„Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“: iššūkiai ir naujovės

Parašyta: 2020-12-31 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Trakų kultūros rūmų direktorius Edvardas Keizik

Lietuvos kultūros sostinės atsirado kaip „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis, tačiau veikia kaip savarankiškas kasmetinis projektas, kurio tikslas – skatinti Lietuvos regionų gyventojų kultūrinį aktyvumą ir kūrybingumą, plėtoti kultūrą ir meną, kūrybines iniciatyvas bei kultūros prieinamumą. Šiais metais Trakai buvo paskelbti Lietuvos kultūros sostine, kuri perėmė estafetę iš Rokiškio rajono savivaldybės. Miestui teko tapti kultūros traukos centru.

 

Naujovės

2020-ieji buvo nelengvi metai visam pasauliui, nes koronaviruso pandemija paveikė daugelį sričių, vienas labiausiai nukentėjusių buvo kultūros sektorius. Šiuo neįprastu laikotarpiu taip likimas susiklostė, kad LR kultūros ministerija Trakus buvo paskelbusi Lietuvos kultūros sostine. „Per mano 6-erius darbo metus, kai esu Trakų kultūros rūmų direktorius, tai yra patys produktyviausi, įdomiausi ir kartu sunkiausi metai, – taip prabėgusį laikotarpį apibendrino įstaigos vadovas Edvardas Keizik. – Tačiau šis kultūros projektas buvo labai reikalingas Trakams ir visam rajonui. Mums pavyko ne tik prisistatyti šaliai, bet ir pasauliui, priartinti meną – dailę, muziką, teatrą – arčiau gyventojų. Lietuvos kultūros sostinės projektas suteikė mums puikią progą parodyti Lietuvai, ką mes turime, kuo didžiuojamės ir ko siekiame.

Mes iš kitų Lietuvos kultūros sostinių išsiskyrėme ir tuo, kad mums teko greitai prisitaikyti prie visai kitokios realybės, įkūrėme daug naujovių. „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ sukūrė pirmą interneto svetainę, kurioje nuo šiol kaupiama informacija apie visas Lietuvos kultūros sostines (buvusias ir būsimas), kurį išliks ir ateityje. Anksčiau kultūros sostinės buvo tokios: įgyvendinus projektą, po 2–3 metų mažai kas atsimindavo, kur ji buvo. Mes sukūrėme pagrindą, o kitos „naujos sostinės“ galės dalytis ta patirtimi“.

Taip pat dėl karantino Trakams teko keisti suplanuotų renginių datas, o galiausiai nemažą dalį programos perkelti į internetą. Pandemijos sąlygomis 25 renginiai buvo nufilmuoti interneto erdvėje ir paskelbti svetainėse www.trakurumai.lt ir www.kulturossostine.lt bei pastarųjų paskyrose, esančiose socialiniame tinkle „Facebook“. Per atstumą teko mėgautis ir tradiciniu Trakų miesto Kalėdų eglės įžiebimu, kuris internetu buvo transliuojamas gruodžio 4 d.

Pavyko nemažai įgyvendinti

„Ir nors besibaigiantys 2020-ieji buvo pandeminiai metai, tačiau mums daug ką pavyko įgyvendinti, – džiaugiasi E. Keizik. – Vienas iš svarbiausių Trakų kaip Lietuvos kultūros sostinės renginių buvo rugsėjo 13–20 d. vykęs tarptautinis meno festivalis TRANS/MISIJOS, kuriame dalyvavo Lenkija (Žešuvas), Slovakija (Košicė), Ukraina (Lvovas), Čekija (Ostrava), Vengrija (Debrecenas), Lietuva (Trakai) ir pirmą kartą prie festivalio prisijungusi Latvija (Daugpilis). Šis festivalis tuo unikalus, nes sujungė visas meno šakas. Prie jo įgyvendinimo daug prisidėjo Trakų kultūros rūmų meno galerijos „Fojė“ vadovė Edita Tamulytė, už ką esu nuoširdžiai jai dėkingas. Ji – šio festivalio siela.“

Meno galerijos „Fojė“ vadovė Edita Tamulytė pristato parodą „Turbulencija“

Kaip sakė pati Trakų kultūros rūmų meno galerijos „Fojė“ vadovė, galerijos veikla neapsiribojo tik parodų organizavimu jos patalpose. Iš viso buvo suplanuota 14 parodų, bet skaičius išaugo iki 20. Tarptautinio meno festivalio metu TRANS/MISIJOS parodos buvo eksponuojamos skirtingose vietose Trakuose ir Vilniuje. Tik per vieną rugsėjo savaitę žiūrovai buvo sukviesti į septynias parodas, vykusias Trakų Salos pilyje, Užutrakio dvaro sodyboje bei Vilniaus dailės akademijoje.

Gaila, kad ne visų šalių atstovai galėjo atvykti į šį festivalį. Pavyzdžiui, nei vienas menininkas negalėjo atvažiuoti iš Ukrainos, todėl jie atsiuntė savo parodas ir du filmuotus spektaklius, kurių vieną žiūrovai būtų išvydę tarp Trakų Salos pilies sienų. O kad festivalis tikrai pavyko, byloja tai, kad visos vietos į renginius buvo užimtos – kiek pagal reikalavimus buvo leista dalyvauti lankytojų, tiek ir buvo žiūrovų. Tai dar kartą įrodo, kad trakiečiams reikia profesionalaus meno.

Nuo pandemijos nukentėjo ne tik TRANS/MISIJOS, bet ir kiti „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ renginiai. Trakų kultūros rūmų direktorius apgailestauja, kad nepilnu pajėgumu įvyko „Galvės Jazz“ fiesta, visiškai buvo atšaukta 30-oji Trakų miesto šventė, tapusi jau tradicija ir suburianti visus rajono gyventojus. Apskritai, kaip pabrėžė E. Keizik, šiais metais žmonėms labai trūksta gyvo bendravimo.

Tačiau Trakai, tapę Lietuvos kultūros sostine, turėjo galimybę pristatyti save užsieniui. Taip Trakų kultūros rūmai pradėjo bendradarbiauti su Vengrijos ambasada Lietuvoje, Slovakijos ambasada Rygoje, tesė bendradarbiavimą su Lenkijos ambasada. Taip pat pasirašytos reikšmingos sutartys su Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos dailės akademija, pratęstos sutartys su Žešuvo Vandos Semaškovos teatru, pratęstas bendradarbiavimas su Daugpilio valstybiniu teatru, bus tęsiamas bendradarbiavimas su Oskaro Koršunovo bei Lietuvos nacionaliniu dramos teatrais, pradėta ruošti sutartis su Kauno valstybiniu lėlių teatru. „Šiais metais teko sutikti labai įdomių, įvairaus žanro menininkų iš Lietuvos ir užsienio, kurie stebino, o kartais ir šokiravo publiką savo kūriniais, tad tikiu, kad ateinantys metai vėl bus kupini įvairovės, o žiūrovui bus leista lankytis galerijose, – konstatavo E. Tamulytė. – O šiųmetinį meno galerijos „Fojė“ parodų ciklą baigėme Bartošo Frontčako fotografijų paroda „ Vaizdas užmerktomis akimis. Užribio eskizai“. Tikimės, kad 2021-ieji metai bus taip pat įdomūs ir galėsime kviesti lankytojus į įvairias parodas. Jų ciklą pradėsime Lietuvos dailininkų sąjungos dailininkų piešinių paroda, vėliau matysime Pauliaus Lileikio fotografijas ir kt. Bus eksponuojamos įvairaus žanro, stiliaus parodos, nuo monumentaliosios dailės iki skaitmeninio meno, tad kviečiame sekti mūsų veiklą socialiniame tinkle „Facebook“ esančioje paskyroje, kurioje galime rasti daugiau informacijos apie pačius parodų autorius ir jų darbus.“

Taigi, „Lietuvos kultūros sostinės“ statuso suteikimas Trakams atvėrė kelius parodyti save visam pasauliui ir atrasti naujų partnerių, pasisemti gerosios patirties bei pastarąja dalytis.

Parama

Bet koks renginys, festivalis ar projektas reikalauja tiek finansinių, tiek žmogiškųjų resursų. „Norėčiau padėkoti LR kultūros ministerijai už mums suteiktą pasitikėjimą, taip pat Trakų r. savivaldybei – ypač daug prie renginių organizavimo prisidėjo Kultūros ir turizmo skyrius bei „Trakai – Lietuvos kultūros sosstinė 2020“ projekto koordinatorius Algirdas Šochas. Daug jėgų skyrė ir Trakų kultūros rūmų kolektyvas ir mano pavaduotoja Meida Mikučionienė, – dėkojo E. Keizik. – Kalbant apie TRANS/MISIJŲ festivalį (pagrindiniai festivalio organizatoriai – Trakų kultūros rūmai, Vilniaus lenkų teatras „Studija“, o kartu ir organizatoriais, ir rėmėjais yra Trakų rajono savivaldybė ir garbės globėja merė Edita Rudelienė, LR kultūros ministerija ir jos globėjas ministras dr. Mindaugas Kvietkauskas – Aut. pastaba), noriu tarti padėkos žodžius mūsų rėmėjams iš Orlen Lietuva, AB Lietuvos draudimas, AB Lietuvos geležinkeliai bei UAB Nemuno banga ir Lenkijos fondui Pomoc polakom na Wschodzie su Lenkijos premjero kanceliarija. Joks renginys negali įvykti ir be informacijos sklaidos apie jį, tad dėkojame leidiniui 7 meno dienos, portalams 15min.lt, Wilnoteka, zw.lt, laikraščiams Trakų žemė, Kurier wileński, Gazeta Świętojańska, TV kanalui TVP Wilno, radijo stotims Extra FM, Radio Znad Wilii.

Taip pat daug bendradarbiauta su įvairiomis rajono įstaigomis ir organizacijomis, kavinėmis (UAB „Karališka kibininė, UAB „Kiubėtė“, UAB „Pilialaukis“ ir kt.). Ypač džiugina, kad mūsų idėjoms neliko abejinga Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė. Šiemet įvyko labai gražus kasmetinis tautinių mažumų festivalis „Čia mūsų namai, čia mūsų gimtinė“ Trakų Salos pilyje, kurį remia Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės. Muziejaus vadovė visada labai geranoriškai atsiliepdavo į mūsų prašymus, tad tikimės, kad pavyks išsaugoti glaudžius santykius ir ateityje. Taip pat su mumis nemažai bendradarbiavo Trakų istorinis nacionalinis parkas ir Kultūros projektų valdymo skyriaus vadovas Antanas Ulčinas“.

Baigiasi 2020-ieji – Trakų kaip Lietuvos kultūros sostinės metai. Virtualiai jau buvo perduotas Kultūros sostinės simbolis – gintarinis Kultūros medis – Neringos savivaldybei. O Trakų kultūros rūmų direktorius dar kartą dėkoja visiems už tokį reikalingą projektą trakiečiams bei norėtų, kad po kurio laiko Trakams vėl atsivertų panaši proga, nes tokie projektai neša kultūrinę vertę tiek gyventojams, tiek įstaigoms, verčia visus tobulėti.

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ

Autorės nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite