Savivaldos demokratijos pamokos JAV: savarankiškumas, kurio sau linkėtume

Parašyta: 2019-09-26 | Kategorija: Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Rugsėjo 4–19 dienomis Lietuvos savivaldybių merams bei savivaldybių padalinių vadovams JAV ambasados Lietuvoje iniciatyva buvo surengta komandiruotė pagal Tarptautinės lyderystės programą. Dešimties žmonių delegacijoje buvo ir Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, atstovavusi Lietuvai.
Dalijamės merės įspūdžiais ir įžvalgomis iš demokratijos tradicijomis garsėjančios šalies, naujomis patirtimis ir pastebėjimais.

Lietuvos delegacija su Amerikos lietuviu Sauliumi Anužiu (ketvirtas iš kairės, greta – rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė) prie Mičigano Senato

Rugsėjo 5–7 d. Vašingtonas

JAV pagal investicijų dydį Lietuvoje yra penkioliktoje vietoje. Nuolat dirbama su įvairiomis studentų, profesionalų, jaunimo mainų programomis, kurių skaičius didėja.
Pasisemti ir pasikeisti gerąja patirtimi su JAV savivaldybių valdžios bei viešojo administravimo institucijų atstovais šalies delegacija turėjo galimybę sostinėje Vašingtone bei dar dviejuose miestuose – Detroite bei Džeksonvilyje.
Pirmasis vizito susitikimas vyko Tarptautinio ugdymo institute, kur buvome supažindinti su programos vadovais, pristatyta Tarptautinės lyderystės programa, vizito programos tikslų bei uždavinių apžvalga, delegacijos narių prisistatymai. Išgirdome pranešimus apie Amerikos politinę, valdymo, rinkimų sistemas, decentralizaciją, tarptautines Amerikos miestų partnerystes ir bendradarbiavimą, jų teikiamus pranašumus ir naudą. Susitikime su Roger-Mark De Souza (Sister Cities International generalinis direktorius) diskutuota apie JAV savivaldybių partnerystę tarp miestų bei valstijų, turinčių panašią jurisdikciją. Drauge su Anne Marie Cammisa aptartos Amerikos valdymo sistemos sėkmės ir iššūkiai, ypatingą dėmesį skiriant federaliniams ir valstijų santykiams, institucinėms reformoms, biudžeto formavimui ir lyderystės gerinimui. Apsilankėme Lietuvos ambasadoje.
Vašingtono pastatų eksploa­tavimo centro vyriausioji viceprezidente Marta Schantz pristatė programą, skirtą atsakingam žemės naudojimui. Europos ir Eurazijos reikalų biure diskutuota apie JAV užsienio politiką, santykius su Lietuva. Vašingtono transporto tarnybos atstovas dalijosi mintimis, kokiu būdu sustiprinti vietinių gyventojų ir lankytojų gyvenimo kokybę.
Pokalbis Amerikos merų konfederacijoje, kuri savo funkcijomis iš dalies panaši į Lietuvos savivaldybių asociaciją, buvo abipusis. Amerikos merai pristatė savo savivaldos sistemą, mes – Lietuvos. Amerikos savivalda yra žymiai savarankiškesnė ir turi daug didesnius įgaliojimus spręsti pati, nepriklausoma nuo centrinės valdžios. Kiekviena valstija skiriasi savivaldos funkcijomis, mokesčiais, sudėtimi, atlyginimais. Skirtingose savivaldybėse skirtingos merų kadencijos, gali būti 2 ar 4 metai, tai sprendžia pati savivaldybė. Net vienoje valstijoje gali būti skirtingu laiku renkami merai. Viską sprendžia pačios savivaldybės, tokio reguliavimo „iš viršaus“ kaip Lietuvoje nėra.
Miesto planavimo institutas, planuodamas plėtrą, erdves, kaip ir mes Lietuvoje, patiria daug iššūkių dėl nuomonių, skirtingų gyventojų grupių poreikių suderinimo. Transporto departamento iššūkis – senstanti infrastruktūra, transporto priemonių atnaujinimas.
Buvo labai smagu Valstybės valdymo departamente sutikti moterį, kuri lankėsi Lietuvoje ir Trakuose, išgirsti gerų atsiliepimų apie mūsų kraštą.

Rugsėjo 9–10 d. Detroitas ir jo apylinkės

Iš Vašingtono atvykus į Detroitą – lengvas šokas. Šis miestas 2013 m. bankrutavo ir iki šiol nėra visiškai atsigavęs. Mieste vis dar daug apleistų pastatų, kurie ištuštėjo pastebimai sumažėjus gyventojų skaičiui mieste. Bet gerieji ženklai matomi, miestas atsigauna. Čia daug investuota į didžiules sporto arenas, talpinančias tūkstantines minias, siekiant pritraukti žmonių. Taip pat čia kuriasi naujos verslo įmonės, inovacinių technologinjų bendrovės, kurios kuria darbo vietas.
Užtat Mičigano sostinėje Lancinge įsikūrusiame universitete gyvenimas verda. Čia studijuoja per 50 tūks. studentų iš 134 šalių, tarp jų – ir lietuviai. Universitete gausu įvairių studijų krypčių, daug dirbama su studentį mainų programomis.
Laukė ir staigmena – susitikimas su Amerikos lietuviu politiku Sauliumi Anužiu. Mičigano Senato rūmuose, kurie pastatyti 1879 m., susipažinome su politine valstijos sistema. Saulius daug metų dalyvauja JAV politikoje, dirbo Mičigano Senato administracijoje. Jis taip pat bendradarbiauja su Lietuvos politikais, buvo vienas tų, kuris teikė pagalbą ir konsultacijas Lietuvai, kai atsikūrusi mūsų valstybė žengė pirmus neprik­lausomybės žingsnius.
Lankydamiesi Hamtramko mieste, susitikome su mere bei administracijos direktore, diskutavome apie efektyvų visų miesto departamentų administravimą, kontrolę. Hamtranko miestelis yra nedidelė (apie 25 tūkst. gyventojų) savivaldybė netoli Detroito. Čia gyvena daug tautinių mažumų atstovų, stipri bendruomenė, kuri aktyviai bend­radarbiauja su savivalda.
Susitikę su Detroito ekono­minės plėtros agentūros atstovais praturtinome savo žinias, kaip vyksta investicijų pritraukimas, verslo skatinimas ir didelių projektų rengimas. Aplankėme dar keletą institucijų, kuriose susipažinome, kaip organizuojamas ekonomikos ir investicijų skatinimas, darbo vietų kūrimas, plėtojami politikos tyrimai be analizės.

Rugsėjo 11–13 d. Džeksonvilis

Paskutinės dvi dienos Džek­­­sonvilyje vėl buvo pilnos susi­tikimų, pristatymų, aptarimų. Džeksonvilis vienas didžiausių Floridos valstijos miestų, kuriame kaip ir kituose iki šiol lankytuo­se netrūksta iššūkių, ambicijų, tikslų. Skirtingose organizacijose diskutavome apie žmonių teises, lygias galimybes, korupcijos prevenciją, neįgaliųjų integraciją, investicijas. Amerikoje kaip ir kitose šalyse vis dar yra diskriminacijos dėl rasės, religijos, lyties. Šiuo klausimu kiekvienoje valstijoje, savivaldybėje veikia žmogaus teisių komisija, kuri nagrinėja įvairius skundus. Daugiau kaip pusė skundų vis dar dėl rasės. Socialinę sistemą per kelių valandų susitikimą perprasti nėra lengva, bet pagrindinė mintis, kad kiekvienas atsakingas pats už save, pats savimi turi ir pasirūpinti.
Džeksonvilio bibliotekoje kaip ir Lietuvoje lankytojai ateina ne tik skaityti, bet dalyvauja ir kitose veiklose. Vaikų spektakliai, parodos, filmai, rankdarbiai bibliotekoje jau nieko nestebina, bet tai, kad bibliotekoje yra siuvimo mašinos ir žmonės čia gali ateiti tiesiog siūti, susisiūti, jei jau moka, arba išmokti, buvo naujiena.
Apibendrindama komandiruotės rezultatus norėčiau pastebėti, kad ji suteikė galimybę įgyti neįkainojamos naujos patirties, daug ką palyginti su Lietuva, nors kartais tai atrodė sunkiai palyginama, pasimokyti. Tikiuosi, kad demokratijos pamokos, įžvalgos, kurias išgirdau ir įgijau, bus naudingos ir kūrybiškai panaudotos mūsų savivaldybėje priimant įvairius sprendimus.

Edita RUDELIENĖ,
Trakų rajono savivaldybės merė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite