Trakų vytinė kelia bures ir leisis atgaivintu keliu po Nemuną

Parašyta: 2013-11-13 | Kategorija: Istorija, Kultūra, Naujienos, Trakai |
vytine 1

Surengta nemaža Lietuvos upininkystės istoriją atspindinti literatūros paroda

Trakų vytinė kelia bures ir išplaukia į platesnius vandenis. Taip galima pavadinti naujojo tarptautinio kultūros ir švietimo projekto „Vytinės kelias“ pristatymą, šį savaitgalį vyksiantį Gardine. Lapkričio pabaigoje „Vytinės kelias“ atkeliaus ir į Karaliaučių.

Lapkričio 8 dieną šis projektas startavo pačioje vytinėje – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus menančiame istoriniame prekybos laive, prisišliejusiame Galvės ežero pakrantėje. Pernai vasarą čia įkurdintas burlaivis yra istorinė rekonstrukcija, vienintelis toks Lietuvoje, tapęs populiariu šalies turizmo objektu. Burlaivyje visus metus vyksta pažintinės ir edukacinės programos, pasakojančios vytinių bei kitų laivų upininkystės istoriją. Vytinė – tai XVI– XIX a. LDK ir buvusių jos žemių upes raižęs krovinius gabenęs prekybos laisvas.

„Projekto tikslas – prikelti naujam gyvenimui senąjį LDK laikų prekybos kelią Nemunu, organizuoti tarptautinius kultūrinio turizmo maršrutus, – sakė Robertas Volosevičius, senosios LDK upių laivininkystės istorijos entuziastas, Trakų kultūros centro direktorius. – Projektas skatins kultūros ir švietimo mainus su kaimyninėmis šalimis – Baltarusija, Lenkija ir Karaliaučiaus sritimi, padės puoselėti bendrą istorijos paveldą.“

Vytinės svečiai naujojo projekto pristatyme galėjo susipažinti ir su naujomis ekspozicijomis. Laivo palubėse buvo iškabinti senieji žemėlapiai, iš kurių ypač vertingas – išleistas XVIa. Buvo galima pavartyti literatūros parodą apie upininkystę, susipažinti su unikaliomis senųjų monetų, atvirukų ir nuotraukų rinkiniais iš R. Volosevičiaus kaupiamos kolekcijos.

vytine

„Vytinės kelio“ projektu domėjosi ir rajono savivaldybės mero patarėja A. Virganavičiūtė (antra iš dešinės), Trakų turizmo informacijos centro direktorė L. Balčytienė (trečia iš dešinės)

Projekto pristatyme dalyvavo Trakų rajono savivaldybės mero patarėja Audronė Virganavičiūtė, savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Karolina Narkevič, Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas, Trakų turizmo informacijos centro direktorė Laima Balčytienė, Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas, apsilankė žinomi mokslininkai, turizmo, kultūros darbuotojai.

ragauskas vytine

Prof.dr. A. Ragauskas (stovi) supažindino su parengta upininkystės istorijos tyrimų studija

Pristatymo dalyvių sulaukta ne tik iš šalies, bet ir užsienio. Tai, kad Trakų vytinė jau prasiskynė kelius į tarptautinius vandenis, liudijo apsilankę Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Vladimiras Dražinas, šios šalies švietimo viceminsitras Vladimiras Jakžik. Su „Vytinės keliu“ susipažino Seimo vicepirmininkas Jaroslavas Narkevič, švietimo ir mokslo viceministrė Edita Tamošiūnaitė, susisiekimo viceministras Saulius Girdauskas, Lietuvos edukologijos universiteto rektorius Algirdas Gaižutis, Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Jadvyga Lisevičiūtė ir kt. svečiai.

R. Volosevičius pristatė projektą, buvo parodytas ką tik sukurtas filmas „Vytinės kelias“, kuriam skyrė lėšų Kultūros ministerija. Ekrane pagal Vladislavo Sirokomlės kūrinį ir interaktyviai prikeltas senąsias nuotraukas, graviūras, atgijo senieji vytinės maršrutai Nemunu.

vytine 2

Įspūdžiais apie naująjį projektą dalijosi (iš kairės): Trakų seniūnas K. Vilkauskas, Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vyriausioji specialistė J. Lisevičiūtė, šio projekto autorius R. Volosevičius

Vytinių ir upininkystės istorijos puslapius vertė daug šaltinių ir istorinės medžiagos atradęs bei sukaupęs Lietuvos edukologios universiteto prof. dr. Aivas Ragauskas. Įdomu tai, kad ši profesoriaus perengta sudija lig šiol viešai dar nebuvo skelbta, bet tikėkimės, ji bus publikuojama, sulauks didelio ir istorikų, ir istorijos mylėtojų dėmesio.

Gero vėjo vytinei ir naujajam projektui linkėjo Baltarusijos švietimo viceministras V. Jakžik, padovanojęs Baltarusijos istorijos atlasą, apie bendradarbiavimą, kuris atveria platesnius kelius tarp tautų ir kultūrų kalbėjo Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje V. Dražinas, Seimo vivicepirmininkas J. Narkevič, švietimo ir mokslo viceministrė E. Tamošiūnaitė, susisiekimo viceministras S. Girdauskas.

„Vytinės kelio“ projekte dalyvauja Gdansko nacionalinis jūrų muziejus, Baltarusijos viešoji įstaiga „Grodnoinvest“, Kaliningrado pasaulinio vandenyno muziejus ir Lietuvos partneriai – Trakų istorijos, Lietuvos jūrų muziejai, Lietuvos edukologijos universitetas bei Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras. Projekto metu vyks mokslinės-praktinės konferencijos ir seminarai, kultūros ir švietimo įstaigų darbuotojų stažuotės, bus parengtos taikomosios pažintinės ir edukacinės programos moksleiviams. Šį projektą remia šalies Kultūros ministerija.

Sigita NEMEIKAITĖ

Autorės nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite