Savaitgalį Trakuose prasidėjo tarptautinis menų festivalis „TRANS/MISIJOS“

Parašyta: 2020-09-14 | Kategorija: Naujienos, Renginiai, Trakai |

Sekmadienį, rugsėjo 13 d., „Trakuose – Lietuvos kultūros sostinėje 2020“ prasidėjo išskirtinis reiškinys Senojo žemyno plotmėje – tarptautinis menų festivalis „TRANS/MISIJOS“, kuris vadinamas didžiausiu festivaliniu projektu, kurį organizuoja Europos valstybės. Per savaitę laiko truksiančią tikro meno fiestą, t. y. rugsėjo 13–20 d., mūsų visų laukia koncertai, spektakliai, parodos. „TRANS/MISIJOSE“, kurios šiemet vyksta jau trečią kartą (2018 m. festivalis pirmą kartą surengtas Lenkijos mieste Žešuve, 2019 m. – Slovakijos Košičėje), tradiciškai dalyvauja Lenkija (Žešuvas), Slovakija (Košičė), Čekija (Ostrava), Vengrija (Debrecenas), Ukraina (Lvovas) ir Lietuva (Trakai). Taip pat šiais metais prie festivalio prisijungia ir mūsų kaimynė Latvija (Daugpilis).

 

Festivalio išvakarėse, t. y. rugsėjo 12 d., Trakų apžvalgos aikštelėje į savo koncertą pakvietė dainininkas Andrius Mamontovas. Vasaros sezono uždarymo proga trakiečiai ir miesto svečiai galėjo ne tik pasinerti į muzikos ir dainų pasaulį, bet kartu ir pasimėgauti įspūdingu šviesos bei lazerių šou. Tokiu būdu visi tarsi išlydėjo vasarą ir kartu pasitiko tarptautinį menų festivalį „TRANS/MISIJOS“.

Spaudos konferencija Užutrakyje

Sekmadienį, rugsėjo 13 d., Užutrakio dvaro sodyboje vyko atvira spaudos konferencija, kurioje savo mintimis, įžvalgomis apie festivalį dalijosi Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agata Mankeliūnienė, Trakų istorinio nacionalinio parko Kultūros projektų valdymo skyriaus vadovas Antanas Ulčinas, Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Keizik, Lenkijos ambasadorės Lietuvoje Uršulos Doroševskos patarėjas, konsulinio skyriaus vadovas Marcin Zieniewicz, Vandos Semaškovos teatro Žešuve vadovas Jan Nowara, Vilniaus lenkų teatro „Studija“ vadovė Lilija Keizik, buvusi „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ vadovė Elona Bajorienė ir festivalio koordinatorė Edita Tamulytė. Dauguma pranešėjų pabrėžė Trakų kaip daugiataučio miesto išskirtinumą. Į tai atsižvelgiant buvo pasirinkta ir šiųmetinė festivalio tema „Daugiatautė kultūra – valstybės stiprybė“. Lilija Keizik pasidžiaugė, kad jos vadovaujama Vilniaus lenkų teatro „Studija“, šiemet švenčianti savo 60-ies metų veiklos jubiliejų, gali prisidėti prie tokio projekto, festivalio kaip „TRANS/MISIJOS“. Trakų kultūros rūmų vadovas Edvard Keizik šiek tiek apgailestavo, kad koronaviruso pandemija sujaukė festivalio planus, kad teko koreguoti programą, kad ne visi dalyviai galėjo atvykti, bet pasidžiaugė, kad nepaisant visų sunkumų, „TRANS/MISIJOS“ įvyko ir žiūrovų Trakuose bei Vilniuje laukia apie 38 renginių. Taip pat spaudos konferencijoje paaiškėjo, kur vyks kitų metų festivalis. 2021 m. jis vėl keliasi į Lenkiją, Žešuvo miestą. Taip nuspręta todėl, kad dėl finansinės krizės čekai kol kas negali jo surengti. Taip pat norėta pasiūlyti jį organizuoti Ukrainai, tačiau šalis kol kas finansiškai negali to įgyvendinti.

Klasikinė muzika po Trakų Salos pilies skliautais

Po spaudos konferencijos visi persikėlė į Trakų vizitine kortele tapusią Salos pilį, kur oficialiai iškilmingai buvo atidarytas festivalis „TRANS/MISIJOS“. Ta proga prie jau atvykusiųjų prisijungė dar nemažai garbių svečių – kultūros ministras ir festivalio garbės globėjas dr. Mindaugas Kvietkauskas su patarėja Karolina Narkevič, Lenkijos ambasadorė Lietuvoje Uršula Doroševska, Slovakijos ambasadorius Rygoje Ladislav Babčan, Vengrijos ambasadorius Lietuvoje Gabor Diczhazi, Trakų rajono savivaldybės merė ir festivalio garbės globėja Edita Rudelienė, kurie tarė sveikinimo žodžius. Prie šventinių svečių kalbų prisijungė ir Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė.

Susirinkusiai publika Didžiojoje menėje skambėjo klasikinė muzika. Visus užbūrė Trakų Salos pilies fortepijonis kvartetas „Confero“ (vadovė Evelina Kislych-Šochienė), oficialiai savo veiklą pradėjęs 2018-aisiais. Tų pačių metų liepą kolektyvas pasirūpino, kad į pilį atkeliautų fortepijonas „August Förster“, kurio dėka ir suskambo fortepijoninio kvarteto „Confero“ atliekama muzika. Kolektyvas reprezentuoja legendinę Lietuvos sostinę ir pilį ne tik Lietuvos, bet ir didžiausiose pasaulio scenose. Šį kartą „TRANS/MISIJŲ“ žiūrovams buvo pasiūlyta išgirsti J. Brahms „Fortepijonis kvartetas nr. 1 g-molll op. 25“, muziką atliko smuikininkas Algirdas Šochas, pianistas Ugnius Pauliukonis, violončelininkė Gunda Baranauskaitė, altininkė Vidmantė Andriūnaitė.

Intensyvi vakaro programa

Vakare festivalio organizatoriai ir dalyviai laukė žiūrovų Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“, kur 18:00 val. buvo atidaryta paroda „Turbulencija“. Tai – pirmoji iš 6 parodų, kurias bus galima pamatyti festivalio metu. Apie parodos koncepciją kalbėjo galerijos vadovė, festivalio koordinatorė Edita Tamulytė, pristačiusi ir dalį atvykusių menininkų.

Ši paroda išskirtinė tuo, kad joje sutiko dalyvauti dešimt labai skirtingų menininkų iš Lietuvos ir užsienio. Todėl ir pačios parodos pavadinimas „Turbulencija“ pasirinktas neatsitiktinai, tai tarsi dinamiškai judančios skirtingos kryptys – skirtingi stiliai, dailės sritys, išraiškos priemonės, bet sudarančios derančią visumą, tarsi viskas sklandžiai maišosi, bet ir veikia.

Atvykę meno mylėtojai turėjo unikalią progą pažinti dešimt absoliučiai skirtingų, originalių kūrėjų, pamatyti jų kūrybą. Trakiečiai ir miesto svečiai susipažino su tapyba (Gustas Jagminas, Augustas Laisvė, Jolanta Krivickaitė, Gediminas Zokaitis, Darius Žalnierius (JAV) ir Martyna Noreikaitė-Jemec), skulptūra ir instaliacijomis (Ilona Miknevičiūtė (Prancūzija)), fotografija (Milda Endziulytė (Airija)), koliažais (Austėja Bliumkytė-Padgurskienė), skaitmeniniu menu (Linos Bindokaitė).

Taip pat sveikinimo žodį LR Seimo Pirmininko pavaduotojo Jono Liesio vardu  tarė jo padėjėja Ieva Paltanavičiūtė, pabrėžusi kultūros svarbą visų mūsų gyvenime. Po to visi buvo pakviesti dar kartą pasigrožėti meno darbais ir kartu pabendrauti.

Nejučia prabėgo valanda ir jau Trakų kultūros rūmų scenoje žiūrovų laukė Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktoriai, kurie parodė spektaklį „Durys“ (rež. Jo Strømgren). Jo metu režisierius ir visa trupė mums tarsi priminė, kaip mus visus visad riboja aplinka. Visi puikiai suprantame, kaip yra nustabu priklausyti tam tikrai aplinkai.  Per kiek daugiau nei valandos laiko spektaklį buvo siekiama per naivų ir asociatyvų žvilgsnį į grupę žmonių, atskirtų sienos, atskleisti labiausiai nuviliančius ir destruktyvius žmonių bruožus. Kadangi kitoje pusėje viskas visuomet atrodo įdomiau, siauros durys tampa svarbiu slenksčiu į pokyčius. Po spektaklio susirinkusieji negailėjo aplodismentų aktoriams bei kartu turėjo progą, grįžus namo, apmąstyti ir tam tikrus savo gyvenimo aspektus, atsakyti patys sau į klausimą, kiek esame mes laisvi, o kiek vis dėlto įpročiai, socialiniai modeliai mus visus veikia.

Ištvermingiausi „TRANS/MISIJŲ“ gerbėjai pirmąją festivalio dieną užbaigė 21:00 val. Vilniaus lenkų teatro „Studija“ muzikiniu spektakliu-premjera „Welcome to Cabaret“, įvykusiu restorane „Pilialaukis“ (Galvės g. 120, Užukampio k., Trakai). Nuotaikinga muzika ir sodrus Justinos Stankevič balsas nepaliko abejingų. O mūsų visų laukia dar kupina savaitė renginių – meno, teatro, koncertų, parodų, tad nepraleiskite progos apsilankyti ir sudalyvauti.

Daugiau informacijos: el. paštu. transmisijos@gmail.com arba tel. +370 612 20 876, socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Trans/misijos“, interneto svetainėse www.trakurumai.lt ir www.transmijos.lt.

 

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ

Autorės nuotr.

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite