Paskelbta valstybės lygio ekstremalioji padėtis dėl koronaviruso grėsmės

Parašyta: 2020-02-27 | Kategorija: Naujienos, Sveikata |

Vasario 26 d. Vyriausybė paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją visoje šalyje dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės.

Valstybės lygio ekstremali situacija paskelbta atsižvelgiant į Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos 2020 m. vasario 24 d.
posėdžio pasiūlymą. Ministro Pirmininko potvarkiu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga bus paskirtas Valstybės ekstremalių situacijų centro vadovu.
Šalyje paskelbus valstybės lygio ekstremalią situaciją, lengviau bus galima koordinuoti prevencinius pasirengimo COVID-19 plitimui veiksmus, organizuoti institucijų darbą, panaudoti valstybės medicinos materialinių išteklių rezervą, greičiau ir lengviau vykdyti kitas procedūras.

Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusas

Šis virusas (ARRS-CoV) – tai naujos padermės koronavirusas, kuris anksčiau nebuvo nustatytas žmonėms. ARRS-CoV savybės nėra iki galo išnagrinėtos, tačiau atlikti tyrimai rodo, kad tai tarp gyvūnų (labiausiai tikėtina šikšnosparniai-kupranugariai) cirkuliuojantis virusas, kuriuo nuo gyvūnų užsikrečia ir žmonės. Virusas tarp žmonių gali plisti tik tarp labai artimą sąlytį turinčių asmenų – sveikatos priežiūros įstaigose, tarp šeimos narių, ypač nenaudojančių atitinkamų asmens saugos priemonių. Manoma, kad inkubacinis ligos laikotarpis gali užtrukti apie 14 dienų. Liga pasireiškia dažniausiai ūmios sunkios kvėpavimo takų infekcijos požymiais (karščiavimu, kosuliu, dusuliu ir apsunkintu kvėpavimu). Daugelis pacientų turėjo pneumoniją, žarnyno funkcijos sutrikimą, įskaitant viduriavimą.

ARRS-CoV sukelta liga valdoma šiomis priemonėmis:
• Ankstyvas sergančiojo nustatymas, izoliavimas, gydymas;
• Griežtos infekcijų kontrolės priemonės;
• Tinkama medicinos personalo apsauga ir elgesys;
• Savalaikis sąlytį turėjusių asmenų atsekimas ir stebėjimas.
Sukėlėjas (koronavirusas) sergančiojo ARRS-CoV infekcija žmogaus organizme yra randamas kraujyje ir kūno skysčiuose. Todėl svarbu vengti nesaugaus tiesioginio sąlyčio su sergančio ARRS-CoV infekcija asmens: krauju ir (ar) kūno skysčiais, kvėpavimo takų išskyromis, ligonio krauju ir (ar) kūno skysčiais užterštais prietaisais, priemonėmis, suteptais rūbais, patalyne, aplinkos daiktais, asmeninėmis saugos priemonėmis jas nusiimant.
Ligonio reikia paprašyti užsidėti, jei toleruoja, medicininę kaukę, patarti laikytis kvėpavimo /kosėjimo higienos (kosint, čiaudėjant užsidengti burną ir nosį servetėle arba prisidengti žastu, o ne plaštakomis ir kt.) Ligoniui, jei yra galimybės, naudoti vienkartinius arba individualius medicinos prietaisus, vienkartinius skalbinius.

Medicininė kaukė reikalinga sergančiam, o ne sveikam

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, dėvėti medicininę kaukę reikia, jei kosėjate ar čiaudėjate, karščiuojate, sunkiai kvėpuojate tam, kad apsaugotumėte sveikus. Jei šių simptomų neturite, dėvėti medicininės kaukės nereikia.
ULAC epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos gydytojos Galinos Zagrebnevienės teigimu, medicininių kaukių dėvėjimas, kai nėra indikacijų, sukelia klaidingą saugumo jausmą, kuomet gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės, tokios kaip rankų higiena. Be to, netaisyklingas kaukių dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.
Medicininės kaukės veiksmingos tik tuo atveju, kai jos taisyklingai naudojamos kartu su kitomis prevencinėmis priemonėmis: dažnu rankų plovimu su muilu ir vandeniu ar rankų dezinfekavimu alkoholiniu antiseptiku.
Jei medicininės kaukės yra dėvimos, ULAC medikai pataria, kaip tinkamai jas naudoti:

prieš uždėdami kaukę, nusiplaukite rankas su vandeniu ir muilu arba dezinfekuokite su alkoholiniu rankų antiseptiku;

 kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad visiškai dengtų burną ir nosį bei surišti taip, kad tarp kaukės ir veido būtų kuo mažiau tarpų;

 dėvėdami kaukę, nelieskite jos rankomis;

 nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raštelius;

nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite rankas;

pakeiskite kaukę nauja kai dėvima tampa drėgna;

 vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite;

panaudotas vienkartines kaukes po kiekvieno naudojimo išmeskite;

niekada nenaudokite medžiaginių (medvilnės ar marlės) kaukių.

Informacija pateikta pagal ULAC parengtas laikinas gaires, skirtas ligonių, kuriems įtariama Artimųjų Rytų Respiracinio sindromo Koronaviruso infekcija,
Trakų visuomenės sveikatos biuro inf.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *