Rajono ūkininkai aptarė rūpimus klausimus su žemės ūkio ministru

Parašyta: 2017-11-03 | Kategorija: Naujienos, Renginiai, Rūdiškės, Savivaldybė, Seimas, Žemės Ūkis |

Spalio 31 d., antradienį, Rūdiškių kultūros centre Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (toliau – LVŽS) Trakų skyriaus ir rajono žemdirbių iniciatyva įvyko Trakų rajono ūkininkų ir neabejingų žemės ūkio problemoms gyventojų susitikimas su LR žemės ūkio ministru Broniumi Markausku. Jame taip pat dalyvavo Seimo nariai Jonas Liesys, Juozas Baublys, Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos (LNŽNA) valdybos narys, ūkininkas Vladyslav Kravčun ir Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė bei kt. savivaldybės atstovai.

Susirinkime dalyvavo Trakų rajono valdžios atstovai: (iš kairės) Arūnas Dzigas, merė Edita Rudelienė, LNŽNA valdybos narys, ūkininkas Vladyslav Kravčun, LR Seimo narys Jonas Liesys, vicemerė Marija Puč

Susitikęs su Trakų rajono ūkininkais žemės ūkio ministras Bronius Markauskas akcentavo finansavimo problemą. Pavyzdžiui, nenašioms

Žemės ūkio ministras Bronius
Markauskas

žemėms ir ekologiškam ūkininkavimui skirtoms išmokoms išmokėti trūksta apie 170 tūkstančių eurų. „Kai įstojome į Europos Sąjungą ir pradėjome gauti paramą žemės ūkiui, manau, kad ne visada gautos lėšos buvo panaudotos racionaliai, – teigė Bronius Markauskas. – Jei kalbėtume apie stambių ir smulkių ūkių rėmimą, kai kas pasinaudojo ir 10 kartų ta parama, o didžioji dauguma nė karto jos negavo. Žinoma, čia reikia akcentuoti ir pačių ūkininkų iniciatyvos trūkumą – juk žemės ūkio ministerija ar Nacionalinė žemės tarnyba negali jiems atnešti pinigų tiesiog į namus. Bet iš kitos pusės valstybė irgi turi prisiimti atsakomybę, kad nevykdė jokios politikos, kad toji parama būtų panaudota kuo plačiau.“
Džiugu buvo išgirsti, kad žemės ūkio sektoriuje yra teigiamų dalykų. Pasirodo, dabar Lietuva yra viena pirmaujančių valstybių Europoje pagal žemės panaudojamą augalininkystei – 75 proc. visos ariamos žemės. „Tai yra geras rodiklis, bet norėtųsi, kad valstybė nebūtų prik­lausoma nuo vienos žemės ūkio šakos. Pvz., kartu su augalininkyste galėtų iškilti pienininkystė ar kaimo turizmas,“ – pasakojo ministras.
Tai tik vienas iš tų teigiamų dalykų, kuriuos paminėjo ministras. Seimo narys Juozas Baublys talkindamas ministrui paminėjo, kad dabartinis nederlingų žemių žemėlapis, kuris reitinguojamas balų sistema, yra veiksnus. Lėšų trūkumas nenašioms žemėms, kuris visuomet buvo, yra ir dabar, tačiau nederlingų žemių asociacijos ir ministro dėka žadama iš pirmo ramsčio perskirstyti į antrą ramstį lėšas, tokiu atveju pinigų turėtų užtekti nederlingų žemių paramai. Trečias svarbus darbas, kuris laukia, tai 72 milijonų eurų parama įvairiems ūkiams, tarp kurių ir ekologiškas ūkis.

Ūkininkas Kęstutis Abucevičius

Aptartos problemos ir dėl sankcijų taikymo, paminėtas ir sužlugdytas ūkis Trakų rajone, kuris dėl formalumų prarado paramą, o be jos negalės funkcionuoti ir tiesiog bankrutuos. Smulkių ūkių problemos įvardytos taip pat kaip vienos svarbiausių kartu su dabartine „Sodros“ problema, pagal kurią bus apmokestinami ūkininkai, kurie papildomai dar dirba kituose darbuose.
Ūkininkus neramina pieno, grūdų ir kitų žaliavų supirkimo kainos, kaip jos keisis ateityje. Ministras B. Markauskas sakė, kad tai yra sunku prognozuoti, kaip viskas bus po metų, tačiau teigė, kad pasaulyje ryškėja tendencija, kad žmonių skaičius auga greičiau negu sugebama pagaminti maisto. Tai suteikia prielaidas tikėtis, kad žaliavų kainos tikrai nemažės. Daug įtakos žemės ūkiui turės ir klimato kaina: pasaulyje daugės vietų, kur bus neįmanoma užsiimti žemės ūkiu – dėl karščio, sausros. Yra kalbama, kad Vakarų Europoje tokie metai kaip šiemet gali ir kartotis ateityje. Lietuva dar gali ne kartą turėti tokią vasarą, kaip šiemet, kai kentėjome nuo vandens pertekliaus.
Visos Europos ūkininkai nerimauja ir dėl įvairių didėjančių aplinkosauginių reikalavimų, pvz., glifosatų draudimas. „Kiek­viena ES šalis jaučia gyventojų / vartotojų spaudimą vartoti sveikesnį, ekologiškesnį maistą. Tačiau didžioji dalis ES šalių balsavo, kad glifosatų draudimo terminas būtų pratęstas dar penkeriems metams. Turime įvertinti dabartinę padėtį ir tikėtis, kad ateityje tie gamtosauginiai reikalavimai tik didės“, – paaiškino ministras.

Į susitikimą su žemės ūkio ministru atvyko (iš kairės) Rūdiškių seniūnas Tadeušas Pavlovskis, Trakų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas – valstybinis veterinarijos inspektorius Algirdas Bertašius, ūkininkas Alvydas Verseckas

Aplinkos ministerija norėjo, kad ūkininkai, kurie per parą naudoja per 40 m3 vandens, turėtų mokėti mokestį. Taigi, žemės ūkio ministerija

LR Seimo narys Juozas Baublys

bando atsilaikyti prieš įvairius ūkininkams nenaudingus įstatymus. Kol kas dialogas padeda su įvairiomis valstybinėmis institucijomis rasta kompromisą.
Valdžia bando ieškoti būdų, kaip gauti papildomų pajamų ūkininkų problemoms spręsti. Dabar Vyriausybei yra pateiktas vienas įstatymas, kuriame numatomas vienkartinis 20 proc. mokestis rezervui, kurie nuomojasi valstybinę žemę ir vykdo įvairius investicinius projektus. Yra sutarta, kad jeigu tas įstatymas bus priimtas Seime, tai visos lėšos, gautos iš to mokesčio, bus nukreiptos į melio­raciją. Iš šio mokesčio surinkus 60 mln. eurų pajamų, melioracijai galėtume skirti apie 20 mln. eurų.
LNŽNA valdybos narys, ūkininkas Vladyslav Kravčun džiaugiasi, kad pagaliau rajono ūkininkai gavo progą susitikti su žemės ūkio ministru ir išgirsti informaciją iš pirmų lūpų. „Dažnai televizijoje ir internetinėje erdvėje tenka girdėti, kad šalies žemės ūkio situacija yra prasta, trūksta lėšų paremti ūkininkus ir kad ateityje nebus didesnių pokyčių. Kaip matome, žemės ūkio ministras Bronius Markauskas teigia, kad nėra viskas nuspalvinta tik juodomis spalvomis, kad valstybė ieško ir rado būdų, iš kur gauti lėšų žemės ūkio sektoriui, kad ūkininkams nebus sumažintos ar panaikintos išmokos ir pan.“

Pasitarimo dalyviai ūkininkai (iš kairės) Gintautas Mateika, Vytautas Zalieckas ir jo sūnus Andrius

Susitikimo metu žemės ūkio ministras apžvelgęs šalies žemės ūkio padėtį, svarbiausias veiklos sritis, paramą ūkininkams, mokesčius ir lengvatas, atsakė į ūkininkų klausimus. Tikimąsi, gauta informacija įnešė bent kiek aiškumo rajono ūkininkams ir išbaidė nuogąstavimus, kad nėra viskas taip blogai, kaip kartais bandoma visus įtikinti.

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Juozo Vercinkevičiaus nuotr.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *