
Tarptautinė karaimų sueiga Trakuose 1989 m. rugpjūčio 19-20 d. Dalyviai
prie kenesos. A. Firkovičiaus nuotr.
Liepos 10 d. 16 val. Trakų salos pilyje atidaryta paroda „KARAIMŲ DARBAI IR SUKAKTYS: 1904-2014“, kurią rengia Lietuvos karaimų kultūros bendrija ir Trakų istorijos muziejus.
Šiemet sukanka 25 metai, kai 1989 m. rugpjūčio 19-20 d. Trakuose vyko tarptautinė karaimų sueiga, sukvietusi į senąją Lietuvos sostinę per 500 dalyvių iš 47 Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Prancūzijos, Ukrainos, Italijos, Estijos, Mongolijos, Kirgizijos miestų, – prisimena Halina Kobeckaitė, Lietuvos diplomatė, vertėja, humanitarinių mokslų daktarė. – Sueigą rengė Lietuvos karaimų kultūros bendrija ir Lietuvos karaimų religinės bendruomenės valdyba kartu. Šis renginys buvo prasmingas postūmis tolesnei aktyviai karaimų bendruomenės veiklai Lietuvoje, paskatino aktyviau domėtis savo tautos paveldu ir jį tirti.
Parodoje pristatomi Lietuvos karaimų kultūros bendrijos ir Karaimų religinės bendruomenės per šį ketvirtį amžiaus plėtoti renginiai. Sukaupta istorinė medžiaga eksponuojama vienoje vietoje pirmą kartą, todėl nepretenduoja būti atskleista visapusiškai.

Parodos plakatas
Lietuvos karaimų bendruomenės veikla per šiuos 25 metus būtų neįmanoma be dviejų pagrindinių veiksnių – be priešistorijos, t. y., be sukaupto per 600 metų pamato, ir be aktyvios iškiliausių asmenybių iniciatyvos ir pasiaukojamos, nesavanaudiškos veiklos. Kadangi šie metai yra jubiliejiniai ir keliems svarbiems asmenims bei istoriniams leidiniams, tai jie taip pat įprasminti parodos stenduose.
Pirmiausia – tai 110 metų, kai buvo išleista pirmoji karaimų pasaulietinės literatūros knyga – Simono Kobeckio eilėraščių rinktinė „Jyrlar“ (Eilės), akademinės lenkų tiurkologo prof. Tadeusz´o Kovalski´o knygos „Karaimische Texte im Dialekt von Troki“ (Karaimų kalbos Trakų dialekto tekstai) išleidimo 85-metis.
Kiti šių metų jubiliatai – tiurkologai profesoriai Włodzimierz Zajančkovski ir Aleksandras Dubinskis, vyresnysis dvasininkas Mykolas Firkovičius.
„Tikiuosi, kad paroda papildys informaciją apie karaimų bendruomenės gyvenimą Lietuvoje, esamą ir eksponuojamą muziejuje, -viliasi viena iš garbių parodos rengėjų H. Kobeckaitė. – Paroda negali apimti visko, tad labiau susikoncentruota į 2014 metais sukankančius reikšmingų leidinių ir asmenybių jubiliejus bei atspindėta jų veikla.
Paroda veiks iki rugpjūčio 31 d.
Trakų istorijos muziejaus inform.