Rūdiškių miestelio žydų gyvenimas

Parašyta: 2022-01-04 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Renginiai, Rūdiškės, Seniūnijos, Trakai |

Į mūsų gyvenimus jau įžengė ir pirmąsias dienas skaičiuoja 2022 metai. Žinome, jog praėję metai buvo ne iš lengvųjų: COVID-as, pandemija, ribojimai… Įdomu, kokių staigmenų ir naujų iššūkių sulauksime šiemet?

Rūdiškių biblioteka atvira ir draugiška visoms amžiaus grupėms: didelį dėmesį skiriame ne tik vaikams, jaunimui, bet ir vyresnio amžiaus skaitytojams. Daug įdomių renginių ir veiklų vyko Nacionalinės bibliotekų savaitės metu. Bibliotekoje nuolatos vyko įvairūs mokymai, susitikimai, popietės, tiesioginių transliacijų peržiūros ir kiti renginiai, kurie skatino senjorų aktyvumą, stiprino bendruomenės ir bibliotekos bendradarbiavimą, populiarino bibliotekos paslaugas, mažino socialinę atskirtį.

Rūdiškių miesto biblioteka 2021 m. vykdė projekto „Prisijungusi Lietuva“ suaugusiųjų mokymus. Bendruomenės dalyviai aktyviai gilino savo žinias informacinių technologijų srityje: stebėjo nuotolines transliacijas, dalyvavo tradicinėje akcijoje „Senjorų dienos internete 2021“. Skaitytojų klubo nariai dalyvavo knygų aptarimuose, kūrybiniuose užsiėmimuose, kituose bibliotekos renginiuose. Visi mielai dalyvavo ir vasaros „Skaitymo iššūkyje“.

Gruodžio 29 dieną vainikavo paskutinis metų renginys – paskaita „Rūdiškių miestelio žydų gyvenimas“. Paskaitą skaitė istorikas dr. Eligijus J. Morkūnas. Daugiau nei pusmetį istorikas E.J. Morkūnas rinko medžiagą apie Rūdiškių miestelio žydų gyvenimą Lietuvos centriniame archyve ir kituose šaltiniuose. Paskaitos metu ši medžiaga ir buvo pristatyta. Tai VšĮ Amatų mokyklos „Sodžiaus meistrai“ įgyvendinamas projektas „Praeitis atgyja fragmentuose“. Diskusijoje dalyvavo aktyvus Lietuvos žydų bendruomenės narys Geršonas Taicas, dažnai Lietuvos archyvuose randantis vertingų žydų istorijos dokumentų, taip pat pateikė daug įdomių faktų apie Rūdiškių miestelio įkūrėjus.

Žinome, kad iki Antrojo pasaulinio karo žydai sudarė didelę Rūdiškių valsčiaus gyventojų dalį. Tuometiniame valsčiuje veikė 23 žydų parduotuvės, įmonės, kuriose buvo plėtojama prekyba bei įvairi pramonė. Trakų r. Rūdiškių miesto bibliotekoje sukauptos medžiagos duomenimis, prieškariu buvo išrinkta aštuonių asmenų žydų taryba, kurią sudarė: Aronas Radunskis, Aronas Stypinokis, Simonas Podgurskis, Efroimas Alperovičius, Ejbriš Kazobelnikas, Notelis Koziolas, Benul Mackievičius, Davidas Zyngieras. Antrojo pasaulinio karo metais Trakų rajono žydai buvo sušaudyti Varnikų miške, netoli nuo Rūdiškių. Žydų Rūdiškėse beveik nelikę, bet išlikęs materialinis paveldas – pastatai liudija, kad didelę miestelio dalį sudarę žydai. Apie juos ir dabar byloja Trakų, Miško, Paluknio, Beržų gatvių pastatai, sudegusių Kultūros namų, kurie prieš karą buvo statyti kaip žydų maldos namai – sinagoga, vieta.

Viena garsiausių šeimų, gyvenusių Rūdiškėse, yra Radunskiai. 2010 metais Renė Radunski Nathan atvyko į Rūdiškes aplankyti savo tėvo Rahmielo Radunskio gimimo vietos. R. Radunski Nathan yra sakiusi: ,,Mano tėvas niekuomet neatsigavo nuo žudynių siaubo. Todėl jis niekada negrįžo į Rūdiškes, nors ir labai jausmingai kalbėdavo apie jų grožį, gyvenimą, apie nuostabius tos vietovės žmones.“ Šie žodžiai atskleidžia, kokią tragediją turėjo išgyventi ne tik Radunskiai, bet ir visos žydų tautos šeimos, netekusios savo artimųjų. Nors R. Radunskis buvo sukrėstas įvykių Varnikų miške, tačiau vis tiek apie savo krašto grožį nenustoja pasakoti savo artimiesiems. Tad, kad ir daug nuoskaudų išgirdę, šios šeimos palikuonys pasiryžo aplankyti savo protėvių kraštą, pagerbti jų atminimą.

Kita giminės atstovė – Malka Radunski – buvo garsi Holivudo žvaigždžių drabužių dizainerė. Ji yra R. Radunski Nathan teta, gimusi 1911 metais ir Rūdiškėse pirmą kartą ištekėjusi. Iš viso garsioji giminės atstovė turėjo keturis vyrus, kurių vienas buvo princas Nikolas Robbinsas. M. Radunski buvusi labai patraukli, stilinga, ambicinga. Pasakojama, kad būtent ji buvo filmo ,,Teta Mamė“ įkvėpėja. Akivaizdu, kad Rūdiškėse gyveno žydų, nutiesusių tiltą tarp Rūdiškių ir Holivudo, ir visam pasauliui atskleidusių Varnikų tragediją… Analizuodama Radunskių šeimos istoriją, suvokiau skausmingą tiesą – gyvybingos žydų šeimos nariai su visais kitais žydais, kurie prisidėjo prie turiningo Rūdiškių miestelio gyvenimo, buvo sunaikinti. Šiandien matome tik liekanas to, ką jie pastatė. Renė Radunski Nathan sako: ,,Rūdiškių žydai buvo dalis to, kas nuo pat pradžios padarė miestelį tokį sėkmingą, – tai kiekvieno žmogaus, gyvenančio miestelyje ir jį kuriančio, bendra energija.“

Dėkojame visiems dalyvavusiems. Nors praėję metai mums visiems buvo neįprasti, tačiau nepraraskime vilties, tikėjimo. Būkime saugūs ir saugokime save ir kitus. Ištvermės ir sėkmės!

Laima Franckevičienė

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vedėja

Organizatorių nuotraukos


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite