Trakų krašto kulinarinio paveldo stovykla

Parašyta: 2021-10-25 | Kategorija: Lentvaris, Naujienos, Trakai |

Trakų amatų centro kieme buvo mokytasi kitokio duonos kepimo būdo – kai duona kepama ant žaizdro, aplipdžius lazdyno lazdą. Organizatorių nuotraukos

Trakų rajono savivaldybės administracija kartu su partnere Gižycko rajono savivaldybe (Lenkija) įgyvendina bendrą projektą pagal 2014–2020 metų Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programą. Projektą iš dalies finansuoja Europos regioninės plėtros fondas. Viena projekto veiklų – suorganizuoti tarptautinius renginius: senųjų amatų, sveikatingumo, kulinarinio paveldo stovyklas šeimoms ir jaunimui. Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija vykdė užsakymą dėl Trakų krašto kulinarinio paveldo stovyklos organizavimo. Stovykloje dalyvavo Trakų krašto amatininkai ir amatininkai iš Gižycko, ji buvo skirta kompetencijoms plėsti, gerinti paslaugų kokybei, kuri labai susijusi su svetingumu priimant grupes į edukacines programas, taip pat su naujomis kompetencijomis vedant mokomuosius renginius.

Vyko kulinarinės dirbtuvės „Sveikuoliški patiekalai iš kaimiškų produktų“ – jų metu buvo gaminami sveiki patiekalai iš kaimiškų produktų

Atvykę Trakų amatininkai žinias gilino Trakų istorijos muziejuje, susipažino su saugomais etnografiniais, taikomosios dailės, tekstilės ir kitokiais eksponatais, tarp kurių gausiausia rankšluosčių nėrinių, taip pat yra drabužių, buitinių ir namų apyvokos padargų, įrankių. Eksponatų nėra daug, bet visi jie vertingi. Gižycko amatininkams, kaimo turizmo atstovams susipažinus su Trakų miesto istorija, visi vyko į kulinarines dirbtuves „Sveikuoliški patiekalai iš kaimiškų produktų“; užsiėmimą Trakų krašto tradicinių amatų centre vedė sveikuoliškos mitybos specialistė Audronė Buzienė. Visi plušėjo daugiau kaip trejetą valandų, kol pagamino sveikus patiekalus iš kaimiškų produktų. Atvykstamosios duonos kepimo edukacijos „Bajoraitės duona“ Trakų amatų centro kieme metu abiejų šalių amatininkės mokėsi kitokio duonos kepimo būdo – kai duona kepama ant žaizdro, aplipdžius lazdyno lazdą.

Antrą stovyklos dieną dalyviai klausėsi paskaitų „Individualiai keliaujančių turistų poreikiai ir lūkesčiai“ (lekt. Rasuolė Andriulienė) ir „Bendradarbiavimo nauda smulkiajame ir vidutiniame versle“ (lekt. Dalia Matukienė, Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė); po jų dalyviai pristatė savo ūkius: Kristina Žukovska savo „Šilauogių ir levandų ūkyje“ pasakojo apie pramoginį turizmą vaiskrūmių ūkyje, Alpakų ūkį pristatė savininkė Jolanta Kuorienė. Iš kartos į kartą perduodamos kaimo turizmo „Valey House“ sodybos veiklos ir kulinarinio paveldo puoselėjimo patirtimi dalinosi savininkė Miglė Dalgedaitė. Kaip derina ūkininkavimą, kaimo turizmo veiklą ir puoselėja kulinarinį paveldą, pasakojo ūkininkė Regina Sinkevičienė (sodyba „Gamtos melodija“).

Kad galėtų palyginti Dzūkijos ir daugiatautiško krašto ypatumus su kitais etnografiniais regionais, dalyviai vyko į Suvalkijoje, Lukšiuose, vienoje teritorijoje įsikūrusius, skirtingų operatorių valdomus Zyplių dvarą, muziejų ir didikų virtuvę su viešbučiu. Restorane „Kuchmistrai“ teatralizuotai pristatyti valstietiški krašto valgiai „Zanavykų ragaučius“, dvare pasitiko dama persirengusi gidė, o Zyplių muziejuje sužinota, kokios vyksta amatų mokymo programos. Visur buvo gausu lankytojų.

Beveik pasienyje, Pervazninkų kaime, aplankyta XIX a autentiška suvalkiečio sodyba, kur šeimininkė, įsikūnijusi į uošvienės vaidmenį, „savo senberniui sūnui ieškojo marčios“, degustuoti kūgelis ir obuolių pyragas, taip pat Kaune, parodoje „Pirk prekę lietuvišką 2021“, aukščiausius apdovanojimus gavę produktai: „Osvalds fabrica“ sūriai, UAB „Acheta“ siūlomi svirplių produktai (duonelė, džiovinti svirpliai ir dešrelės su svirpliais) bei Kirdulių gaminiai. Kiekvienas amatininkas savo prekę ir žinias pateikia savaip, galima pasisemti žinių, kaip patobulinti savo programas ar produktus, apie tai nuolatos diskutuota stovyklos metu.

Dalyviai mokėsi pakuoti prekes

Paskutinę stovyklos dieną lekt. Dalia Jakubonė mokino pakuoti gaminius, pasakojo apie etiketės reikalingumą ir kas joje turi būti, kad prekė atitiktų reikalavimus, kad ji būtų estetiškai pateikiama klientui ir kaip per įpakavimą viršyti kliento lūkesčius. Taip pat svarbus ir stalo serviravimas, ypač kai vedamos mokymo programos, susijusios su maistu. Kelias valandas virė darbas – dalyviai mokėsi gaminti žalvarinius žiedus servetėlėms (juvelyrė Judita Bagočiūnienė), karpyti karpinius stalui ir maistui dekoruoti (karpinių meistrė Ryšarda Kozubovskaja), taip pat gaminti stalo dekoracijas iš tekstilės (lekt. Liucija Pavlovska). Mokymus vainikavo kibinų kepimas vadovaujant Margaritai Rajeckienei ir pažymėjimų įteikimas. Keturios dienos prabėgo labai greitai, kiekvieno dalyvio rudeninės kelionės bagažas pasipildė nauja įdomia ir vertinga informacija.

Dominyka SEMIONOVĖ, stovyklos vadovė

Užs. Nr. 804


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite