Praėjusios epochos žymės Lentvaryje

Parašyta: 2021-10-05 | Kategorija: Kultūra, Lentvaris, Naujienos, Trakai |

Kasmet rugsėjo mėnesį visa Europa švenčia Europos paveldo dienas. Prisidėdami prie šios gražios iniciatyvos, jau antrus metus iš eilės Europos paveldo dienas organizuoja ir Lentvario kultūros rūmai.

Rugsėjo 17 dieną Lentvaryje startavo projektas „Praėjusios epochos žymės“. Projekto metu organizuoti renginiai, įtraukiantys visuomenę į Lentvario pramoninės architektūros pažinimą, leido giliau patyrinėti miesto praeitį. Svarbiu akcentu tapo istorinėje aplinkoje išlikę pramoniniai pastatai, laiko tėkmės paveikti, tačiau gyvi industrinės praeities ir ekonominės raidos liudytojai.

Europos paveldo dienų atidarymo renginyje, architektūros istorikė, VU profesorė Marija Drėmaitė papasakojo apie industrializaciją ir ilgą modernizacijos procesą, prasidėjusį Europos šalyse, vėliau pasiekusį Lietuvą ir Lentvarį. Profesorė pažymėjo, kad šiai dienai pramonės paveldas yra labai jauna paveldo rūšis. Daugelio Europos šalių pavyzdžiai rodo, kaip šiuo metu yra vertinamas, tvarkomas ir naudojamas pramonės paveldas bei kaip pramoniniai objektai prikeliami naujam gyvenimui ir pritaikomi turizmui, kultūrinei veiklai. Europos paveldo dienų dalyviai suprato, kad Lentvariui yra labai svarbus pramonės paveldas: per jį galima pasakoti fabrikuose dirbusiųjų žmonių istorijas.

Kokias istorijas saugo kilimų fabriko sienos, sužinojome Tiškevičių paveldo tyrinėtojos dr. Aistės Bimbirytės – Mackevičienės paskaitoje. Daugybė istorinių faktų lektorė atskleidė apie Lentvaryje gyvenusio, garsiojo Lietuvos didiko ir pramonės įmonių kūrėjo grafo Juozapo Tiškevičiaus gyvenimą ir veiklą pramonės srityje, mieste pastačiusio vinių, vielos ir telegrafų laidų fabriką, kurio produkcija turėjo didelę paklausą. Praėjus amžiui, toje pačioje vietoje įsikūrė vienintelis Baltijos šalyse kilimų fabrikas. Paskaitos metu lektorė pasakojo ir apie Juozapo sūnų Antaną Tiškevičių, sekusį tėvo pėdomis ir tapusį garsiu Vilniaus pramonininku.

Po informatyvių paskaitų surengta ekskursija po Lentvario pramonines vietas su gidu, pažintinės „Vilniaus gatvės gyvos“ knygos autoriumi Albertu Kazlausku, pasakojusiu apie miesto istorijos vingius. Ekskursijos dalyviai pamatė rekonstruojamą Lentvario dvarą, rudeninį parką, pasivaikščiojo po buvusio Lentvario kilimų fabriko teritoriją. Gidas įtraukė klausytojus savo įdomiu ir išsamiu pasakojimu, nukeldamas juos mintimis į istorinę miesto praeitį. Ekskursijos dalyviams buvo pateikta informacija iš tuometinės spaudos apie Lentvario vinių fabriką ir Tiškevičių šeimyną bei apie kilimų fabriką ir Lietuvą garsinusius kilimų raštų kūrėjus. Nuo kilimų fabriko ekskursija tęsėsi toliau pro geležinkelio stotį iki buvusios gamyklos „Kaitra“. Istoriniai faktai liudija apie sunkiai dirbusiuosius žmonės vinių, vielos ir telegrafinių laidų fabrike, kuris buvo pastatytas šalia dvaro, o vėliau įkurtas prie geležinkelio.

Po Antrojo pasaulinio karo 1949 metais vinių fabriko vietoje įsikūrė gamykla „Kaitra“. Keli tūkstančiai darbininkų iš įvairių Lietuvos regionų bei buvusios Tarybų Sąjungos respublikų atvyko į Lentvarį dirbti. Gamyklos teritorijoje išlikę raudonų plytų kaminai ir metalo karkaso konstrukcijos liudija apie neįprastą miesto praeitį, su kuria supažindino gidas ekskursijos metu.

Europos paveldo dienų renginius vainikavo orientacines „Encounter“ varžybos. Antrą kartą iš eilės rengiamas žaidimas įtraukė į savo gretas tiek vietinius, tiek atvykstančius žaidėjus, suteikdamas galimybę neįprastu būdu pažinti miesto erdves. Žaidėjų komandos pasinėrė į realų nuotykių ir paslapčių pasaulį, aplankydami mažiau lankomas, pramonines miesto vietas. Žaidimo organizatorius Tomaš Stankevič iš anksto parengė maršrutą po Lentvarį pėsčiomis, suteikdamas galimybę žaidėjams užsukti į buvusių fabrikų teritorijas ir  patyrinėti jas atliekant tam tikras užduotis. Į žaidimą atvykusios komandos džiaugėsi, aktyviai leisdamos laisvalaikį. Pirmą kartą atvykę į Lentvarį žaidėjai pripažino, jog įsitraukę į užduočių vykdymą, patyrė puikius nuotykius, o keliaudami po miestą, atrado pamirštas, tačiau svarbias miesto istorijai praėjusios epochos žymes.

Projekto metu surengti renginiai leido išsamiau patyrinėti pramonines Lentvario miesto dalis, kuriose veikė didžiausios lengvosios pramonės įmonės, savo produkciją eksportavusios į įvairias pasaulio šalis.

Lentvario kultūros rūmai nuoširdžiai dėkoja Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos ir Trakų rajono savivaldybei už suteiktą paramą projekto įgyvendinimui. Dėkojame projekto partneriui UAB Kilimai už pagalbą, rengiant ekskursiją bei žaidimą.

Lentvario kultūros rūmų informacija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *