Rugsėjo 30 d. 18 val. – ekskursija Trakų žydų bendruomenei atminti

Parašyta: 2022-09-29 | Kategorija: Naujienos, Renginiai, Trakai |

Mitlianskio styginių orkestras. Knyga Trakai, p.38

Rugsėjo 30-ąją – tą dieną, kai 1941 m. Varnikų miške buvo išžudyti Trakų, Aukštadvario, Lentvario, Rūdiškių, Onuškio ir Žydkaimio žydai – kviečiame į ekskursiją po Trakų senamiestį.

Susitikę 18 val. skvere priešais Trakų r. savivaldybę, aplankysime vietas, menančias iki Antrojo pasaulinio karo šiame mieste gyvenusius žydus, stabtelėsime prie išlikusių jų namų. Sužinosime, kur gyveno Izaokas ir Pesė Stražai, pardavinėję savo namų „gamyklėlėje“ pagamintą limonadą ir pačių keptą duoną bei ežeruose prikirstą ledą, kur buvo visus Trakus duona aprūpindavusi Berelio Glocho kepykla, žydų šeimos tekstilės manufaktūra su tais laikais prabangia atrodžiusia parduotuve bei Izraelio Nudlerio namai su tarpukariu įkurtos žydų bibliotekos skaitykla, kur galėjo gyventi Cvi Levinas, 1920 m. Rotušės aikštėje surengęs plebiscitą, kuriame miestiečiai pasisakė prieš bolševikus ir lietuvių garbei šaukė „Tegyvuoja!”

1966 m. nugriautos sinagogos vietoje pasidalinsime neseniai gauta žinia apie paskutiniojo Trakų rabino Cvi Arjės Parcovičiaus sūnų, išvengusį mirties ir tapusį pasaulyje garsiu Talmudo žinovu bei mokytoju.

Žinome, kad žinome ne viską, tad būsime dėkingi, jei pasidalinsite savo žiniomis – arba ekskursijos metu, arba el. paštu rasa.kalinauskaite@seniejitrakai.lt. Juk ne daiktai yra kultūros paveldo gyvybė, o žmonės, sukūrę tuos daiktus savo gyvenimais, ir mūsų noras juos atsiminti.

Rasa Kalinauskaitė,

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos kultūrinės veiklos vadybininkė

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *