Trakuose jau vienerius metus veikia Visuomenės sveikatos biuras

Parašyta: 2018-01-26 | Kategorija: Naujienos, Sveikata, Trakai |

Sveikata yra žmogaus vertybė ir gyvenimo pagrindas, kuris turi būti pakankamai tvirtas, kad būtų sėkmingai sprendžiami kasdienio gyvenimo klausimai, įveikiami socialiniai ir ekonominiai iššūkiai. Tačiau retas pilietis suvokia, kad visa sveikatos apsauga Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio valstybėse, dalijama į dvi dalis: viena iš jų žmonėms gerai žinoma – asmens sveikatos priežiūra – tai poliklinikos ambulatorijos, ligoninės, kitaip tariant tos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurios padeda žmonėms nugalėti staiga ištikusią ligą, traumą, ir tik nedidele dalimi prisideda prie mūsų visų sveikatos išsaugojimo. Žinoma, ta nedidelė dalis labai svarbi, nes ištikus bėdai ji turi funkcionuoti kaip gerai suderintas šveicariškas laikrodis.

Trakų visuomenės sveikatos biuro kolektyvas

Kita sveikatos sistemos dalis –visuomenės sveikata. Ji yra nacio­nalinis turtas ir kapitalas, kurio saugojimas ir puoselėjimas yra svarbiausias valstybės tikslas, užtikrinantis šalies socialinę ir ekonominę plėtrą. Sveiki ir darbingi žmonės – šalies ekonomikos augimo ir tvaraus vystymosi garantas. Svarbu yra tai, kaip šalyje veikia plati visuomenės sveikatą sauganti sistema: saugūs maisto produktai, saugi aplinka, švarus vanduo, oras, gyventojų mokymas, kaip pasirinkti sveikatą tausojantį gyvenimo būdą.
Tam, kad ši mokslo įrodymais grįsta strategija būtų įgyvendinama ir mūsų rajone, Trakų rajono savivaldybės taryba 2016 m. spalį priėmė sprendimą nuo 2017 m. sausio įkurti Visuomenės sveikatos biurą. Nuo 2008 m. tokie Biurai kuriami visose Lietuvos savivaldybėse, finansuojami tiesiogiai iš valstybės biudžeto specialiąją dotacija, kurios dydis priklauso nuo gyventojų skaičiaus. Pag­rindiniai Visuomenės sveikatos biuro tikslai: visuomenės sveikatos stiprinimas savivaldybės bendruomenėje, savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsena (monitoringas), vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimas.
2017 m. sausio mėnesį pradėjęs veikti Trakų visuomenės sveikatos biuras per pirmuosius darbo metus organizavo bei suteikė galimybę gyventojams pasitikrinti gliukozės ir cholesterolio kiekio kraujyje rodiklius. Tarp gyventojų populiarūs buvo taisyklingo ėjimo su šiaurietiškomis lazdomis mokymai liepos ir spalio mėnesiais, „ Pilates“ užsiėmimai moterims Trakuose ir Lentvaryje, streso valdymo mokymasis su psichologe Trakuose lapkričio mėnesį.
Šiuo metu Biure dirba 18 darbuotojų, 11 iš jų – visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, veikiančios rajono ugdymo įstaigų sveikatos kabinetuose. Jos prižiūri ir kontroliuoja, kad mokyklose būtų stebima, fiksuojama ir tiriama mokinių sveikatos būklė; kad aplinka atitiktų higienos normas; kad mokiniai būtų maitinami tinkamai paruoštu maistu; kad būtų mokomi higienos įgūdžių, kad būtų formuojamos neigiamos nuostatos žalingų įpročių pasireiškimui.
Trakuose, Vytauto g. 87, II aukšte pagal panaudos sutartį iš Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro nuomojamos Trakų rajono Visuomenės sveikatos biuro patalpos. Čia dirba visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės, kurių pagrindinis uždavinys – organizuoti įvairius fizinio aktyvumo būdus rajono gyventojams, taisyklingos mitybos, streso valdymo, žalingų įpročių prevenciją, I pagalbos, higienos mokymus ir koordinuoti mokymo įstaigose dirbančių visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių darbą. Visos šios paslaugos gyventojams teikiamos nemokamai. Renginių ir mokymų organizuojama tiek, kiek pakanka valstybės dotacijos lėšų mokėti lektoriams, psichologams, treneriams ir kitiems specialistams.

Europos judumo savaitės renginiuose dalyvavo daug žmonių

Zita NORKIENĖ,
Trakų visuomenės sveikatos biuro direktorė
Indrės Budėnienės nuotr.

 

PR

Reklama: Sbklinika.lt


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *