Trakų salos pilyje – renginys Vytautui Didžiajam atminti

Parašyta: 2014-10-24 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Savivaldybė, Seniūnijos, Trakai |

Kopija iš vyt_mirt_minejimas_plakatas2Š. m. spalio 28 d. Trakų salos pilyje vyks tradicinis istorinis vakaras, skirtas Vytauto Didžiojo atminimui. Istorikas Tomas Baranauskas skaitys pranešimą „Neįvykęs antrasis Žalgiris“, koncertuos grupė „Thundertale“.

 

„Spalio 27-ąją sukanka 584 metų nuo Vytauto Didžiojo mirties, – pasakoja Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas. – Daug kalbama apie valdovo karinius žygius, valstybingumo tvirtinimo politiką, bet eilė temų nėra analizuojama plačiąjai visuomenei prieinamoje erdvėje.“

 

Dažnai girdime, kad Žalgirio mūšis buvo lemiama pergalė prieš kryžiuočius. Po jo Vokiečių ordinas nebeatgavo savo galybės, prasidėjo jo nuosmukio laikotarpis. Lietuva galėjo atsikvėpti – dingo du šimtmečius ją varginusi grėsmė. Taip Žalgirio mūšio reikšmę matome iš šimtmečių istorinės perspektyvos. Tačiau, ar taip jį suvokė ir amžininkai? Ar jie tikrai lengviau atsikvėpė, laikė kovą baigta ir nebematė grėsmės? Jei Lietuvai reikėjo sąjungos su Lenkija, visų pirma, sėkmingai kovai su Vokiečių ordinu, kodėl būtent po Žalgirio mūšio ši sąjunga buvo tik stiprinama, iškilmingai sudaryta 1413 m. Horodlės unija, Lenkijos ir Lietuvos bajorai dalinosi herbais ir amžinos sąjungos pažadais?

Pasak istoriko Tomo Baranausko, lygiai prieš 600 metų, 1414-aisiais, žygiui į Prūsiją vėl susirinko ir prieš kryžiuočius pajudėjo didžiulė Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė – ne mažesnė, kaip 1410-aisiais, kai įvyko žymusis Žalgirio mūšis. Akivaizdžiai, būtent, dabar ketinta suduoti lemiamą smūgį kryžiuočiams ir padaryti tai, ko nepavyko po Žalgirio. Ne Žalgiris, o antrasis žygis amžininkų planuose turėjo tapti tuo lemiamu lūžiu. Bet… antrasis Žalgiris neįvyko. Vokiečių ordinas pakeitė taktiką ir antrojo mūšio išvengė. Palikuonių akyse naujos pergalės nebenustelbė Didžiojo mūšio šlovės. Tuo tarpu didžiajam 1414-ųjų žygiui buvo lemta nugrimzti užmarštin. 600-osios jo metinės – puiki proga prisiminti šį dramatišką kovų ir vilčių laikotarpį.

 

Renginys vyks Trakų salos pilies Didžiojoje menėje. Pradžia – 17.00 val.

Įėjimas nemokamas.

 

Trakų muziejaus inform.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *