartojimą. Tai bus kokybinis pokytis daugiabučių renovavime“, –įsitikinęs Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Virginijus Sinkevičius.
Ekonomikos komiteto pirmininkas taip pat atkreipia dėmesį, kad projektu apibrėžiamas didžiausios leistinos įmokos dydis, numatytas leng
vatinio kredito sutarties išviešinimas, kas svarbu buto pardavimo metu.
Vyriausybė jau yra priėmusi sprendimą, kuriuo panaikintos kliūtys finansuoti naujai parengtus atnaujinimo projektus, kurie šiuo metu tvirtinami butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimuose. Šiuo sprendimu panaikintas gyventojams ir modernizavimo projektus finansuojančioms finansų įstaigoms nepatraukli ir nepriimtina valstybės paramos teikimo tvarka nurašant lengvatinio kredito palūkanas iki 0 procentų. Vyriausybės sprendimu valstybės parama, tenkanti energinį efektyvumą didinančioms priemonėms, teikiama iš karto įgyvendinus projektą.
Energijos vartojimo efektyvumo didinimas, daugiabučių namų atnaujinimas – vienas iš Vyriausybės veiklos prioritetų. Pagal patvirtintą Vyriausybės programos įgyvendinimo planą kiekvienais metais numatyta renovuoti ne mažiau nei 500 daugiabučių namų.

LVŽS infocentro inf.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *