Paukščių gripo protrūkis

Parašyta: 2022-07-11 | Kategorija: Gamta, Trakai |

Pirmą kartą Lietuvoje paukščių gripas nustatytas Rudagalviams kirams (Laurus Ridibundus).  Europoje, dar šiemet paukščių gripas šios rūšies paukščiams buvo nustatytas Olandijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Belgijoje, tačiau Lietuvoje, tai pirmą kartą istorijoje.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai, po gauto pranešimo apžiūrėję Kauno rajono Krivėnų tvenkinyje esančią Žuvėdrų salą, aptiko masiškai kritusių kirų gaišenas. Žuvėdrų saloje peri tūkstantinės rudagalvių kirų kolonijos, glaudžiasi retos žuvėdrų bei kitų paukščių rūšys, paukščių koncentracija čia ypač didelė.

 Ištyrus mėginius, įtarimai, kad nugaišę kirai buvo užsikrėtę paukščių gripu pasitvirtino. Apie atvejį informuota Kauno rajono savivaldybė, aplinkinės seniūnijos, teritorija  paženklinta. VMVT specialistai pradėjo vykdyti viruso židinio likvidavimo darbus.

Papildomi paukščių gripo H5N1 protrūkiai Rudagalviams kirams užfiksuoti Kaune, šalia Marvelės krovinių prieplaukos bei prie Neries upės šalia Vaistariškių k.  Lietuvoje šiais metais nustatytos jau 9 vietos, kuriose aptiktas labai patogeniško paukščių gripo židinys.

VMVT bendradarbiaudama su Lietuvos ornitologų draugija, renka detalią informaciją apie ligos plitimo grėsmę. Šiuo laikotarpiu, kirai jau yra išvedę jauniklius ir pradeda migruoti dideliais atstumas, ieškodami maisto, todėl ligos plitimo rizika šiuo metu itin didelė. Esant tokiai viruso cirkuliacijai laukinėje faunoje kyla pavojus virusui persimesti ir į naminių paukščių laikymo vietas.

VMVT ragina naminių paukščių laikytojus:

Negirdyti paukščių atvirų vandens telkinių vandeniu;

Laikyti pašarus taip, kad nebūtų kontakto su laukiniais paukščiais;

Radus laukinio vandens paukščio gaišeną pranešti VMVT teritoriniam skyriui;

Laikyti naminius paukščius pastatuose, neišleisti jų į lauką arba išleisti tik į aptvertas lauko aikšteles ar teritoriją, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais vandens paukščiais.

Nors virusas nėra pavojingas žmogaus sveikatai, apsilankius užkrėstoje teritorijoje, didelė tikimybė virusu užkrėsti naminius paukščius. Rastų paukščių gaišenų neliesti, o apie jas pirmiausia pranešti VMVT teritoriniam skyriui.

Rima Krasnogirienė

VMVT Vilniaus departamento Trakų skyriaus vyr. veterinarijos gydytoja – inspektorė 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *