Seimas svarstys piliečių teikiamą projektą dėl vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose

Parašyta: 2015-11-23 | Kategorija: Lietuva, Naujienos, Politika, Seimas |

 

Pas Seimo Pirmininkę Loretą Graužinienę (viduryje) nuvyko (iš kairės) Vytautas Sinica (politologas, piliečių iniciatyvinės grupės „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“, Dangutė Mikutienė (Seimo narė), habil. dr. Eugenijus Jovaiša (akademikas, LEU profesorius, iniciatyvinės grupės  „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“ narys), dr. Danguolė Mikulėnienė (kalbininkė), dr. Ona Aleknavičienė (kalbininkė), Povilas Urbšys (Seimo narys, piliečių iniciatyvinės grupės „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“ narys)

Pas Seimo Pirmininkę Loretą Graužinienę (viduryje) nuvyko (iš kairės) Vytautas Sinica (politologas, piliečių iniciatyvinės grupės „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“, Dangutė Mikutienė (Seimo narė), habil. dr. Eugenijus Jovaiša (akademikas, LEU profesorius, iniciatyvinės grupės „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“ narys), dr. Danguolė Mikulėnienė (kalbininkė), dr. Ona Aleknavičienė (kalbininkė), Povilas Urbšys (Seimo narys, piliečių iniciatyvinės grupės „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“ narys)

Seimas pradėjo svarstyti ne mažiau kaip 50 tūkst. piliečių pasirašytas Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIP-3796), kuriomis siekiama patikslinti vardų ir pavardžių rašymo reglamentavimą dokumentuose.

Teikiamu projektu siūloma įtvirtinti, kad duomenys asmens tapatybės kortelėje ir pase būtų įrašomi valstybine kalba. Piliečio vardas (vardai) ir pavardė būtų įrašomi valstybine kalba – lietuvių kalbos abėcėlės 32 raidėmis ir pagal tarimą. Drauge su šiais privalomais užrašais valstybine kalba, piliečio pageidavimu jo vardas (vardai) ir pavardė galėtų būti užrašyti ir kita kalba lotyniško pagrindo rašmenimis arba perrašius juos lotyniško pagrindo rašmenimis pagal piliečio pasirinktą transliteravimo sistemą (jei piliečio pageidaujamoje kalboje naudojami ne lotyniško pagrindo rašmenys). Šie užrašai kita kalba pase būtų rašomi kitų įrašų skyriaus pirmajame puslapyje, o asmens tapatybės kortelėje – kitoje kortelės pusėje.

Pasak įstatymo pakeitimus pristačiusio Piliečių iniciatyvinės grupės atstovo Eugenijaus Jovaišos, vardas ir pavardė nėra tik asmens nuosavybė, juos vartoja ne tik pats asmuo, bet ir visuomenė, jie reikalingi asmeniui įvardyti ir išskirti iš kitų. „Vardas ir pavardė nuolat išeina iš namų, kaip sakant, nėra tik jo asmenybės nuosavybės dalis ir patenka į viešąją erdvę“, – teigė pranešėjas.

E. Jovaišos įsitikinimu, rašymas valstybine kalba sudaro vienodas sąlygas lietuviams ir visiems tautinių bendrijų nariams rašyti tais pačiais rašmenimis. „Jokios piliečių grupės, susidarančios tautiniu pagrindu, neturi privilegijų dėl asmenvardžių rašymo. Mūsų valstybė visada buvo suinteresuota visuomenės pilietine integracija, todėl neturėtų ir dabar skirstyti piliečių pagal tautybę, neturėtų taikyti jiems skirtingų asmenvardžių rašymo taisyklių“, – aiškino Piliečių iniciatyvinės grupės atstovas.

Šiuo metu įstatyme įtvirtinta, kad duomenys asmens tapatybės kortelėje ir pase įrašomi lietuviškais rašmenimis.

Pagal Seimo statutą po pristatymo dėl projekto nėra balsuojama. Toliau pataisos bus svarstomos Seimo komitetuose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti pavasario sesijoje.

Seime šiuo metu yra svarstomi du alternatyvūs projektai dėl vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, Seimui teikiamas įstatymo pakeitimo projektas yra pirmasis reikiamą parašų skaičių surinkęs projektas per pastaruosius aštuonerius metus.

Nuo 2000 metų piliečiai 16 kartų ėmėsi įstatymų leidybos iniciatyvos, tačiau surinkti reikiamą parašų skaičių pavyko tik 9 kartus. Paskutinį kartą reikiamas skaičius parašų buvo surinktas 2007 metais. O per visą atkurtos nepriklausomybės laikotarpį Seime buvo priimtas tik vienas piliečių pateiktas įstatymo projektas.

 

Rimas Rudaitis,

Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento

Ryšių su visuomene skyrius


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *