Trakų viešojoje bibliotekoje paroda kraštiečiams, Lietuvos Laisvės gynėjams

Parašyta: 2016-01-18 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |
1991, sausio 13-osios rytas. Trakietė Neringa Gruzdzevičiūtė-Kelinienė ir Sinega Trapaitė iš Skuodo. Nuotr. A. Girdziušas

1991, sausio 13-osios rytas. Trakietė Neringa Gruzdzevičiūtė-Kelinienė (dešinėje) ir Sinega Trapaitė iš Skuodo. Nuotr. A. Girdziušas

Kiekvienai save gerbiančiai tautai kelyje į Laisvę lemta patirti džiugias ir skausmingas akimirkas, be kurių neįmanomas valstybės atsiradimas ir stiprėjimas, siekis išsaugoti savo savastį ir egzistenciją, siekis išsaugoti savo Laisvę. Ir tame kelyje statomas tvirtas valstybės pamatas, kuriame kiekviena karta palieka savo kertinį akmenį, ant kurio pasilypėję palikuonys gali žengti patirties ir tvirtybės keliu į ateitį.

Baltijos kelias – kovo 11-oji – sausio 13-oji – trys kertiniai akmenys, kuriais teko stiprinti Lietuvos valstybės pamatą mūsų kartai. Tai kertiniai akmenys, nulėmę mūsų kartos valstybės atgimimą, augimą ir brandą, kai iš vaikystės, Lietuvos Laisvės gynėjų paaukotų gyvybių dėka, per vieną naktį užaugome dideli patys sau ir pasauliui, ir ne tik de facto, bet ir de jure.

Trakų viešoji biblioteka paruošė parodą „Lietuvos ir Vytauto verti ainiai, kraštiečiai, Lietuvos Laisvės gynėjai. 1991 sausis – gegužė – liepa – rugpjūtis“, skirtą Lietuvos Laisvės gynėjams  ir 25-osioms 1991 metų sausio 13-osios, gegužės 19, liepos 31 d. metinėms ir įvykiams atminti. Parodoje panaudota Trakų VB archyvo ir kraštotyros fondo medžiaga, kurioje atsispindi jaudinantys ir didingi, visus mus sujungę, Lietuvos valstybės pamatus sutvirtinę, 1991 m. Lietuvą ir Trakų kraštą menantys įvykiai.

Tų įvykių sūkuryje buvo ir daug mūsų kraštiečių – budėjusių prie televizijos bokšto ir parlamento, bemiegėmis naktimis ruošusių reportažus „Galvės“ puslapiams, fotografuojančių istorinius kadrus ateinančioms kartoms. Dauguma jų apdovanoti sausio 13 atminimos medaliais.  Tame tarpe A. Girdziušas, R. Lankas – užrašo „Lietuvos širdis“ autorius, „..sausio agresijos dienomis, su keturiais vaikais aikštėje, prie laužų, gyveno visą savaitę…“ (Lietuvos aidas – 1993, sausio 13, p. 9.), spėjęs talkinti ir „Galvės“ redakcijai.  Apdovanotųjų tarpe moterys –  „Galvės“ žurnalistė S. Nemeikaitė, D. I. Narkevičienė, N. Kalašnikova. Bet tame sąraše garbingiausia vieta skirta kraštiečiams, gavusiems apdovanojimą po mirties, jaunos Lietuvos Respublikos pareigūnams – savanoriams, žuvusiems atliekant pareigą tėvynei – Gintarui Žaguniui  –  gegužės 19 d. Krakūnų pasienio ruože, Algirdui Kazlauskui ir  Stanislovui  Orlavičiui – liepos 31 d. Medininkų poste.

Parodoje pristatomos ir pirmą kartą skelbiamos buvusios aukštadvarietės J. Lengvinaitės – Smoliakienės nuotraukos, trakietės  N. Grudzevičiūtės – Kelinienės archyvo (nuotr. autorius A.Girdziušas) nuotrauka bei parodos ekspozicijai paskolintas, tomis dienomis išspausdintas ir užantyje išnešiotas, parodoje eksponuojamas, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos departamento savanorių tarnybos  išleistas laikraščio „Savanoris“ pirmas numeris.

1991 metais ir motinų, išlydėjusių savo vaikus į šventą pareigą tėvynei, ir tėvų, auginančių duoną, ir stovinčių bei likusių amžinoje laisvės sargyboje širdys plakė vienu ritmu. O vasario 9 d. Trakų rajono žmonės Lietuvai TAIP pasakė 31230 kartų! (Galvė, 1991, vasario 16, p. 1.)

Ir kai senovėje į mūšį vedė keliama ir nešama vėliava, nes buvo tikima, kad ir protėvių vėlės ateina į pagalbą, taip ir šiandien, šalia visų Tėvynei gyvybę paaukojusių, šalia pilėnų, šalia Žalgirio mūšyje kritusių, šalia išniekintų partizanų, šalia sausio 13-osios Lietuvos Laisvės gynėjų – amžinoje Lietuvos Laisvės sargyboje vienoje gretoje stovi ir mūsų kraštiečiai, atlikę pareigą Tėvynei iki galo.

„Buvo gedulas… Liko Viltis ir Tikėjimas…“ (S. Vaidilavičiaus str., Galvė, 1991, birželio 13, p. 1.). O kai lieka Viltis ir Tikėjimas… ateina Meilė, ištvėrusi visus išbandymus ir tapusi  regima Duona…

Ir iš chaoso brendusio išėję

Visi daiktai atras savas vietas

Bus išklausytas tas kuris tylėjo

Ir susuktas į drobules baltas

Aušros vanduo nuplaus žvaigždėtą kūną

Ištrykš šviesa iš perkirstos uolos

Pašventintos bus žemės ir karūnos

Ir rasis karalystė iš tylos… (A. Marčėnas „Pranašas“)

Paroda veiks iki vasario 1 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.

 

                                                Rasa Selickaitė,

Trakų viešosios bibliotekos

vyr. bibliografė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *