Trakų rajono bendruomenėms – naujos galimybės tobulinti skaitmeninius įgūdžius

Parašyta: 2018-10-12 | Kategorija: Naujienos, Renginiai, Trakai |

Skaitmeninis raštingumas – mokymuisi, darbui ir aktyviam dalyvavimui visuomenėje būtinas gebėjimas. Jis leidžia patikimai ir efektyviai naudotis visomis skaitmeninėmis technologijomis, ieškant informacijos, bendraujant ir sprendžiant problemas įvairiose gyvenimo srityse. Tačiau žinias svarbu ne tik įgyti, bet nuolatos tobulinti bei atnaujinti. Didžiosios dalies Lietuvos gyventojų skaitmeninio raštingumo lygis neatsilieka nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio, tačiau kiek mažiau nei ketvirtadalis lietuvių vis dar nesinaudoja internetu. Nemažai ir tokių, kurie turi naudojimosi internetu pagrindus, tačiau nėra linkę pagilinti savo žinių. Reaguojant į šią situaciją, prasideda bendruomenėms skirtas projektas „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“.

Svarbiausia – skaitmeninių žinių tobulinimas

Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės Danguolės Banevičienės teigimu, biblioteka visada noriai priima lankytojus, ketinančius pasinaudoti internetu. Be centrinės bibliotekos, rajone šiuo metu veikia dar 15 filialų. Visuose jų lankytojams suteikiama galimybė prisijungti prie interneto, pasinaudoti reikalingomis elekt­roninėmis paslaugomis ar įgyti skaitmeninio raštingumo žinių.
Vien per 2017 metus biblio­teka sulaukė virš 43 000 tūks. lankytojų, norinčių pasinaudoti internetu.
Pašnekovė pastebi, jog biblio­tekos lankytojams vis dažniau reikalingos gilesnės kompiuterių naudojimo ir informacijos paieškos žinios.„Didelė dalis rajono gyventojų jau turi pagrindinius naudojimosi internetu įgūdžius. Šiuo etapu reikėtų gebėjimus tobulinti. Pavyzdžiui, viena iš svarbių temų yra socialiniai tinklai. Žmonės turi paskyras socialiniuose tinkluose, juose dalyvauja, tačiau neturi supratimo, ką galima viešinti, o ko nederėtų, kokia informacija gali jiems būti nepalanki ateityje“, – rajono gyventojų skaitmeninius gebėjimus apžvelgia D. Banevičienė.
Anot D. Banevičienės, internete esančių žinių gausa, aktualumas ir naujumas yra patys svarbiausi dalykai, kurie gali pagerinti ir vietos žmonių gyvenimą. Tačiau pirmiausia reiktų tobulinti turimas skaitmeninio raštingumo žinias, daugiau sužinoti apie asmens duomenų saugumą, įvaldyti elektronines paslaugas ir atrasti kitus interneto teikiamus privalumus.

Internetas šiandien – būdas įsidarbinti

Projektas „Prisijungusi Lietuva“ siekia gerinti lietuvių supratimą apie interneto suteikiamas galimybes. Pastebėta, kad nors ir kompiuterinio raštingumo rezultatai šalyje nenusileidžia ES vidurkiui, deja, lietuviai internetu naudojasi mažiau nei kiti ES šalių piliečiai. Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Ūkio ministerijos Vertinimo ir stebėsenos skyriaus vedėjas Arminas Rakauskas pastebi, kad to priežastimi gali būti dalies žmonių nežinojimas, ką šiandien jie gali nuveikti internete.
„Turint omenyje, kad kuo toliau, tuo daugiau paslaugų ateityje kelsis į internetinę, kitaip sakant, skaitmeninę erdvę, būtina žmonėms suteikti kuo daugiau galimybių jas perprasti ir jaustis saugiems. Juk šiandien nesinaudojimas internetu yra rimtas trukdis, kai kalbame apie įsidarbinimo galimybes, savęs realizavimą ir kitas veiklas. O ir turimus įgūdžius reikia nuolat atnaujinti. Nusprendėme žmonėms suteikti galimybę gilinti skaitmeninio raštingumo žinias kartu su savo bendruomene,“ – teigia A. Rakauskas.

Skaitmeninė bendruomenė – ateities bendruomenė

Noras stiprinti bendruomenes ir suteikti joms kuo daugiau skaitmeninių žinių ir paskatino pakviesti jas dalyvauti projekte „Prisijungusi Lietuva“, į kurį kviečiama registruotis www.prisijungusi.lt.
Lietuvos informacinės visuomenės ugdymu užsiimančios asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė Loreta Križinauskienė pasakoja, kad projekto „Prisijungusi Lietuva“ tikslas yra susipažinti su regionų bendruomenių skaitmeniniais gebėjimais, išsiaiškinti jų lūkesčius, poreikius, kad kartu mokydamiesi taptume stipresni ir gebėtume pilnavertiškai gyventi vis labiau modernėjančioje šalyje.
„Mūsų tikslas – padėti bend­ruomenėms dar labiau sustiprėti, pasitelkiant skaitmeninius įrankius. Greita komunikacija, socialiniai tinklai, e. paslaugos, bendruomeniško verslo galimybės internete – tai tik keletas paslaugų, kurias aptarsime, siekdami dar labiau pagyvinti bendruomenių veiklą“, – teigia asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė.
Projekto metu bendruomenėms bus organizuojamos įvairios veiklos, mokymai, akcijos, edukaciniai užsiėmimai, padėsiantys atrasti naujų galimybių aktyviai ir sklandžiai bendruomenės veiklai. Visi šie užsiėmimai bus skirti bendruomenės narių skaitmeninio raštingumo įgūdžiams tobulinti.
Skaitmeninio tobulėjimo procesas bus naudingas čia ir dabar, nes įgytas žinias bus galima realizuoti praktikoje, panaudoti siekiant savo tikslų. Veiklų ir užsiėmimų netrūks, tad belieka tik noriai ir aktyviai jungtis prie šio projekto ir padėti kelti skaitmeninio raštingumo lygį Trakų rajono savivaldybėje.
Projektą „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Ūkio ministerijos kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.

Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

Užs. Nr. 630


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *