Trakuose atidengta dailininko A. Savicko atminimo lenta

Parašyta: 2019-06-27 | Kategorija: Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Birželio 25 d. įvyko atminimo lentos, skirtos lietuvių tapybos klasikui, šimtmečio matą peržengusiam Nacionalinės literatūros ir meno premijos laureatui Augustinui Savickui (1919–2012), atidengimo ceremonija.

Savicko atminimo lentą atidengė (iš kairės) Trakų rajono savivaldybės merė E. Rudelienė, kultūros ministras
M. Kvietkauskas, LRT generalinė direktorė M. Garbačiauskaitė-Budrienė

Dailininkų etalonu vadinamas A. Savickas Trakų mieste gyveno ir kūrė 2008–2012 metais, Vytauto g. 19-ąjame name, kur ir buvo atidengta atminimo lenta. Šis menininkas – svarbus ir reikšmingas Lietuvai kūrėjas, palikęs neįkainojamą kutūrinį palikimą šiandienos visuomenei ir ateities kartoms. Dailininkui A. Savickui kolegos yra sakę, kad menininkas greitai dirbantis! „Greitai? – klausdavęs jis, – nesąmonė, tai – degimas ir nuolatinė kalba trumpais moderniškais sakiniais – potėpiais – žodžiais.“

 Nors menininkas, žymus dailininkas A. Savickas – tikras pasaulio lietuvis – yra gimęs Danijoje, mokęsis Šveicarijoje, gyvenęs Prancūzijoje ir Belgijoje – didžiąją dalį savo gyvenimo dirbo ir kūrė Lietuvoje, paskutinius ketverius savo gyvenimo metus – Trakuose.

Nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio pabaigos iki aštuntojo vidurio A. Savickas buvo vienas labiausiai pripažintų teminio figūrinio paveikslo kūrėjų – jo darbai buvo eksponuojami didelių sąjunginių ir respublikinių parodų ekspozicijose ir iš ten keliaudavo į muziejus.

Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, merės pavaduotoja Marija Puč, rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius, kultūros ministro patarėja Karolina Narkevič, LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, skulptorius Zigmas Buterlevičius, menotyrininkas Saulius Pilinkus, A. Savicko sūnus – galerininkas, dailininkas Raimondas Savickas, Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė, šalies meno visuomenės atstovai, trakiečiai.

Tardamas sveikinimo žodžius, kultūros ministras M. Kvietkauskas pažymėjo, kad dailininkas A. Savickas gyveno spalvingą ir labai kūrybingą gyvenimą. Diplomato, rašytojo Jurgio Savickio sūnus išgyveno dramatiškus istorijos virsmus, o jo kūryba atspindi ir lietuvių, ir žydų kultūrų pasaulius. Šios paminklinės lentos atidengimas yra reikšmingas Trakams, pasitinkantiems ateinančius – kultūros sostinės metus.

 „Džiaugiuosi naujais kultūros ženklais, kurie atsiranda Trakuose ir tuo, kad prisidedame prie iškilaus Lietuvos dailininko A. Savicko 100-mečio minėjimo bei jo kūrybos pagerbimo. Trakiečiai ir miesto svečiai nuo šiol matys dar vieną reikšmingą iškilios asmenybės pėdsaką“, – sakė merė E. Rudelienė.

Merė E. Rudelienė (kairėje) sveikina tapybos plenero parodos organizatorę Birutę Savickienę su ekspozicijos atidarymu Trakų rajono savivaldybėje

Po atminimo lentos atidengimo ceremonijos Trakų rajono savivaldybėje atidaryta Savicko dailės mokyklos plenero „Aš myliu Trakus“ tapybos darbų paroda. Jau kurį laiką Trakuose buvo galima stebėti čia tapančius menininkus – skirtingų ir įvairiausių profesijų atstovus. Ši paroda – šviežias, itin spalvingas šio plenero rezultatas, džiuginsiantis savivaldybės darbuotojus bei lankytojus ir liepos mėnesį.

Atminimo lentos atidengimą ir Savicko dailės mokyklos plenero ,,Aš myliu Trakus“ tapybos darbų parodą Trakų rajono savivaldybėje organizavo Savicko paveikslų galerija. Spalio mėnesį Trakų istorijos muziejuje bus surengta A. Savicko darbų paroda.

Evelina KISLYCH-ŠOCHIENĖ,

Trakų rajono savivaldybės mero patarėja

Sigitos Nemeikaitės nuotr.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *