Praūžė kasmetinis „Kopūstinės kermošius“

Parašyta: 2013-08-16 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

Trakuose, Karaimų (Kopūstinės) saloje, rugpjūčio 10–11 dienomis ir vėl vyko jau kasmetiniu tapęs, „Kopūstinės kermošius“, kuriame buvo pristatytos Lietuvių Žolinių šventės tradicijos, Trakų krašto bendruomenių bei jų meninių kolektyvų pasirodymai, įvairūs tradiciniai žaidimai. Taip pat visos šventės metu veikė tradicinis kermošius.

Trakų žemės“ redakcija pakalbino vieną iš renginio organizatorių – Dominyką Dubauskaitę.

Kelintus metus vyksta „Kopūstinės kermošius“? Kam kilo mintis organizuoti šį renginį?

Jis vyksta jau penktąjį kartą. Susikūrus Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijai, lietuvių tradicijas puoselėjantys renginiai buvo šiek tiek primiršti ir vangiai organizuojami, todėl mūsų asociacija apsiėmė rengti ir galvoti, su kokiomis dar svarbiausiomis tradicinėmis, bet nešvenčiamomis šventėmis galime supažindinti krašto žmones. Norėjome tas šventes ne tik tinkamai pateikti, bet ir stengėmės, kad jos būtų aukšto lygio. Kadangi Trakai priklauso Dzūkijos etnografiniui regionui, o Žolinės čia dar vadinamos ir Kopūstine, todėl mintis rengti šventę pirmiausiai kilo asociacijos narei Linai Sokolovaitei, kuri pastebėjo, jog Galvės ežere yra sala – Kopūstinė. Šis malonus sutapimas pastūmėjo organizuoti renginį būtent čia.

Kokių renginių organizavimu užsiima Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija?

Asociacija organizuoja tik stambius renginius, kurie susiję su mugėmis. Kadangi pati asociacija nėra siekianti pelno, jai nėra skirtas finansavimas, todėl mugės suteikia galimybę prisidėti prie renginių biudžeto. Kai mūsų asociacija susikūrė, mes patvirtinome renginius, kuriuos imsimės organizuoti, gavome leidimus ir pradėjome galvoti, kokios tematikos šventes galėtume rengti.

Koks šio renginio tikslas?

Atskleisti Žolinių tradicijas, paminėti derliaus šventę. Taip pat puoselėti savo tradicijas, jog nepamirštume, kas esame, iš kur kilę bei supažindinti užsienio šalių turistus su mūsų kraštu.

Kas ir iš kur dalyvavo šventėje?

Šiais metais atlikėjai daugiausiai buvo iš Trakų rajono, taip pat dalyvavo folkloro grupė iš Vilniaus „By TikZyz“ bei kiti rajono kolektyvai.

Kokia buvo renginio programa?

Pirmąją dieną vyko kolektyvų pasirodymai, aktyvios programos ir prekyba, antrą dieną – tik prekyba. Taip pat buvo labai daug degustacijų: Trakų rajono Tiltų kaimo bendruomenė stebino savo kulinariniu paveldu ir amatais, restoranas „Tvirtovė prie Didžiulio“ siūlė didelį degustacijų pasirinkimą, Trakų neįgaliųjų užimtumo centras mokė, kaip pasigaminti žvakes, Naujadvario žirgai siūlė pajodinėti ant sportinio žirgo, Laimos Martinavičienės žirgynas „Perkūno žirgai“ įrengė nedidelį diendaržį, kuriame galima buvo išvysti ožiukų, Kurtų veislės šunį, pajodinėti ant ponio. Jungtinė kaimų bendruomenė „Užugiriai“ pristatė parodą, skirtą Angelų kalvai. Prie tilto stovėjo troškimų medis, ant kurio visi norintys galėjo užrašyti savo norus, nes yra tikima, jog norai, pakabinti ant to medžio, išsipildo. Buvo atvykusi ir žolininkė iš Zarasų, VšĮ Amatų mokykla „Sodžiaus meistrai“ šiais metais virė kopūstinės sriubą, kuri buvo išgraibstyta žaibiškai. Kadangi sala yra labai patogioje vietoje ir gausiai lankoma turistų, tai prekybininkai labai džiaugėsi tiek pirmą, tiek antra dieną.

Kaip atsidėkojote šventėje dalyvavusiems kolektyvams?

Mes stengiamės visada jiems atsidėkoti, bet šį kartą varžytuvių nedarėme. Į šį renginį integravome ir tarptautinį projektą, kuris suteikė progą Trakų rajono bendruomenėms, amatininkams ir verslininkams pristatyti savo veiklą.

Ar visi sumanymai buvo realizuoti?

Taip, visi sumanymai buvo įgyvendinti. Tačiau dėl organizavimo laiko stokos, nebuvo apdovanoti prekybininkai. Praėjusiais metais tai darėme ir viskas labai puikiai pavyko.

Kas buvo šventės rėmėjai?

Generalinis rėmėjas „Gintarinė vaistinė“, Trakų krašto vietos veiklos grupė, UAB „Karališka kibininė“, Trakų rajono savivaldybė, Trakų istorijos muziejus, UAB „Baltic stages“ direktorius Sergejus Vorobjovas. Trakų r. kultūros rūmai, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, Trakų r. Valų k. bendruomenė ir UAB JRK „Tvirtovė prie Didžiulio“, UAB „Kempingas slėnyje“ ir Trakų r. Tiltų kaimo bendruomenė, jungtinė kaimų bendruomenė „Užugiriai“ ir Laimos Martinavičienės žirgynas „Perkūno žirgai“, žirginio sporto klubas „Naujadvario žirgai“, VšĮ amatų mokykla „Sodžiaus meistrai“, Zarasų savivaldybės vietos veiklos grupė, bendruomenės, verslininkai ir amatininkai, VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centras, UAB „Šilta“, karpinių meistrė Ryšarda Kazubovskaja, UAB „Elektros pasaulis“, radijo stotis „European hit radio“, Trakų rajono laikraštis „Trakų žemė“, „Voruta“, Trakų turizmo ir informacijos centras.

Kam norėtumėte padėkoti?

Nuoširdus ačiū Asociacijos nariams ir prijaučiantiems, dirbusiems, padėjusiems ir prisidėjusiems prie Kopūstinės kermošiaus organizavimo. Penktoji šventė buvo labai graži ir kaip visada pavykusi. Labai noriu padėkoti Vilijai Babarskienei, Daliai Mockevičienei ir jos visai šeimynai, kurios organizavo visą kultūrinę dalį. Programa labai graži, dekoracijos nuostabios, žodžiu, merginos, labai Jums didelis Ačiū. Trakų r. kultūros rūmams dėkoju už bendradarbiavimą ir techninį aptarnavimą, Trakų istorijos muziejui už leidimą važiuoti per tiltą ir nemokamus bilietus. Kęstučiui Vilkauskui – už sutvarkytą salą, išrūpintus WC, konteinerius. Aldonai, Rimantui Burnickiams – už „vaistus“, Troškimų medžio juosteles, Lolitai Navickienei – už Angelų kalvos populiarinimą, Ingai Loginovai Papušinai – už žemėlapį. Elžbietai Ščitienei, Leonardai Šostak – už jūrą lauko gėlių. Valdui Čelkiui ir jo draugui – už vyrišką pagalbą. Daliai Beigienei ir kompanijai iš VšĮ amatų mokyklos „Sodžiaus meistrai“ – už nuostabią kopūstienę. UAB „Karališkai kibininei“ – už kolektyvų maitinimą. Trakų rajono kultūros rūmų ir jų Onuškio, Tiltų, Aukštadvario filialams, linkėjimai už puikią koncertinę programą, Vaivai Neteckienei taip pat ir už nepakartojamas degustacijas. Laimai Martinavičienei, UAB „Kempingui Slėnyje“, Sportinio žirgyno klubui „Naujadvario žirgai“, Trakų neįgaliųjų užimtumo centrui, restoranui – „Tvirtovė prie Didžiulio”, karpinių meistrei, Ryšardai Kazubovskajai, Zarasų savivaldybės vietos veiklos grupės tarptautinio projekto dalyviams už aktyvų dalyvavimą ir/ar puikius pasirodymus/pristatymus. Nidai iš Neįgaliųjų užimtumo centro dėkoju už vainikus, Laimai Kamaitienei – už kvietrugius, Linai Sokolovaitei – už salos tvarkymą, Alvydai Kazakevičiūtei ir Alvydui Staniunaičiui, Lenai Leonidui Verigo – už transporto srautų reguliavimą, Barbarai Pavlovai – už kėdutes ir šeimininkavimą maitinant kolektyvus. UAB Elektros pasauliui – už elektros pajungimą, UAB „Baltic stages“ – už sceną pusvelčiui. Ir visiems kitiems padėjusiems, nepaminėtiems didelis ačiū.

 Kopija iš IMG_9613

Šventės dekoracija

Kopija iš IMG_9636

Trakų rajono kultūros rūmų Onuškio liaudiškos muzikos kapela (Vad. Gražina Kulbickienė)

Kopija iš IMG_9642

Trakų r. kultūros rūmų folkloro ansamblis „Radasta“ (vad. Marytė Morkūnienė ir Rasa Zakarė) kasmetiniai šio renginio dalyviai

Kopija iš IMG_9661

Vartai į 5-ąjį Kopūstinės kermošių

Kopija iš IMG_9654

L. Martinavičienės saloje įkurto diendaržio augintiniai traukė vaikus it medus

Kopija iš zemaicio 1

Trakų neįgaliųjų užimtumo centro bitininkas Ričardas mokė sukti žvakes. Vytauto Žemaičio nuotr.

Kopija iš zemaicio 2

Troškimų medis su renginio lankytojų norais jau stovi Angelų kalvoje. Vytauto Žemaičio nuotr.

Kalbėjosi Robertas STANEVIČIUS ir Simona GUDABSKAITĖ

Autorių nuotr.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *