Onuškio mokytojų išvyka į Alvitą

Parašyta: 2014-06-12 | Kategorija: Gamta, Kultūra, Mokyklos, Naujienos |
Prie Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno

Prie Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno

Onuškio Donato Malinausko vidurinės mokyklos mokytojai nuolat keliauja po vietas, susijusias su Vasario 16 – osios Akto signataro Donato Malinausko gyvenimu ir veikla. Šįkart – kelionė į Alvitą, į Donato Malinausko dvarą, iš kurio jo šeima buvo ištremta į Sibirą.
Alvitas – miestelis Vilkaviškio rajone, kuriame 1937 m. Donatas Malinauskas nusipirko dvarą. Deja, neilgai teko jame gyventi ir dirbti: 1941 m. birželio 14 d., kaip rašo Viktoras Jencius – Butautas, ,,Alvito enkavedistai Vanaginės kaime turėjo jį nešte išnešti su kėde ir rusiška polutorka, nes savo kojomis nenorėjo žengti nei žingsnio kelyje iš Lietuvos į amžinąją tremtį.“
D. Malinausko šeimos tremtis baigėsi Altajuje, kuriame jis mirė 1942 m., žmona Zofija Malinauskienė mirė 1950 m., sesuo Filomena Malinauskaitė – 1941 m.
Mokytojai aplankė buvusio dvaro pastatą, kuriame dabar gyvena šeimos, buvusią D. Malinausko spirito varyklą bei Alvito pagrindinę mokyklą.
Grįždami į namus, onuškiečiai užsuko į Jono Basanavičiaus gimtinę Ožkabaliuose. Pasivaikščiojo Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyne.
Vilkaviškio krašto muziejuje, Paežerių dvare, susipažino su Sūduvos praeitimi, muziejuje esančiomis kolekcijomis bei Paežerių dvaro istorija. Pasitinkant Vasario 16 – osios 100 – ąsias metines, bus įrengta Vasario 16 – osios Akto signatarų ekspozicija, kurioje atsiras vietos ir Donatui Malinauskui.
Už dovanotą ekskursiją mokytojai dėkingi Vasario 16 – osios Akto signataro vaikaičiui Tadui Stommai bei giminaičiui Viktorui Jenciui – Butautui.

,,Trakų žemės“ inform.
Juozo Vercinkevičiaus nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *