Neeilinis metodinis seminaras: fortepijonas, fagotas, kanklės ir Niujorkas

Parašyta: 2021-10-12 | Kategorija: Jaunimas, Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Grigiškių meno mokykla organizuoja ir visus norinčius kviečia į netradicinį metodinį seminarą, kuriame meistriškumo kursus ves profesionalūs, visame pasaulyje koncertuojantys muzikantai. Šis seminaras – tai tą pačią dieną vyksiančio tarptautinio, didžiulio pasisekimo sulaukusio, projekto „Papa Jazz“ dalis. Ir seminaras, ir koncertas skirti ne tik muzikos, meno mokyklų ir konservatorijų mokiniams bei mokytojams, bet ir visiems mėgstantiems džiazo muziką.

Pirmoji dalis – išskirtinis seminaras „Improvizacija – kūryba – džiazas“  prasidės spalio 29 dieną 10 val. Grigiškių meno mokyklos patalpose ir nuotoliniu būdu.

Seminarą ves patyrę džiazo pianistai – Vytautas Straižys (Olandija-Lietuva), Leonas Gurvitch (Vokietija), Rytas Lingė (Lietuva), taip pat fagotininkas Artūras Gelusevičius (Vokietija-Lietuva) ir kanklininkė Simona Smirnova (JAV). Atlikėjai dalinsis patirtimi, kaip išlaisvinti kūrybiškumą ir drąsą džiazuoti net tik mums įprastais instrumentais, bet ir rečiau džiazo koncertuose skambančiais instrumentais, tokiais kaip kanklės ar fagotas.

Kanklių skambesio galimybės

Viena iš seminaro lektorių ir atlikėjų – Amerikoje gyvenanti kompozitorė ir dainininkė, kanklininkė Simona Smirnova. Pradėjusi nuo klasikinės muzikos, kanklių ir chorinio dainavimo, Simona pasirinko muziką studijuoti Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, džiazo katedroje, kur įgijo džiazo vokalo bakalaurą. Vėliau, gavusi koledžo suteiktą Europos turo stipendiją, išvyko studijuoti Berklio muzikos koledže Bostone, kur pabaigė šiuolaikinės kompozicijos specialybę. Simona yra viena iš „Grammy“ apdovanojimuose balsuojančių komisijos narių ir Niujorko kompozitorių sąjungos narė.

Kanklininkė Simona Smirnova

Šio tradicinio lietuvių liaudies styginio instrumento virtuozę neįprasta ir labai smalsu išgirsti Lietuvoje, o kaip kankles priima dažnai šią muziką girdinti Niujorko publika? Meistriškumo pamokoje Simona papasakos apie kanklių pritaikymo galimybes šiuolaikiniuose stiliuose, kompozicijoje ir improvizuojant. Taip pat supažindins su kanklių skambesio praplėtimo galimybėmis per technologijas ir jų naudojimą džiazo combo instrumentinėje sudėtyje – harmoninį ir melodinį mąstymą folklorinio instrumento aspektu.

Kūryba improvizuojant: visagalis džiazas

Kompozitorius, pianistas ir dirigentas Leon Gurvitch į Grigiškes atvyksta iš Vokietijos uostamiesčio Hamburgo. Minske gimęs atlikėjas muzikos pradėjo mokytis šešerių. Baigęs Baltarusijos valstybinę muzikos akademiją, jis tęsė studijas Hamburgo aukštojoje muzikos ir teatro akademijoje, o devyniolikos jau subūrė savo pirmąją džiazo grupę.

Kompozitorius, pianistas ir dirigentas Leon Gurvitch

2001 m. muzikantas persikėlė gyventi į Vokietiją, kur net trylika metų dėstė Bramso konservatorijoje Hamburge. Muzikantas bendradarbiauja su Šiaurės Vokietijos Simfoniniu radijo orkestru (NDR), Hamburgo valstybine opera, Berlyno Camerata ir kt. 2014 m. Leon Gurvitch išleido savo solinį fortepijoninį albumą „Remember Me“. Naujausias solinis albumas „Poetic Whispers“ 2018 m. buvo apdovanotas „Global Music Awards“ premija. Pastaraisiais metais muzikantas koncertavo JAV, Kolumbijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Suomijoje, Šveicarijoje, Čekijoje ir Lenkijoje. Kompozitoriaus kūriniai skambėjo tokiose salėse kaip Carnegie Hall Niujorke, Kennedy Center for Performing Arts Vašingtone, Palais des Beaux-Arts Briuselyje, Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje bei „Cité des Arts“ Paryžiuje.

Smuikininkas Algirdas Šochas

Seminaro metu Leon, drauge su smuikininku, Lietuvos operos ir baleto teatro orkestro koncertmeisterio pavaduotoju Algirdu Šochu, pasiruošę pristatyti kūrybą improvizuodami VISAGALĮ džiazą ir smuiko bei fortepijono sintezę.

(Ne)akademinė improvizacija 

Seminare dalyvauti sutiko ir charizmatiškasis Vytautas Straižys, pirmasis lietuvių džiazo pianistas, baigęs studijas užsienyje. Vytautas studijavo džiazo muziką Karališkojoje konservatorijoje bei CodArts akademijoje Nyderlanduose su garsiausiais Europos džiazo korifėjais.

Pianistas Vytautas Straižys

Pianistas yra „Vilnius Downtown Piano School“ fortepijono valdymo, improvizacijos, klasikinės, pop ir džiazo muzikos atlikimo mokyklos įkūrėjas. Šįkart Grigiškių meno mokyklos organizuojamame projekte „Papa Jazz“ ir metodiniame seminare atlikėjas debiutuos kaip lektorius, paruošęs įdomų užsiėmimą apie džiazą ir (ne)akademinę improvizaciją.

Atraskime fagotą iš naujo

Fagotininkas Artūras Gelusevičius – lietuvis menininkas, jau kurį laiką gyvenantis ir besitobulinantis Miunchene, kur šiuo metu siekia pabaigti net dvejas magistrantūros studijas – kamerinę muziką su medinių pučiamųjų instrumentų kvintetu ir fagoto atlikimo meną. Muzikantas yra ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninio orkestro solistas, fagotų grupės koncertmeisteris.

Fagotininkas Artūras Gelusevičius

Atlikėjas seminare kalbės apie repertuarą ir šio unikalaus, neatrasto instrumento aktualumą muzikos mokykloms. Šis meistriškumo kursas taps ir savotišku instrumento pristatymu, ir sieks iššaukti diskusiją – kodėl fagotas, beje, kaip ir kanklės, – retas svečias Lietuvos muzikos mokyklose? Ar vertėtų svarstyti apie šio unikalaus skambesio ir formų instrumento populiarinimą tarp moksleivių ir jaunųjų muzikų?

Ir garsas taps kūnu: momentinė kompozicija

Seminare dalyvaus bei savo žiniomis dalinsis ir Grigiškių meno mokyklos mokytojas, koncertmeisteris, džiazo pianistas Rytas Lingė. Džiazo, populiariosios ir klasikinės muzikos interpretacijų „guru“ šįkart kalbės apie savo paties momentinės kompozicijos ypatumus. Rytas pedagogine veikla užsiima jau beveik 40 metų ir pabrėžia, kad mokytojai privalo vaikams duoti du dalykus – šaknis ir sparnus. Muzika padės atrasti savyje naujų, nepažintų ar nepastebėtų jėgų ir užsiauginti sparnus.

Pianistas Rytas Lingė

PROGRAMA: (išankstinė registracija į seminarą – iki 2021 m. spalio 28 d.)

9.45-10.00  PapaJazz 2021 atidarymas

10.00-10.45 Atraskime fagotą iš naujo: repertuaras ir aktualumas muzikos mokykloms

                             Artūras Gelusevičius, Lietuvos operos ir baleto teatras (LNOBT)

10.45-11.30 Džiazas ir (ne)akademinė improvizacija

                             Vytautas Straižys, Vilnius Downtown Piano School

11.30-12.15 Ir garsas tapo kūnu: R. Lingės momentinės kompozicijos ypatumai

                             Rytas Lingė, Grigiškių meno mokykla

12.15-13.00 Pietų pertrauka

13.00-13.45 Kūryba improvizuojant: visagalis džiazas

                             Leon Gurvitch, kompozitorius, atlikėjas (Vokietija)

13.45-14.30 Kanklės džiaze

                             Simona Smirnova, kompozitorė, atlikėja (Niujorkas)

14.30-15.15 Jeruzalės garsai: smuiko ir fortepijono sintezė

                             Algirdas Šochas, Lietuvos operos ir baleto teatras (LNOBT)

                             Leon Gurvitch, kompozitorius, atlikėjas (Vokietija)

 

Seminaro dalyvio mokestis asmeniui – 10 eur. Seminaro dalyviams bus išduoti VšĮ Trakų švietimo centro kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai. LR švietimo ir mokslo ministro įsakymu 2016-06-09 Nr. V-530, akreditacijos pažymėjimo Nr. AP-092. Registracija į seminarą: https://www.epazymejimas.lt/participants/signup/nEjocB8wc2l03GIgadqTP2UKhLWkDh4448gIMYVtiCUUd5r06PxyMIaxpk7Ndxai

Antroji dalis – „Papa Jazz“ koncertas Grigiškių kultūros centre, Vilniaus g. 12.

Koncerte skambės lektorių, profesionalių atlikėjų (V. Straižio, L. Gurvitch, S. Smirnovos, R. Lingės ir kt.)  ir Lietuvos muzikos, meno mokyklų bei konservatorijų įvairių specialybių mokinių atliekamos džiazo kompozicijos ir improvizacijos.

Renginį organizuoja: Vilniaus savivaldybės Grigiškių meno mokyklos, VšĮ „Confero“ ir Trakų švietimo centras.

Daugiau informacijos: https://gmm.lt/naujienos/kvieciame-dalyvauti-festivalyje-papa-jazz-2021/762

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *