Trakų rajono bendruomenė raitojasi rankoves: aplinką tvarko net nelaukdami „Darom“

Parašyta: 2019-04-19 | Kategorija: Gamta, Naujienos |

Balandžio 27-ąją visą Lietuvą į šalies pamiškes ir kitas vietas vėl kviečia akcija „Darom 2019“. Gražinti bei tvarkyti aplinką kaip ir kasmet pasiruošę Trakų rajono gyventojai. Pilietiška, iniciatyvi ir atsakinga krašto bendruomenė jau dabar noriai domisi „Darom 2019“, tačiau švarinti apylinkes skuba net nelaukdami akcijos pradžios. Skirdami savo laisvalaikį, gyventojai savanoriškai renka šiukšles, rūpinasi gamta bei vieni kitus ragina gyventi tvariai. Todėl artėjanti „Darom 2019“ – dar viena proga įrodyti, kad Trakų rajono bendruomenei ypač svarbi ją supanti aplinka.

 

                                                                                                                                                                              Jolantos Zakarevičiūtės nuotr.

Lentvariškiai aktyvūs ne tik akcijos dienomis

Kol „Darom“ organizatoriai ruošiasi nacionalinei talkai, Lentvario gyventojai patys imasi iniciatyvos. Tvarko aplinką, rūpinasi gamtos saugojimu, vieni kitus ragina nešiukšlinti, o pastebėjus – pranešti. Tam pasitelkiami net socialiniai tinklai, kuriuose lentvariškiai aktyviai dalinasi bendrais rūpesčiais.

„Tvarkymasis prasideda nuo išėjimo pasivaikščioti su augintiniu ir maišelio pasiėmimo šiukšlėms. Aplinka, kurioje gyvename, mums rūpi, norime, kad ji būtų tvarkinga, švari. Bendruomenė Lentvaryje bunda ir ją bandome judinti. Džiugina, kad žmonės jungiasi. Socialiniuose tinkluose įdedame nuotrauką, kad tvarkysime kažkokią vietą, ir lentvariškiai ateina, padeda. Žmonės tampa sąmoningesni, pirkdami parduotuvėje vaisus ar daržoves, specialiai atsisako plastikinių maišelių, produktus ima į rankas“, – apie bendruomenės rūpestį aplinka kalba Lentvario gyventoja Gitana Bieliūnienė.

Pašnekovės teigimu, nors pavasariniai tvarkymosi darbai jau įsibėgėjo, su nekantrumu laukiama ir „Darom 2019“. Talkai bendruomenė ruošiasi kruopščiai.

„Akcijoje ne tik dalyvausime, bet ją ir koordinuosime. Esame nufotografavę daug taškų, kurie yra šiukšlini, netvarkingi. Oficialiai tos vietos dar nėra registruotos, tačiau bendradarbiaujame su seniūnija ir ruošiamės iš šių vietų šiukšles ne tik surinkti, bet ir išvežti. Planuojame susitikimus su bendraminčiais, norime telkti pajėgas, kad žmonės, atėję į „Darom“, pasirūpintų ne tik gerai matomomis teritorijomis, bet ir esančiomis nuošaliau“, – sako G. Bieliūnienė.

Rodyti pavyzdį pradeda nuo savęs

Lentvariškių iniciatyva – ne vienintelė Trakų rajone. Prie „Darom“ jungiasi visas kraštas, akcija šiemet suplanuota net 44 vietose. Daugiau informacijos, kur talkos vyks ir kas jas koordinuoja, galima rasti internetinėje svetainėje www.trakai.lt.

„Trakų rajonas kasmet labai intensyviai dalyvauja „Darom“ akcijoje, vis daugiau žmonių įsitraukia į šią veiklą. Gyventojai dar iki talkos pradžios informuoja savivaldybę apie žinomus užterštus taškus, kartu su bendruomenėmis deriname atliekų surinkimo vietas. Švarinamės ne tik per „Darom“. Kiekviena seniūnija jau nuo balandžio pradžios su darbuotojais rūpinasi didžiąja dalimi teritorijos savo jėgomis, gyventojai iniciatyviai tvarko užterštus miškelius, daugiabučių kiemus, apleistus pastatus“, – pastebi Trakų rajono savivaldybės administracijos Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Inutė Neverovskienė.

Pašnekovė pati ne tik organizuoja, bet ir dalyvauja „Darom“. I. Neverovskienė teigia norinti matyti švaresnę aplinką, ilsėtis tvarkingoje gamtoje, o ne tarp kalnų šiukšlių. Taip pat – parodyti pavyzdį kitiems, kad tvarkymasis ne tik naudingas, bet ir yra puiki pramoga, geras laiko praleidimas bei puikus būdas susiburti bendruomenei.

„Man svarbi aplinka, kurioje gyvenu. Ypač aktualios tokios problemos, kaip vandenynų užterštumas, oro kokybės prastėjimas, ypatingai miestuose, gyvūnų ir žmonių ligos, kurios prasideda nuo gyventojų daromos įtakos gamtai. Ją privalome saugoti, protingai ir racionaliai naudoti išteklius, galvodami ne tik apie dabartį, bet ir ateitį, būsimąsias kartas. O visko pradžia esu aš, mano šeima“, – dalinasi mintimis pašnekovė.

Tūkstančiai tonų šiukšlių, pusantro milijono talkininkų

Neverovskienės paminėtas sveikatos bei aplinkos ryšys – ir šiųmetės „Darom“ tema. Išsikėlę šūkį „Švari Lietuva – sveiki piliečiai“, akcijos organizatoriai kvies ne tik tradiciškai rinkti atliekas. Bus organizuojamos ir aktyvios pramogos.

Dalyviai kviečiami į bėgimą, renkant šiukšles, mankštas bei šokius. „Daugiausia dėmesio skirsime švarios bei saugios aplinkos svarbai žmonių sveikatai“, – sako „Darom“ projektų vadovė Justina Anglickytė.

Šio tikslo vedini, organizatoriai jau dabar gali didžiuotis pasiekimais. „Darom“ statistika įspūdinga – per 12 akcijos metų surinkta tūkstančiai tonų šiukšlių, į talką suburta daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų.

„40 tūkst. tonų atliekų, 1,5 mln. dalyvių. Didžiuojamės tokiais „Darom“ pasiekimais per visus akcijos organizavimo metus. Smagu, kad tiek daug žmonių neabejingi Lietuvos gamtos švarai. Akcija pernai buvo sėkminga, nes atliekų surinkome mažiau – apie 1350 tonas visoje Lietuvoje. Gyventojai išties iniciatyvūs, sutvarkyta net 3500 taškų. Šiemet stengiamės atkreipti dėmesį į nuorūkas, jų dažnai nepastebimą žalą gamtai. Taip pat kalbėsime apie atliekų prevenciją, tinkamą tvarkymą ir perteklinį vartojimą“, ­– sako J. Anglickytė.

Užs. Nr. 291

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *