Trakų gimtadienį švęskime drauge!

Parašyta: 2022-09-09 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Daugybę smagių įspūdžių, nepakartojamų akimirkų pažėrusi pralėkė rugsėjo 8-oji – pirmą kartą švenčiama Trakų įkūrimo diena, šiemet žyminti net 700 metų sukaktį. Vis dėlto vakar mieste prasidėjęs šventės siautulys nenurims ir kvies prisijungti iki pat sekmadienio vakaro.

Su trenksmu ir stulbinančiu reginiu Trakų Salos pilyje užbaigus pirmą šventės dieną, muzikos ir teatro pasirodymai vyks ir penktadienį bei šeštadienį. Rugsėjo 9 d. 20.00 val. apžvalgos aikštelėje priešais Trakų Salos pilį (Karaimų g. 53A) prasidės Gabrieliaus Vagelio solo koncertinė programa, o nuo 21 val. toje pačioje scenoje pasirodys DJ Jovani (Jonas Nainys).

Jau kurį laiką trakiečius ir miesto svečius užsukti į parkelį šalia Karaimų g. 1A ragina sūpuoklės. Vis dėlto čia apsilankyti rugsėjo 10 d. knietės dar labiau, mat, šią vietą savo koncertui pasirinko iš Ukrainos atvykusi dainininkė Darija Repalo. Ypatinga atlikėja, o ir koncertas išskirtinis – tai vienas tarptautinio menų festivalio „Trans / Misijos Balticum“, jungiančio teatrus iš keturių valstybių – Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos – renginių.

Lietuvos Respublikos kultūros ministro Simono Kairio, Lietuvos Respublikos Seimo narės Editos Rudelienės ir Trakų rajono savivaldybės mero Andriaus Šatevičiaus globojamo festivalio organizatoriai šiemet atsižvelgė į Trakų 700 metų sukaktį ir padovanojo būtent šiai progai skirtą pluoštą renginių, beje, ir šiųmetinio festivalio šūkis: „Trakai 700, kablelis istorijoje.“

Trakų kultūros rūmuose (Vytauto g. 69) žiūrovams bus pristatyti ir dar du festivalio „Trans / Misijos Balticum“ spektakliai – rugsėjo 9 d. (pradžia 19.00 val.) Latvijos valstybinio Daugpilio teatro judesio spektaklis „Iš pradžių buvo…“ (rež. O. Šapošnikovs), o rugsėjo 11 d. (pradžia 18.00 val.) – OKT / Vilniaus miesto teatro spektaklis „Pelikanas“ (rež. N. Jasinskas) pagal švedų klasiko Augusto Strindbergo pjesę.

Bruzdesys, malonūs vaizdai ir kvapai atvykusiuosius vilios į miestą ir Trakų Salos pilį tiltais jungiančią Karaimų (Kopūstinės) salą. Šioje paslaptingoje, senųjų pasakojimų, legendų gaubiamoje erdvėje penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį nuo 10 iki 19 val. vyks amatininkų mugė. Joje išraiškingai pasipuošę ir Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos bei Trakų krašto tradicinių amatų centro globojami savo dirbinius, sertifikuotus tautinio paveldo produktus pristatys meistrai, tautodailininkai, amatininkai, o gomurius šviežiais, tradiciniais gaminiais palepins ūkininkai. Beje, rugsėjo 9 d. Užutrakio dvaro sodybos rūmuose (Užtrakio g. 17) prasidės Trakų krašto amatininkų ir tautodailininkų darbų paroda „Ide daila“ (atidaroma 17.00 val.).

Pasivaikščiojus po mugę iki vėlyvo sekmadienio vakaro saloje dar bus galima išvysti parodos „Lietuvos karaimai prancūzų fotografo akimis“ ekspoziciją, kurioje pirmąkart Lietuvoje pristatomi fotografo Olivier Beytout darbai. Nuotraukas jis sukūrė 1995 m., kai keliaudamas po Lietuvą susitiko su Trakuose ir Vilniuje gyvenančiais karaimais. Šis garsus fotografas, besidomintis įvairiomis tautomis ir kultūromis, jau yra išleidęs fotografijų albumus apie Maroką, Haitį, Kubą, Senegalą ir Prancūziją, tad ir parodoje pateikiamose fotografijose – ne tik veidai, bet ir karaimų kultūros elementai (paveldas, tradicijos, aplinka).

Visą laiką, kol vyks mugė, laisvalaikio zonoje prie Galvės ežero (šalia Karaimų g. 57A) įsikūrusiame Kakės Makės pripučiamų batutų mieste mažuosius šventės dalyvius su tėveliais apsilankyti kvies daug juoko ir malonių įspūdžių žadanti Trakų kultūros rūmų komanda. O kol vieni šėls, kiti galės paragauti saldėsių ar atsipūsti ir pažinimo džiaugsmu pasidalyti visai prie pat įsikūrusiame Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kiemelyje.

Ištisus 2022-uosius Trakuose ir rajone vyksta Trakų įkūrimo 700 metų jubiliejui, Lietuvos karaimų ir Lietuvos jaunimo metams skirti renginiai. Baigiantis metams, rims šventinių renginių siautulys, tačiau atmintyje išliks jų metu patirtos šviesios akimirkos. Kad tų akimirkų būtų kuo daugiau ir kuo džiugesnių, stengiasi daugybė žmonių. Šios šventės proga jie dovanoja savo kūrinius, talentą, darbą, rūpestį. Vienas tokių Trakų 700-osioms metinėms skirtų kūrinių – tai „Skambantis angelas“, kuris laimins Trakus ir Angelų kalvos (Būdos k., Trakų r.) lankytojus. Šį angelą sukūrė skulptorius Kęstutis Musteikis, o suvirinimo darbus atliko UAB „Akvatermika“. Kalvoje tai bus penkiasdešimt ketvirtas angelas, tačiau išskirtinis – į fleitas panašiais nerūdijančio plieno vamzdžiais grodamas vėjas primins Trakų svarbą ir garsą Lietuvoje ir pasaulyje. Šventės programoje rugsėjo 9 d. 15:30 val. numatytas „Skambančio angelo“ pristatymas perkeliamas į rugsėjo 18 d.

Malonių, smagių patirčių linki ir nemokamus muzikos bei teatro pasirodymus dovanoja net keturias dienas vyksiančią šventę organizuojanti Trakų rajono savivaldybė drauge su partneriais: Trakų istorijos muziejumi, Trakų ir Lentvario kultūros rūmais, Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija, Trakų turizmo ir informacijos, Trakų rajono jaunimo turizmo ir laisvalaikio centrais, Trakų rajono savivaldybės viešąja biblioteka, Rūdiškių kultūros centru, rėmėjais: UAB „Altitudė ranga“, UAB „Insola“, UAB „Rimi Lietuva“, „Bona pizzeria“ ir kt.

 

Trakų rajono savivaldybės informacija

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *