Nekilnojamojo turto rinka pandemijos gniaužtuose

Parašyta: 2020-05-08 | Kategorija: Naujienos, Trakai |

Jūratė Vaičiulionytė

Tai, kas šiuo metu vyksta pasaulyje, yra didžiulis išbandymas ne tik žmonių sveikatai, bet ir ekonomikai bei visam viešajam sektoriui. Pasigirsta įvairūs galimi scenarijai.

Žvelgiant į praėjusius metus, nekilnojamojo turto (NT) rinkai 2019 metai buvo rekordiniai: didžiausias sandorių skaičius per pastaruosius 10 metų. NT kainos ir toliau sėkmingai augo. Daugelis būstą neretai pirko ne tik sau, bet ir kaip investiciją. Šalies ekonomistai krizės artimiausiu metu nežadėjo, nes augo atlyginimai, perkamoji galia, NT paklausa. NT plėtotojai, atsiliepdami į paklausą, ir toliau vystė naujus NT projektus. Bankai skolino gyventojams pinigus.

Šių metų pradžioje NT mašina kaip ir visa ekonomika sėkmingai sukosi, tačiau su pasaulinio pandemijos paskelbimu ir karantino įvedimu investuotojų optimizmas ėmė sparčiai sekti, finansų rinkos rekordiškai krito, ir šiandien jau nekyla abejonių, kad ir NT rinka sulauks nemažų išbandymų.

Praktiškai visi NT rinkos dalyviai – pardavėjai, pirkėjai, plėtotojai, investuotojai, statybininkai, nuomotojai, nuomininkai, finansinės institucijos ir t. t. – vienaip ar kitaip šios situacijos bus paveikti. Labiau pasiruošusiesiems bus lengviau, mažiau pasiruošusieji kentės labiau.

Nors NT pardavėjai ir karantino metu kviečia pirkėjus apžiūrėti parduodamus būstus nuotoliniu būdu ir bando komunikuoti, kad niekas nepasikeitė, kad sandoriai vyksta, tačiau reikia būti aklu, kad nematytum artėjančios krizės.

Planavę įsigyti būstą esamomis aplinkybėms greičiausiai savo planus persvarstys iš naujo: ar sprendimas įsigyti dabar teisingas, ar tinkamas metas skolintis, ar kainos kris, ar kils, gal verta palaukti ir t. t. O jeigu ką tik praradai darbą, o savų lėšų nepakanka, tokiu atveju NT įsigijimas net nesvarstytinas. Kitas galbūt vien dėl situacijos neapibrėžtumo bus linkęs nuo sprendimų susilaikyti ir palaukti, kol situacija taps labiau prognozuojama.

Nepanašu, kad pasibaigus karantinui, visi, planavę pirkti NT, skubės pas notarus sudarinėti sandorius. Greičiausiai NT sektoriuje stebėsime stagnaciją, kurios metu didelių kainų pokyčių pradžioje gal ir nematysime, bet sandorių turėtų žymiai sumažėti, nes ateina įsivertinimo metas ir tiems, kas perka, ir tiems, kas finansuoja. Jei bankai prognozuos NT kainų kritimą, tikėtina, kad kreditoriai, įvertindami galimą turto nuvertėjimą, iš paskolos gavėjų gali prašyti didesnio įnašo. Kitas labai svarbus veiksnys, galintis turėti įtakos NT kainoms ir sandoriams, jei pradėtų mažėti atlyginimai.

Skirtingiems NT rinkos segmentams – gyvenamas ir komercinis sektorius, butai, namai/kotedžai ir žemės sklypai, pirkimai-pardavimai ir nuoma – iššūkiai ir spendžiamos problemos gali šiek tiek skirtis.

Trumpalaikės nuomos sektoriaus dalyviai, sustojus turistų srautams, gelbėjasi šiuo metu savo tuščius butus paleisdami į ilgalaikę nuomą ir tuo didindami ilgalaikės nuomos pasiūlą.

Taip pat tikėtini pokyčiai komercinių patalpų ir biurų nuomos rinkoje. Kai kurie nuomininkai, atsižvelgdami į pasikeitusią ekonominę ir verslo situaciją, gali norėti peržiūrėti nuomos kainas arba pasiieškoti naujų patalpų.

Pažymėtina, kad dalis NT plėtotojų didmiesčiuose parduodamų būstų yra statybų stadijose, dar nepastatyti. Mažiau patyrę ir/ar pernelyg rizikingai savo verslus suplanavę NT plėtotojai, negalėdami vykdyti savo įsipareigojimų, gali būti priversti bankrutuoti.

Beje, krizė anaiptol nereiškia, kad situacija yra visiems nepalanki. Šioje NT ciklo stadijoje atsiveria puikios galimybės investuotojams įsigyti nekilnojamojo turto jiems palankesnėmis kainomis, nes visuomet atsiras pardavėjų, kuriems žūtbūt reikės pinigų.

Kaip giliai ir kokiu mastu trauksis NT rinka, šiandien pasakyti niekas negali. Nemažai priklausys nuo to, kaip situacija vystytis globaliai, kaip bus paveikti verslai ir žmonių gyvenimai. Panašu, kad pasekmės NT rinkai bus ilgalaikės. Tačiau gyvenimas tęsiasi. Būstą tenka pirkti ir parduoti įvairiose NT ciklo stadijose.

Perkant NT ypatingai yra svarbu kreipti dėmesį į turto likvidumą, kad ateityje, iškilus poreikiui galima būtų jį nesunkiai parduoti. Svarbu atsakingai planuoti finansus ir skolintis taip pat atsakingai. O siekiant išvengti klaidų, svarbiausia konsultuotis su savo srities profesionaliais specialistais – nekilnojamojo turto brokeriais, teisininkais, notarais, projektuotojais, paskolų vadybininkais, VMI specialistais ir kitais savo srities profesionalais.

Jūratė VAIČIULIONYTĖ,

nekilnojamojo turto ir asmeninių finansų konsultantė,

Trakai NT agentūra

iFuture investment

Vytauto g. 55, Trakai

Tel. 8 620 37 713

 

Jūratė Vaičiulionytė NT rinkoje specializuojasi nuo 2007 m. Gyvenamasis ir komercinis sektoriai. Pirkimai, pardavimai, nuoma.

Nuo 2019 – Trakai NT agentūra

2016–2019 – CAPITAL Trakai

2014–2016 – CAPITAL Experts

2007–2012 – RE/MAX Capital

 

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *