Rajonų ligonines siekiama sunaikinti antikonstituciniais ir administraciniais metodais

Parašyta: 2018-08-09 | Kategorija: Naujienos, Politika, Seimas, Sveikata |

Žmones, gyvenančius regionuose, atokesnėse, toliau nuo didmiesčių nutolusiose savivaldybėse, neramina situacija, apie kurią nuolat kalbama žiniasklaidoje, ši tema nuolat eskaluojama politikų, Sveikatos apsaugos ministerijos vadovų – kalbu apie rajonų ligoninių optimizaciją.

LR Seimo Sveikatos komiteto narys Jonas Liesys (dešinėje) su kolega Seimo nariu, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnu Eugenijumi Gentvilu (antras iš dešinės) nepritaria rajonų ligoninių optimizacijai

Rugpjūčio 7 dieną Seime įvyko opozicinių frakcijų spaudos konferencija „Savivaldybių vadovai, medikų ir pacientų organizacijos kyla į kovą prieš Sveikatos apsaugos ministerijos sudarytą „juodąjį“ ligoninių sąrašą“. Konferencijoje skambėjo aštri kritika Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), sudariusiai vadinamąjį „juodąjį“ rajonų ligoninių sąrašą. Savivaldybių vadovai, medikų ir pacientų organizacijos bei opozicijoje esantys politikai teigia, kad per pastaruosius kelerius A. Verygos vadovavimo ministerijai metus gydymo srityje iš esmės niekas nepasikeitė, taip pat nepagerėjo gydymo prieinamumas, o įgyvendinus šią reformą, prieinamumas tik blogės.

Dar vasario mėnesį spaudos konferencijoje Seime kartu su kolega Seimo nariu, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnu Eugenijumi Gentvilu bei Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos prezidentu Vygantu Sudariu atkreipėme dėmesį į šį įstatymo projektą, kai jis dar net nebuvo registruotas Seime. Kaip pastebėjo Eugenijus Gentvilas, A. Veryga kartu su R. Karbauskiu turi viziją, kaip sunaikinti rajonines gydymo įstaigas administraciniais ir antikonstituciniais metodais. Optimizuoti tinklą jie siekia šantažu, melu ir administraciniais sprendimais. R. Karbauskis sako, kad veiksmai derinami su savivaldybėmis, o tuo tarpu Lietuvos savivaldybių asociacija pateikė raštą, kuriuo nepritaria įstatymo projektui – štai ir visas derinimas.

Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos teigimu, rajoninės gydymo įstaigos bus struktūrizuojamos ir optimizuojamos. Tačiau vis dar neaišku, kokiais kriterijais remiantis tai bus tvarkoma. Atrodo, kad ligoninių tinklas bus sudaromas ministro vienasmeniškai. Ir nors LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo šį įstatymą, valdantieji valstiečiai planuoja atmesti Prezidentės veto dėl sveikatos apsaugos reformos.

Esu Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys, stebiu situaciją ir nesuprantu, kaip SAM planuoja sumažinti eiles gydymo įstaigose uždarius rajonines ligonines. Nes jau dabar pacientai apsilankymo pas gydytoją laukia kelis mėnesius, o SAM bando įrodyti, kad uždarius dalį ligoninių sumažės ir eilės. Jeigu Onuškyje, Dusmenyse ar Bijūnuose gyvenantis žmogus dabar turi galimybę gauti tinkamas paslaugas Trakų ligoninėje, po reformos jis atsidurtų Vilniuje. Jeigu rajonų ligoninės bus panaikintos, didmiesčiuose esančios ligoninės bus perkrautos, tikėtina, kad gydytojo ilgai teks laukti koridoriuose, o apžiūrėjus ligonį, paskyrus gydymą, bet jo nehospitolizuojant, žmogus atsidurs gatvėje. Jei iš Trakų jis dar gali nusigauti iki namų, tai kaip jis iki jų turės nukeliauti iš Vilniaus? Greitosios medicinos pagalbos automobilis – ne taksi, todėl žmogus turės pats pasirūpinti grįžimu namo.

Neapgalvotais, skubotais sprendimais ne tik prastinamas paslaugų teikimas, tačiau ir išvaromi medikai iš Lietuvos – atimamos jų darbo vietos. Nesirūpinama ir aukštos kvalifikacijos personalu, nes jaunimas nestos į Lietuvos universitetus, kuriuos pabaigę jie galėtų dirbti čia. Opozicinių Seimo frakcijų nuomone, tokie SAM sprendimai, kokius ketinama priimti, yra antikonstituciniai.

Anksčiau rajono gydymo įstaigose rasti smulkūs pažeidimai buvo ištaisyti per nustatytą laikotarpį, tačiau SAM vis tiek teigia, kad gydymo įstaigų tinklą reikia optimizuoti, nes dalis ligoninių yra nuostolingos. Opozicijos manymu, būtent SAM pastaruosius dvejus metus ir stengėsi nustekenti ligonines – buvo panaikintas stacionarinių paslaugų apmokėjimo indeksavimas, kitaip tariant, ligoninėms buvo atimta galimybė užsidirbti 15 proc. daugiau, paslaugos buvo limituotos ligonių kasų, ir pradėta reikalauti pakelti algas medikams, tad dalis gydymo įstaigų net ėmė paskolas, kad galėtų įgyvendinti ministerijos reikalavimus. Toks pojūtis, kad viena ranka duoda, kita atima. O taip neturi būti.

Sutinku, kad reforma reikalinga, tačiau reikalingas sisteminis požiūris į situaciją ir reforma turi būti atliekama atsižvelgiant į medikų, pacientų nuomonę. Tuo tarpu aiškios nuomonės iš SAM nėra, ir tikrai didelį nerimą kelia nežinia.

Trakuose mes turime tikrai efektyviai dirbančią ligoninę, kurioje teikiamos kokybiškos stacionarios ir konsultacinės paslaugos, visos jos yra licencijuotos. Stacionarias aktyvaus gydymo paslaugas teikia Priėmimo-skubiosios pagalbos, Reanimacijos ir intensyvios terapijos, Chirurgijos-traumatologijos, Akušerijos-ginekologijos, Terapijos, Vaikų ligų skyriai. Visą parą ligoninėje veikia operacinė, teikiamos stebėjimo paslaugos. rentgenologiniai ir diagnostinės laboratorijos tyrimai atliekami visą parą, taip pat ligoninėje atliekami echoskopijos, endoskopijos tyrimai. Todėl nematau priežasčių, kodėl Trakų ligoninė įvardinta kaip nekokybiškai teikianti paslaugas įstaiga. Su savo kolegomis Seime darysime viską, kad Trakų rajone ir toliau būtų teikiamos visos reikalingos gybentojams paslaugos.

LR Seimo narys,

Sveikatos komiteto narys Jonas LIESYS

Informaciją spaudai parengė LR Seimo nario padėjėja

Vilma Puišienė

Dalis informacijos panaudota iš šaltinio www.liberalai.lt

Nuotr. iš www.liberalai.lt

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *