Projekto „Iuvenes art“ vadovė: „Lietuvos jaunieji menininkai yra verti būti matomi ir girdimi“

Parašyta: 2013-11-05 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Projektai, Trakai |

Ties 2013 m. spalio 26 d. pasibaigusiu renginių ciklu „Iuvenes art“ pati idėja rengti jaunųjų menininkų koncertus regionuose – nesibaigė. Užutrakio dvare įvykę trys koncertai pateisino organizatorių, jaunųjų menininkų ir svarbiausia – Trakų rajono gyventojų lūkesčius. Visų jų metu, pilnose žiūrovų salėse, jaunieji atlikėjai ne tik dalinosi savo kuriama muzika, bet ir paskatino jaunimą nebijoti interpretuoti, siekti savų tikslų. Šis koncertų ciklas nebuvo tik kultūrinė pramoga. Visų pirma tai mažas, bet tramplynas, į Lietuvos muzikos rinką bandantiems patekti jauniesiems kamerinės muzikos atlikėjams.

Koncertų cikle „Iuvenes art“ pasirodė septyni jaunieji menininkai, puikiai valdantys smuiką, altą, fortepijoną ir klarnetą. Pasirodymuose dalyvavo ir jų pirmieji mokytojai, dėstytojai, koncertų metu papasakoję akimirkas, kai dabar profesionaliai grojantys atlikėjai šiuos muzikos instrumentus laikė pirmąkart, pakankamai neužtikrintai. Koncertuose taip pat lankėsi per tris šimtus žiūrovų – muzikos ekspertų, mėgėjų ir visiškai su muzika nesusijusių žmonių ne tik iš Trakų rajono, bet ir iš visos Lietuvos.

Algirdas_Šochas

Jaunasis smuikininkas Algirdas Šochas šiuo metu studijuoja Hamburge (Vokietija)

Pirmajame „Iuvenes art“ koncerte karaliavo Lietuvoje gimęs ir užaugęs, tačiau šiuo metu Hamburge (Vokietija) studijuojantis jaunasis smuiko virtuozas Algirdas Šochas ir fortepijono meno Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (toliau – LMTA) studentus mokanti Jonė Punytė. Respublikinių bei tarptautinių konkursų laureatai labiausiai nustebino savo atsipalaidavimu – žiūrovai drauge su jaunaisiais menininkais pasileido į kelionę po kamerinės muzikos pasaulį. Koncerte dalyvavo ir pirmoji Algirdo smuiko mokytoja, Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos mokytoja-ekspertė Beata Vasiliauskaitė-Šmidtienė. Mokytoja vaizdingai nupasakojo jos ir Algirdo pirmąją pažintį. Pasak jos, Algirdas buvo labai talentingas, žingeidus ir pakankamai užsispyręs mokinys. Jis nuolatos siekė palypėti laipteliu aukščiau – pagal savo amžių grojo išties sudėtingus kūrinius. „Algirdas davė man sparnus. Su juo dirbti buvo vienas malonumas. Mes su Algirdu tiek smuiko, tiek gyvenimiškų subtilybių mokėmės kartu. Aš – jį, jis – mane“, – kalbėjo B. Vasiliauskaitė-Šmidtienė. Mokytoja teigė net nesuabejojusi mokinio sėkme.

Scenoje – kaip žuvys vandenyje

Kopija iš Ugnė_P_Austėja_V

Altininkė Ugnė Petrauskaitė ir pianistė Austėja Valušytė – itin meniškos sielos jaunosios atlikėjos

Antrąjį koncertą tęsė jaunos, ypatingai meniškos sielos atlikėjos – Ugnė Petrauskaitė (altas) ir Austėja Valušytė (fortepijonas). Raudonplaukės altininkės ir santūrios pianistės duetas žiūrovams padovanojo pakankamai emocionalų pasirodymą. Tarp kurinių merginos pačios bendraisiais bruožais ėmėsi pasakoti apie jų atliekamą muziką, autorius, pabrėžė momentus, kodėl pasirinktas būtent šis kūrinys. Didžiausią įspūdį paliko dueto muzikinės interpretacijos – dvi ištraukos iš Džordžo Geršvino operos „Porgis ir besė“. Koncerte dalyvavęs Ugnės dėstytojas, LMTA profesorius Petras Radzevičius teigė, jog Ugnė yra be galo charizmatiška, užsispyrusi atlikėja. Scenoje ji jaučiasi puikiai – kaip žuvis vandenyje. Su ja dirbti yra labai malonu. Ši smulkaus kūno sudėjimo mergina mokosi labai daug – rezultatai akivaizdūs. Kalbant apie pačią koncertų ciklo „Iuvenes art“ idėją, profesorius pateikė puikų palyginimą: „Šiems jauniesiems menininkams tokių pasirodymų reikia lygiai taip pat, kaip Jums, Trakų rajono gyventojams, ežerų ir gamtos“, – kalbėjo jis. Todėl idėja išties nuostabi, labai reikalinga. „Ar bent įsivaizduojate, kiek kainuoja stygos? Ar bent nutuokiate, kiek investicijų reikia į jauną žmogų, kad jis galėtų groti ir tapti profesionaliu muziku? Būtent todėl šie koncertai yra puiki erdvė jų talentui ir įdėtam darbui parodyti – pasidalinti su kitais“, – su žiūrovais bendravo profesorius.

Ieva_T_Petras_R

Projekto vadovė ir idėjos autorė Ieva Tijūnėlienė drauge su LMTA profesoriumi Petru Radzevičiumi

Trio_Claviola

Jaunųjų menininkų trio „Claviola“ atliekama muzika žiūrovams sukėlė neįkainojamas emocijas

Paskutinysis pasirodymas atiteko ansambliui „Claviola“. Šie trys jauni, tačiau be galo skirtingi atlikėjai žiūrovams padovanojo kažką, ko jie negalėjo suprasti. Tai nebuvo tik koncertas. Ugnės Antanavičiūtės (fortepijonas), Vytauto Giedraičio (klarnetas) ir Jurgio Juozapaičio (altas) septynerius metus gyvuojantis trio „Claviola“ vertinamas itin palankiai – kito tokio jaunimo ansamblio, kuriame yra grojama tiek styginiais, tiek pučiamaisiais instrumentais Lietuvoje tiesiog nėra. Emocijos, kurias skleidė atlikėjai yra neperduodamos – tokio mini spektaklio žiūrovai seniai nebuvo matę. Koncerte dalyvavo ir jų dėstytojas, LMTA profesorius Julius Andrejevas. Profesorius teigė, jog su atlikėjais dirbti pradėjęs nuo pat pirmų užsiėmimų. Buvo pakankamai nesudėtinga, nes visi jie – motyvuoti ir talentingi. Patys atlikėjai džiaugėsi tiek publika, tiek galimybe dalyvauti panašiuose projektuose. „Koncertuoti tokiai nuostabiai publikai buvo vienas malonumas. Juo labiau, jog Užutrakio dvare yra puikios sąlygos rengti koncertus – puiki akustika, instrumentas (fortepijonas)“, – kalbėjo U. Antanavičiūtė. Dar šiais metais visai šviežiai yra išleista trio „Claviola“ kompaktinė plokštelė – pirmoji tokia, tačiau tikrai ne paskutinė.

Sulaukus tiek daug gerų emocijų, koncertų ciklo „Iuvenes art“ organizatoriai galvoja apie perspektyvą rengti panašius jaunųjų menininkų koncertus ne tik Trakuose, bet ir kituose Lietuvos regionuose.

Projekto vadovė Ieva Tijūnėlienė: „Pasibaigus jaunųjų menininkų kūrybą pristatančiam koncertų ciklui „Iuvenes art“ bei atlėgus projektinių darbų naštai, norisi tiesiog pasidžiaugti bei su skaitytojais pasidalinti mintimis ir atradimais. Bendravimas su itin kūrybingais bei talentingais jaunais žmonėmis padėjo man aiškiau nei bet kada suvokti, jog jauni žmonės ir ypač jauni menininkai yra verti būti matomi ir girdimi net tik akademinėje visuomenėje, bet ir plačiojoje auditorijoje. Verti dėl jų didžiulio darbo įdėto siekiant profesinio meistriškumo, dėl jaučiamos atsakomybės prieš klausytojus, dėstytojus, šeimos narius, dėl drąsos rizikuoti interpretuojant ir atliekant muziką savitai, kitaip, dėl gyvo jausmo, kad kiekvienas pasirodymas scenoje – šventė, o ne darbas dvelkiantis rutina. Šis suvokimas, tikiu, bus pagrindinis variklis, vedantis kitų metų projekto link.“

„Trakų krašto vietos veiklos grupė“ dėkoja:

Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai (direktoriui Gintarui Abaravičiui ir kultūros projektų vadovui Antanui Ulčinui), Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) komandai, Trakų rajono laikraščių „Trakų žemė“, Klevų alėja“, „Galvė“ ir Lietuvos nacionalinio istorijos laikraščio „Voruta“ redakcijoms (redaktoriams Juozui Vercinkevičiui ir Robertui Čiutai), UAB „Vilsida“, UAB „AJ šokoladas“, Trakų seniūnijos seniūnui Kęstučiui Vilkauskui.

Evelina KISLYCH

Danos Buinickaitės nuotr.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *