Protėvių dvasia Trakuose ir Lydoje

Parašyta: 2013-10-04 | Kategorija: Aukštadvaris, Kultūra, Naujienos, Onuškis, Trakai |
IMG_0290

Baltarusių liaudies muzikos ansamblis „Gucki garmonik“

Štai ir prabėgo IV folkloro ir amatų festivalis „Protėvių dvasia gyvuoja mūsų širdyse“. Šį kartą festivalis vyko šventės „Tegyvuoja Trakai“ rėmuose. Festivalis džiugino net tris dienas – nuo rugsėjo 27 iki 29 dienos.

Jau penktadienį festivalio rengėjai – Trakų rajono kultūros rūmai – laukė visų Menų svetainėje, kur buvo pristatyta Trakų krašto tautodailininkų paroda, surengtas festivalio atidarymas, video ir foto medžiagos apžvalga. Renginį vedė etnomuzikologė Dalia Mockevičienė, jai vertėjauti padėjo Natalija Šumskienė. Į šį renginį susirinko per 100 festivalio dalyvių bei svečių. Atvyko net keturi meno kolektyvai iš Lydos krašto, taip pat trys amatininkai. Trakų kraštą atstovavo per 15 amatininkų iš Trakų, Tiltų, Dusmenų, Onuškio, Valų, Senųjų Trakų. Jiems buvo įteikti padėkos raštai ir festivalio atminimo dovanėlės. Festivalio rengėjų ir svečių pasveikinti atvyko Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Kandratavičienė ir Trakų miesto seniūnas Kęstutis Vilkauskas.

Susirinkusiems koncertavo Mockevičių šeimyna iš Valų kaimo. Vakaronės metu jiems talkino Augustė Gaidytė. Trumpą projekto pristatymą parengė projekto koordinatorė Anželika Milevskaja. Vėliau buvo demonstruojamas operatoriaus Aleksandro Aziulevičiaus filmas apie projektą „Protėvių dvasia gyvuoja mūsų širdyse“. Vėliau su šventiniu maršu visi buvo kviečiami pasivaišinti.

Šeštadienio renginiai prasidėjo nuo pat ryto. Mūsų festivalio svečiai susipažino su Trakais bei gavo galimybę paplaukioti laivu Galvės ežere. Vėliau turėjo skubiai persirengti, nes 12 val. jau laukė Didysis festivalio koncertas, kuriame programas pristatė geriausi Trakų ir Lydos kraštų kolektyvai. Lydimi linksmos vedančiosios Augustės Gaidytės, koncertą pradėjo Rūdiškių folkloro ansamblis ,,Diemedis“ su autentiškomis dzūkiškomis dainomis. Patriotiškai nusiteikusi vadovė Dalė Žalpienė pasveikino visus šventiniais žodžiais apie mūsų protėvius ir jų dvasios atgaivinimą. Lenkų liaudies ansamblis ,,Poluknianie“ pristatė rugiapjūtės pabaigtuvių programą „Žniwa“. Medžiagą šiai programai jie rinko iš vietinių senolių, fiksavo šio krašto papročius, dainas, šokius. Ansamblio vadovės Ivona Grigienė ir Renata Joknienė pagal surinktą medžiagą paruošė puikią koncertinę programą, kurią parodė Trakų miesto gyventojams bei svečiams. Rusų liaudies ansamblis „Zabava“ kartu su vadove Natalija Šumskiene atliko keletą slaviškų dainų, pasveikino visus savo gimtąją kalba. Trakų lenkų dainų ir šokių ansamblis „Tročanie“, vadovaujamas Boženos Beliak, parodė įvairiapusę programą – ansambliečiai dainavo, grojo ir netgi sušoko lietuvių liaudies šokį „Grandsveras“. Baltarusiai savo pasirodymus pradėjo liaudies pasaka „Vištytė ir grūdelis“. Lydos rajono amatų ir tradicinės kultūros lėlių teatras „Batleika“, vadovas Vladimir Ščelin, įtaigiai vaikams parodė, koks ilgas kelias nuo grūdelio iki duonelės. Pažiūrėję spektakliuką vaikai, kad ir nesuprasdami baltarusių kalbos, suprato – „Kas nedirba – tas nevalgo!“

Vėliau savo uždegančius pasirodymus pradėjo muzikiniai kolektyvai: Lydos rajono amatų ir tradicinės kultūros centro folkloro kolektyvas, vadovas Vladimir Ščelin, Baltarusių liaudies muzikos ir dainos ansamblis „Priniamonci“ iš Beriozovkos, vadovė Veslava Syčevskaja, Liaudies muzikos ansamblis „Gudski garmonik“, vadovas Andrej Kolyško, Lydos rajono kultūros rūmų instrumentinės muzikos ansamblis „Festival“, vadovė Tatjana Šuch.

ugnies sou

Ugnies šou. Trakų šokių ir ugnies studija „Čiutyta“ pasirodymas

Gražiausias festivalio renginys vyko šeštadienio vakarą. Gaila, kad dėl prastų oro sąlygų iš gražiausios Trakų miesto vietos – apžvalgos aikštelės prieš pilį, koncertą teko perkelti į Nepomuko aikštę. Bet ir čia muzikos, vandens ir ugnies sakmė „Ain saulalė vakaran“ liejosi nuostabiai. Šviesiausia šio vakaro žvaigždė buvo žymiausia lietuvių liaudies dainų atlikėja, folkloro mama vadinama Veronika Povilionienė. Jai talkino keturi kolektyvai iš Trakų rajono (Trakų folkloro ansamblis „Radasta“, Lentvario liaudiškų šokių kolektyvas „Lendvarė“, Trakų šokio ir ugnies studija „Čiutyta“ bei instrumentinio ansamblio „Serenada“ vadovas Kastytis Mikiška) ir keturi ansambliai iš Lydos (Lydos rajono amatų ir tradicinės kultūros centro folkloro kolektyvas, Baltarusių liaudies muzikos ir dainos ansamblis „Priniamonci“, Liaudies muzikos ansamblis „Gudski garmonik“, Instrumentinės muzikos ansamblis „Festival“). Renginį vedė aktorius ir renginių režisierius Mantas Cegelskas bei charizmatiškoji viešnia iš Baltarusijos, Lydos rajono kultūros rūmų renginių organizatorė bei vedėja Natalija Ščelkonosova. Koncerto metu žiūrovai galėjo išgirsti baltarusių kalbą. Saulelei besileidžiant į tankius debesis renginio vedėjai savo gimtosiomis kalbomis šmaikščiai samprotavo apie gretimų valstybių – Lietuvos ir Baltarusijos, ir miestų – Trakų bei Lydos panašumus bei skirtumus. Kieno miestas gražesnis, kieno pilis tvirtesnė, kieno moterys gražesnės, šokiai linksmesni, dainos skambesnės..? Tiek žiūrovai, tiek svečiai bei dalyviai patys įsitikino, kad mus sieja bendra kultūra ir istorija. Nei valstybių sienos, nei politinė situacija negali panaikinti bendrų saitų tarp ilgus šimtmečius gyvavusių kartu tautų. Ir lietuviai, ir baltarusiai kartu užsidegė deglus bei žvakeles ir draugiškai plukdė jas Bernardinų ežero bangose.

geluzele_

Dainuoja Tiltų jaunimo folkloro ansamblis „Gelužėlė“

Sekmadienį IV folkloro ir amatų festivalio svečių pasirodymais galėjo žavėtis ir Trakų apylinkių žmonės. Iš pat ryto jie pasirodė Aukštadvario jomarke, po pietų – Onuškio kermošiuje. Miestelių žmonės labai džiaugėsi, kad ir jie turi galimybę pamatyti ir išgirsti puikius kolektyvus iš Lydos krašto.

 

 

 

 

 

 

Dalia MOCKEVIČIENĖ

Juozo Vercinkevičiaus ir Roberto Stanevičiaus nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *