Trakiečiai atsiliepė į kvietimą eksponuoti retas knygas

Parašyta: 2017-05-10 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

Trakų viešoji biblioteka (TVB) tęsia parodų ciklą „Prasmė ir grožis Trakų krašto bibliotekų fonduose“, jos metu skaitytojai supažindinami su retomis kraštiečių asmeninėse TVB ir jos filialų fonduose esančiomis knygomis.

Pirmoje ciklo parodoje, skirtoje M. Mažvydo „Katekizmo“ 470-osiomis metinėms bei žymaus bibliotekininko, knygotyrininko prof. L. Vladimirovo 105-osioms gimimo metinėms, pristatomos dvi retos knygos iš trakiečio, socialinių mokslų dr. Zigmundo Ramanausko asmeninės bibliotekos. Šios knygos buvo išleistos 400-osioms „Katekizmo“ minėjimo metinėms. Pirmoji – Valstybinės enciklopedijų, žodynų ir mokslo literatūros leidyklos Kaune, „Varpo“ spaustuvėje 1947 m. išspausdinta „Senoji lietuviška knyga, kurią išleido Lietuvos TSR mokslų akademijos Lietuvių literatūros institutas (tiražas 3200 egz., 340 p.). Tai vienas pirmųjų, išsamiau „Katekizmą“ nušviečiančių, lietuvių mokslininkų tiriamųjų darbų rinkinys, kurio įžangoje atsakingas redaktorius V. Mykolaitis-Putinas rašo, kad pirmoji knyga ligi šiol „..beveik visiškai nebuvo vertinta <… > ir turi tikslą nušviesti pirmąją lietuvišką knygą <…> istoriniu, literatūriniu, pedagoginiu, folkloriniu, teisiniu, poligrafiniu požiūriu…“. Knygoje pateikiami įvairių sričių mokslininkų – K. Korsako, P. Pakarklio, K. J. Senkaus, J. Laužiko, P. Galaunės, M. Ročkos ir kt. tyrinėjimai „Katekizmo“ tematika.
Kad ir prieš 70 m. išleista, bet ir šiandien ši knyga įdomi paskaityti, pateikia daug įdomių faktų, papildyta aiškinamuoju M. Mažvydo vartotų skolinių ir XVI a. Mažojoje Lietuvoje naudotų žodžių žodynėliu, o viename iš puslapių – Z. Slaviūno „Liaudies papročiai ir mitiniai įvaizdžiai Mažvydo raštuose“, remiantis rubrika „Mažvydo laiškuose pasižvalgius“, štai kas rašoma apie margutį: „…M. Mažvydas yra seniausias šio papročio šaltinis, senesnis net už vokiečių šaltinį, kur seniausia data apie velykaitį yra žinoma iš 1553 m. Tuo tarpu Mažvydas jį mini 4 metais anksčiau (1549 m.)“. Vartydamas šią knygą mintimis keliauji į pokarį, o vėliau ir į M. Mažvydo laikus, kurie pateikiami jau bręstančio sovietinio ateizmo epochoje.
Antroji knygelė – V. Mykolaičio „Pirmoji lietuviška knyga“, išleista 1948 m. Valstybinės grožinės literatūros leidyklos 10 tūkst. tiražu. Tai glausta, 41 psl. studija apie „Katekizmo“ pasirodymo istorines aplinkybes, apžvelgiama kultūrinė-socialinė-religinė aplinka, literatūrinė-filologinė tematika ir kt., ir nors ji „atrodo, buvo skirta pirmiausia Didžiajai Lietuvai, vadinasi, protestantizmui propaguoti katalikuose, tačiau poleminio elemento ir propagandinio aštrumo joje nedaug terandame“.
Nors minėtų knygelių parašymo galimybės buvo ribotos, įspraustos į stalinizmo ir besiformuojančios sovietinės nomenklatūros rėmus, tačiau junti meilę ir pagarbą pirmai lietuviškai knygai, autoriui ir epochai, iš kurios glūdumų ir puslapių į mus ir šiandien kreipiasi jos sumanytojas – „Broliai seserys, imkit mane ir skaitykit…“.
TVB pristatytoje ekspozicijoje „Katekizmas“ atsispindi 400–425–450 m. jubiliejų kontekste. Įdomu tai, kad prieš 60 m. originalas, prof. L. Vladimirovo pastangų dėka grįžo į Lietuvą. Belieka pridurti, kad 450-ųjų „Katekizmo“ metinių minėjimo renginiuose aktyviai dalyvavo Trakų r. bibliotekos. Tuo tikslu išleistas plakatas „Martyno Mažvydo pirmosios lietuviškos knygos 450 m. jubiliejaus renginiai 1996–1997 m.“ pateko į respublikinį „Pirmosios lietuviškos knygos sukaktis: dokumentai, bibliografija, kronika“ (sudarytojas-redaktorius Domas Kaunas, Vilnius, 1997 m.) leidinį.
Nuoširdžiai dėkojame jau atsiliepusiems į kvietimą trakiečiams –
Z. Ramanauskui ir R. Tinfavičiui –
eksponuoti retas knygas TVB parodų cikle. Laimingo sutapimo dėka pirmoji ciklo dalis gražiai persipynė neįtikėtinais sutapimais, kurie sujungė minėtinas datas, žmones ir knygas su „Katekizmu“, prof. L. Vladimirovu, dr. Z. Ramanausku ir TVB.

Rasa SELICKAITĖ,
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *