Trakų Salos pilyje – koncertas, skirtas Franzo Liszto 210-osioms gimimo metinėms

Parašyta: 2021-10-05 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

Koncertų ciklas „Klasika Trakuose“ ir vėl kviečia į užburiančios muzikos koncertus. Šį šeštadienį Trakų Salos pilyje 18 val. vyks koncertas, skirtas vieno žymiausių vengrų kompozitoriaus Franzo Liszto 210-osioms gimimo metinėms.

Koncerte pasirodys patys talentingiausi Kauno Vytauto Didžiojo universiteto studentai, kurie atliks gražiausius Franzo Liszto opusus fortepijonui. Koncertą ves ir su kūriniais supažindins VDU akademijos dėstytojas, fortepijono katedros vedėjas doc. Donaldas Račys.

Franzas Lizstas (1811–1886)

Vengrų tautos kompozitorius, pianistas virtuozas, dirigentas, kritikas, visuomenininkas. Gimė Vengrijoje kunigaikščių Esterhazių dvare, kur tarnavo jo tėvas, pažinojęs J. Haidną. Didžiąją savo gyvenimo dalį praleido Prancūzijoje, Vokietijoje ir Italijoje, todėl gimtąją vengrų kalbą gerai išmoko tik suaugęs. Devynerių jau koncertavo, mokėsi skambinti fortepijonu pas garsųjį Karlą Černy ir Antonio Saljerį. 11 metų koncertavo Vienoje, kur Bethovenas įvertino jo talentą ir viešai pabučiavo berniuką.

1823 m. nebuvo priimtas į Paryžiaus konservatoriją kaip svetimšalis, todėl mokėsi privačiai. Paryžiuje prasidėjo draugystė su rašytojais ir dailininkais H. Hugo, O. Balzaku, A. Diuma, H. Heine, E. Delakrua, susipažino su muzikais N. Paganiniu, H. Berliozu, F. Šopenu, Dž. Rosiniu ir kitais.

1831 m. pirmą kartą išgirstas N. Paganinio smuikavimas paskatino siekti pianizmo meistriškumo. Sužavėtas jo Kaprisų smuikui solo, 6 iš jų pritaikė fortepijonui. Tai pirmosios F. Liszto transkripcijos, kurios vėliau sudarė nemažą jo fortepijoninės kūrybos dalį. Kelerius metus F. Lisztas intensyviai koncertavo beveik visoje Europoje ir jo kaip pianisto karjera pasiekė apogėjų. Jo atvykimas į gimtąją Vengriją tapdavo nacionaline švente. 1840 m. Budapešte jam įteiktas garbės kalavijas.

Tačiau 1847 m. F. Lisztas nelauktai atsisakė virtuozo karjeros. Nutaręs daugiau laiko skirti kompozicijai ir pedagoginiam darbui, jis apsigyveno Vokietijoje, tapo Veimaro rūmų kapelmeisteriu. Čia dirigavo, statė operas, be atlygio mokė iš daugelio šalių atvykusius muzikus, rašė muzikos kritikos straipsnius. 1861 m. įkūrė „Vokietijos muzikinę draugiją“. Nežiūrint gausios įvairiapusės veiklos, Veimare sukūrė labai daug kūrinių.

Paskutinį kartą publikai F. Lisztas pasirodė Liuksemburge 12 dienų prieš mirtį. Mirė 1886 m. liepos 31 dieną Bairoite, kur dukters Kozimos Vagner prašymu jau sirguliuodamas buvo nuvykęs į R. Vagnerio operos premjerą. Palaidotas bendrose Bairoito kapinėse.

Koncerto programa

 1. F. Liszt – Rapsodija nr. 8. Olena Rozhestvena, fortepijonas.
  2. F. Liszt – Legenda S.175 Nr. 1. Petro Bondar, fortepijonas.
  3. F. Liszt – Etiudas “Un Sospiro”. Saulė Norvaišaitė (S. Šimkaus konservatorija), fortepijonas.
  4. F. Liszt – Baladė Nr. 2. Vardan Gyodakyan fortepijonas.
  5. F. Liszt / Paganini – La Campanella. Matas Stabingis (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorija)
  6. F. Liszt – koncertinis etiudas “Miško ošimas”. Lilit Sargsyan (J.Gruodžio konservatorija)
  7. R. Schumann-F. Liszt “Widmung”. Indrė Zinkevičiūtė fortepijonas.
  8. F. Liszt – Mefisto valsas nr. 1. Natanas Bairakas, fortepijonas.

Koncerto trukmė – 1 val. Įėjimas nemokamas, reikalaujamas Galimybių pasas.

Nuoširdžiai dėkojame koncertų ciklo „Klasika Trakuose“ mecenatui „Vilniaus baldai“ ir rėmėjui UAB „Bioanalizės sistemos“.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *