Trakai ir Reinė: 25 metai drauge

Parašyta: 2021-10-15 | Kategorija: Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Miestų partnerių – penkių Europos draugų – delegacijos Reinėje su šio miesto meru P. Lüttmann (pirmas iš dešinės) ir Reinės partnerystės asociacijos nariais. Sigitos Nemeikaitės nuotr.

Vokietijos mieste Reinėje paminėtas 25-erių metų tarptautinio bendradarbiavimo su Trakų rajono savivaldybe jubiliejus.Ši data – ne vien gražią sukaktį liudijantis skaičius. Tai gyvas ilgametės draugystės liudijimas, kai artimai susidraugauja ne tik miestai, bet ir žmonės. Tai įkvepiantis pavyzdys, kaip po sunkaus sovietmečio, padedami ranką draugystei ištiesusio Vokietijos miesto, į Europos bendrijos erdvę įsiliejo ir Trakai.  

Reinėje dvi dienas trukusiuose renginiuose dalyvavo ne tik Trakų, bet kitų bendrų   tarptautinių partnerių – Leirijos (Portugalija), Bornės (Olandija), Bernburgo (Vokietija) delegacijos. Trakams atstovavo Trakų partnerystės komiteto nariai, vadovaujami Romualdos Gorlačiovienės, kurie į iškilmes atvyko Reinės partnerystės asociacijos vadovo Reinerio Wellman kvietimu.

Tarptautinio bendradarbiavimo su Reine dėka Trakų rajono savivaldybėje buvo įgyvendinti reikšmingi turizmo, socialinės srities, jaunimo mainų, vaikų globos, verslo projektai. Posovietiniais metais mūsų rajone pradedant ar pertvarkant šių sričių veiklą, buvo remtasi būtent vokiečių patirtimi. Kai kurie įgyvendinti projektai yra lig šiol analogo neturintys ir visoje šalyje. Šiandien reiniečiai juokauja, kad trakiečiai buvo puikūs mokiniai, šiuo metu kai kuriose srityse pranokę ir savo mokytojus.

Bendradarbiavimo 25-mečio proga Reinėje buvo išleista 25 metų tarptautinio bendradarbiavimo istorijai skirta knyga „Penki draugai Europoje“, kuriame publikuoti ir Trakų rajono savivaldybės tarptautinę partnerystę atspindintys straipsniai. Savo patirtimi ir įžvalgomis apie bendradarbiavimą leidinyje dalijasi Regina Bologovienė, Edita Rudelienė, Sigita Nemeikaitė, Vytautas Januškevičius, Aistė Januškevičiūtė Traubienė. Knygoje publikuojami ir kitų tarptautinių partnerių – Leirijos, Bornės ir Bernburgo – atstovų straipsniai, skirti ilgametei bendrystei.

Šventiniame jubiliejinei sukakčiai skirtame renginyje dalyvavo visų penkių Europos draugų delegacijos bei diplomatijos korpuso Vokietijoje atstovai, Reinės meras Peteris Lüttmann, Reinės partnerystės asociacijos vadovas R. Wellman, Šiaurės Reino Vestfalijos žemės sveikatos ministras  Karlas Josefas Laumann, gausus pulkas partnerystės sambūrio narių. Trakiečių delegacijai  ypač malonu buvo vėl susitikti su Berndtu Vėberiu, buvusiu  Reinės savivaldybės Tarptautinių ryšių ir spaudos skyriaus vadovu, kuris pradėjo ne vieną dešimtmetį trukusią tarptautinę partnerystę ir padėjo tvirtą pamatą ilgametei draugystei bei pavertė konkrečiais darbais ne vieną gražią iniciatyvą.

Renginyje dalyvavusi Lietuvos ambasados Vokietijoje patarėja Rimgailė Jankauskienė pabrėžė, kad jubiliejus  minimas išskirtinę – Rytų ir Vakarų Vokietijos susivienijimo dieną ir kad šis istorinis aktas turi dar gilesnę prasmę – padėjo išauginti vieningesnę Europos bendriją. Reinės pagalba, bendradarbiavimas  su Trakais šiame kontekste buvo ir lieka viena iš suvienytos Europos gerųjų patirčių.

Jautriai apie abiejų miestų ir žmonių bendradarbiavimą pasisakė Trakų partnerystės komiteto pirmininkė R. Gorlačiovienė, pastebėjusi, kad šį bendradarbiavimą dar 1992 metais pradėjo du kilnūs dvasininkai: iš Reinės – kunigas Giunteris Hillebrandtas, iš Trakų – kunigas monsinjoras Vytautas Pranciškus Rūkas. Jų abiejų nebėra tarp mūsų, tačiau įkvėpta dvasinga jų misija yra vainikuota dideliais darbais.

„1996 metais pasirašyta Trakų ir Reinės savivaldybių bendradarbiavimo sutartis  ir tvirta mūsų partnerystė su Reinės bei Bernburgo, Bornės ir Leirijos žmonėmis     įnešė svarių pokyčių ir padėjo pasiekti puikių rezultatų įvairiose srityse. Mokydamiesi iš Reinės bei skatinami tarptautinių partnerių įvairiapusės paramos, įkūrėme turizmo informacijos centrą, Trakų parapijos jaunimo namus, Trakų neįgaliųjų užimtumo, Trakų globos ir socialinių paslaugų, Čižiūnų socialinių paslaugų centrus. Daug metų jautėme nuoširdžią paramą Trakų internatinei mokyklai ir vaikų globos namams, ryšius stiprino jaunimo mainai, įgijome daugiau patirties versle. Mūsų draugystę liudija atminties ženklai – Reinės aikštė Trakuose ir Trakų aikštė Reinėje, Reinę puošiančios Švč.Mergelės Marijos ir Vaidilos skulptūros, žaliuojantys ąžuolai ir dekoratyviniai medžiai, pasodinti Trakuose ir Reinėje draugystės vardan, reiniečių funduota skulptūra „Pasiaukojimas“ Angelų kalvoje Trakuose. O kur dar mokomosios praktikos, seminarai, stažuotės, dovanos, nesuskaičiuojama labdara… Tai stiprios draugystės rezultatai, daugelio žmonių geranoriška veikla, pasiaukojimas“, – savo pasisakyme kalbėjo R. Gorlačiovienė.

Per dvi dienas trakiečių delegacija turėjo ne vieną įdomų susitikimą, bendravo su senais ir naujais bičiuliais. Vienas iš įsimintinų susitikimų vyko Reinės savivaldybėje, kurioje meras P. Lüttmann pristatė naujus plėtros planus, buvo aptartos naujos bendradarbiavimo kryptys, pasidalinta naujomis idėjomis ir sumanymais. Vienas iš labai svarbių, unikalių visos Europos mastu projektų – kuriamas naujas inovatyvus infokanalas – bendras penkių bendradarbiaujančių miestų interneto portalas. Tikimasi, kad jis pradės veikti dar šiemet.

Trakų rajono savivaldybės informacija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *