PRAKALBINTI LĖLĘ? TAI LABAI ĮDOMU!

Parašyta: 2017-12-11 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Renginiai |

Vievio kultūros centras sėkmingai įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Elektrėnų savivaldybės finansuojamą projektą „Prakalbinsiu lėlę“. Vasarą prasidėjusias kūrybines edukacines veiklas vainikavo lėlių spektaklio premjeros.

Tai tęstinis projektas, pagrįstas bendradarbiavimu su šalies profesionaliaisiais teatrais, Vievio kultūros centro vykdomas šeštus metus. Per įgyvendintų projektų edukacines veiklas siekiama supažindinti bendruomenę  su įvairių scenos žanrų „virtuve“, prisiliesti prie profesionalaus scenos meno.

Projektas  „Prakalbinsiu lėlę“ skirtas vaikams, norintiems iš arčiau supažindinti vaikus su lėlių teatru ir būtina spektaklio gimimui veikla. Partneriai – Kauno valstybinis lėlių teatras, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultetas. Projekte aktyviai dalyvavo Vievio, Kazokiškių, Beižionių seniūnijų vaikai, tarp kurių – Vievio ir Kazokiškių vaikų dienos centrų lankytojai, Beižionių vaikų globos namų, Elektrėnų socialinės reabilitacijos centro gyventojai. Daugelis jų iki projekto nedalyvavo meninėje kultūrinėje veikloje.

Kūrybinė stovykla.

Liepos – rugpjūčio mėn. vykusi kūrybinė stovykla pakvietė vaikus pradėti pažintį su įdomiu, patraukliu, didžiulį kūrybinį palikimą turinčiu scenos meno žanru – lėlių teatru. Projekto dalyviai, daugiau kaip 40 vaikų, dirbo įvairiose kūrybinėse dirbtuvėse – lėlių kūrimo, vaidybos, lėlių valdymo, choreografijos, vokalo, scenos įgarsinimo ir apšvietimo. Kiekvienas rado kam patinkančią sritį ir galėjo joje tobulinti įgūdžius. Paskui, jau prasidėjus mokslo metams, kiekvieną savaitgalį vaikai tęsė veiklas, kurių kūrybinis rezultatas – lėlių spektaklio „Greitoji pagalba“ pagal J. Marcinkevičiaus eiliuotą pasaką pastatymas. Su projekto dalyviais nuoširdžiai dirbo Kauno valstybinio lėlių teatro aktorė Laima Strazdauskienė, kuri ir režisavo vieviečių kuriamą spektaklį, ir vaidino jame vieną pagrindinių vaidmenų. Lėlių kūrimui ir gaminimui vadovavo dailininkė lėlininkė Liljana Janavičienė, o jos artimiausiomis pagalbininkėmis tapo Kazokiškių vaikų dienos centro specialistės Indrė Klimantavičienė ir Aistė Nasutavičiūtė.  Meistrės padedami vaikai susipažino su keletu vaidinančių lėlių rūšių, kol pasirinko labiausiai kuriamam spektakliui tinkančių lagamininių lėlių kūrimą. Dijana Petkevičienė mokė mažuosius aktorius choreografijos subtilybių, juk be gražaus scenos judesio spektaklis neįsivaizduojamas, o ir šokis – puiki scenos veikalo puošmena. Audronės Stepankevičiūtės padedami vaikai rengė vokalinius spektaklio intarpus. Vitas Umbrasas, Ramūnas Šestavickas – sceninės technikos specialistai – padėjo įgyti scenos įgarsinimo ir apšvietimo pradmenis.

Darbo kūrybinėse dirbtuvėse rezultatus projekto dalyviai pademonstravo visą mėnesį veikusioje sukurtų lėlių, dekoracijų ir sceninių kostiumų parodose Vievyje ir Kazokiškėse.

Edukacinės išvykos.

Projekto dalyviams neįkainojamą patirtį ir galybę įspūdžių suteikė išvykos į Kauno valstybinį lėlių teatrą. Čia vieviečiai lankėsi keletą kartų, kaskart pažvelgdami į teatro kasdienybę per vis kitu kamou. Ir užkulisiai, ir aktorių repeticijos, ir įvairių sričių kūrybinių darbuotojų veikla, ir administracijos darbas – viskas buvo įdomu. Po stebėtų spektaklių vyko jų aptarimai, kurių metu aktorė Laima Strazdauskienė diskutuodama su projekto dalyviais aptarė matyto kūrinio idėją, meninį atlikimą, techninius niuansus. Vaikams teko pabūti ir aktoriais teatro sezono atidarymo šventėje. Keletas projekto repeticijų taip pat vyko teatre.

Daug įspūdžių ir patirties projekto dalyviai įgijo apsilankę VDU Menų fakultete, kur stebėjo būsimųjų aktorių sceninės raiškos užsiėmimus, spektaklio repeticijas, aktorės Godos Piktytės darbą.

Seminarai-susitikimai.

Į susitikimus su lėlių teatro scenos meistrais kvietėme bendruomenę. Savo patirtimi dirbant lėlių teatre nuoširdžiai dalijosi Vilniaus teatro „Lėlė“ aktorius vievietis Irmantas Jankaitis. Į seminarą platesnei pažinčiai su lėlių rūšimis ir jų valdymo būdais pakvietė Kauno lėlių teatro aktorės Laima Strazdauskienė, Rasa Bartninkaitė, Jolita Ross. Lėlių kūrimo seminarą Vievio vaikams ir suaugusiems pravedė lėlininkė Liljana Janavičienė. Visi dalyvavę šiuose seminaruose-susitikimuose džiaugėsi įgyta patirtimi, sakėsi naujai atradę lėlių teatrą – ne tik vaikams skirtą meno žanrą.

Premjera

Projekto veiklas vainikavo lapkričio viduryje vykę lėlių spektaklio „Greitoji pagalba“ pristatymai bendruomenėms Gilučiuose, Beižionyse, Pakalniškėse ir Vievyje. Jauniesiems aktoriams tai buvo pirmieji pasirodymai scenoje su lėlėmis, o daugumai – tai apskritai pirmoji meninė veikla. Su savo personažais – papūga Karuda, Antimi Kika, šuniuku Avu, pelėda Bumba, daktaru Aiskauda ir daugybe kitų – vaikai labai susigyveno, juk patys juos kūrė, gaminė, įkvėpė gyvybės vaidindami. Šiltai publikos sutiktas spektaklis vaikams buvo pelnytas jų įdėto darbo ir entuziazmo įvertinimas. Po kiekvieno pasirodymo jie sulaukdavo daugybės komplimentų, o nuoširdus dalijimasis scenoje patirtais įspūdžiais rodė, kokį meninės saviraiškos suteiktą džiaugsmą išgyvena kiekvienas vaikas-atlikėjas.

Ateičiai

Projektas baigėsi, tačiau jo įkvėptos veiklos nenutrūko. Susibūrusi kūrybinė grupė dar šiais metais planuoja „Greitąją pagalbą“ rodyti mūsų savivaldybės vaikų darželiuose, o kitąmet statyti naują lėlių spektaklį. Taigi, į būsimas premjeras jau dabar kviečia Vievio lėlių teatriukas!

Audronė Stepankevičiūtė,

projekto „Prakalbinsiu lėlę“ vadovė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *